MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długi w spadku

Grażyna Mazurek
Na pytania Czytelników odpowiada Piotr Sobański, adwokat.
Na pytania Czytelników odpowiada Piotr Sobański, adwokat.
Kiedy spadkobierca odpowiada za długi spadkowe bez ograniczenia, a kiedy jego odpowiedzialność ma pewne granice? Czy i kiedy można spadek odrzucić?
  • Przyjęliśmy wspólnie z braćmi spadek. Zamierzamy go podzielić. Jak będziemy odpowiadać za długi po podziale spadku?
  • - Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości swoich udziałów. Sam dział spadku polega na tym, że gdy zostanie ustalona wartość całego majątku spadkowego, zostaną określone także schedy spadkobierców. Przedmiotem działu spadku mogą być wyłącznie aktywa, natomiast podział długów następuje z mocy prawa, odpowiednio do podziału aktywów (artykuł1034 paragraf 2 Kodeksu cywilnego, patrz też : postanowienie SN z 20. 09. 2000 r. I CKN 295/00, OSNC 2001/2/32).

  • Moja mama zmarła przed dwoma tygodniami. Jestem pełnoletni. Wspólnie z ojcem zastanawiamy się czy przyjąć spadek czy nie. W jaki sposób obecnie odpowiadamy za długi?
  • - Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku. Majątek spadkowy jest oddzielony od osobistych majątków spadkobierców. Natomiast od chwili przyjęcia spadku ponosi odpowiedzialność za te długi z całego swego
    majątku (art. 1030 k.c.).

    .

  • Jestem jedyną spadkobierczynią matki, która zmarła dwa lata temu. Nie oświadczyłam dotychczas czy przyjmuję spadek. Jak wygląda moja odpowiedzialność za długi, które pozostawiła matka? Jestem osobą pełnoletnią.
  • - Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku. Brak oświadczenia w tym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Reguła ta odnosi się do spadkobierców pełnoletnich. Natomiast w razie tak zwanego, prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Zatem w zaistniałej sytuacji ponosi pani odpowiedzialność za długi spadkowe całym majątkiem, tj. zarówno osobistym, jak i majątkiem spadkowym. Odpowiedzialność ta jest nieograniczona. Podstawa prawna: art. 1015 k.c. i 1031 k.c.

  • Złożyłam przed sądem oświadczenie, że przyjmuję spadek z dobrodziejstwem
    inwentarza. Czy moja odpowiedzialność za długi spadkowe jest ograniczona? W jaki sposób?
  • - W razie przyjęcia spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. To ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał nie istniejące długi.
    Stan czynny spadku, jest to wartość należących do spadku aktywów. Celem ustalenia, jakie aktywa i o jakiej wartości wchodzą w skład spadku, należy sporządzić spis inwentarza. Spis inwentarza sporządzany jest przez sąd na wniosek lub z urzędu (art. 1031 k.c.).

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska