MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dom na jesień życia

Agnieszka Dziublewska
- W tej grupie spotykamy się codziennie - mówią mieszkańcy domu pomocy na ul. Słowackiego w Zielonej Górze. - Zajmujemy się malowaniem, rzeźbieniem, robieniem obrazów. Robimy to, co lubimy. Nikt tu nie jest do niczego zmuszany - dodają ze śmiechem.
- W tej grupie spotykamy się codziennie - mówią mieszkańcy domu pomocy na ul. Słowackiego w Zielonej Górze. - Zajmujemy się malowaniem, rzeźbieniem, robieniem obrazów. Robimy to, co lubimy. Nikt tu nie jest do niczego zmuszany - dodają ze śmiechem. fot. Paweł Janczaruk
Matka pani Renaty z Gorzowa choruje i wymaga opieki całodobowej. Czytelniczka nie jest w stanie jej zapewnić. Stara się o skierowanie mamy do domu pomocy.

Takie osoby jak mama pani Renaty nie muszą być zależne tylko od rodziny. Trudniej jest zwłaszcza ludziom samotnym. Państwo oferuje im usługi opiekuńcze, dzienną opiekę i stały pobyt w placówkach.

Józef Witkowski już od pięciu lat mieszka w domu pomocy w Zielonej Górze. - Jestem zadowolony. Lubię sobie pograć na harmonii albo posłuchać, jak ktoś gra. Tylko śpiewać nie lubię, ale nikt mnie do tego nie zmusza opowiada. - Mamy ciekawe zajęcia. Obchodzimy razem święta - dodaje Maria Nowak.

W domu chorego
Jeśli wymagasz pomocy ze względu na wiek, chorobę, inwalidztwo lub inne przyczyny, a rodzina nie może ci jej zapewnić, pójdź do ośrodka pomocy społecznej i zwróć się z prośbą o przyznanie ci usług opiekuńczych. Jest to pomoc w codziennych czynnościach, opieka higieniczna, pielęgnacja zalecona przez lekarza. Opiekunka może np. wyjść tobą na spacer, pomóc w zakupach czy załatwieniu spraw urzędowych. Żeby przyznano ci opiekę, pracownik socjalny musi przyjść do ciebie na wywiad środowiskowy. Sprawdzi, jaka pomoc jest ci potrzebna. Usługi są płatne, zależą od twojego dochodu, ale jeśli jest niższy niż 477 zł, to będziesz miał je za darmo.

Dzienny pobyt

Jeśli jesteś osobą sprawną, możesz przychodzić do domu dziennego pobytu. Skieruje cię tam ośrodek pomocy społecznej po wywiadzie w twoim domu. W tej placówce zapłacisz tylko za wyżywienie w zależności od wysokości twoich dochodów. Będziesz mógł tam spotykać się z innymi osobami w twoim wieku, grać w gry towarzyskie, rozwijać swoje hobby, np. haftować czy malować. Poza tym skorzystasz z masażu czy ćwiczeń.

Stała pomoc

Jeśli musisz korzystać z pomocy całą dobę, możesz zamieszkać w domu pomocy społecznej. Miejsca przyznawane są osobom starszym, z chorobami psychicznymi lub upośledzeniem umysłowym czy fizycznym. Możesz sam wybrać sobie dom, ale niekoniecznie do niego trafisz. W skierowaniach bierze się pod uwagę rodzaj schorzenia.

Zanim zdecydujesz się na wybór, przyjrzyj się ofercie różnych placówek. Jeśli to możliwe, zobacz wcześniej jak wygląda taki dom. Żeby dostać miejsce, zgłoś się w ośrodku pomocy społecznej. Najpierw pracownik socjalny przeprowadzi wywiad w twoim domu. Pomoże też zebrać potrzebne dokumenty. Potem do 30 dni będziesz czekał na decyzję. Gdy będzie pozytywna, musisz poczekać na zawiadomienie, że jesteś na liście oczekujących na miejsce. W zależności od domu czas ten jest bardzo różny. Obecnie jest mało wolnych miejsc.

Ile się płaci?

W DPS-ie płaci się za mieszkanie, wyżywienie, opiekę lekarską i pielęgniarską, obsługę itp. Miesięcznie za pobyt będziesz płacić 70 proc. swojego dochodu. Nie każdego stać na pokrycie kosztów w całości, powinni to zrobić: małżonek, zstępni, czyli dzieci, wnuki.

Określając wysokość pokrywanej kwoty bierze się pod uwagę kryterium dochodowe. Rodzina lub osoba zobowiązana do odpłatności może być z niej zwolniona w wyjątkowych przypadkach. W tym celu musi złożyć wniosek i uzasadnić, dlaczego o to się stara. Jeśli jeszcze koszty nie są pokryte, różnicę dopłaca gmina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska