Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dożynki gminne w Drożkowie. Wspaniała zabawa na sportowym boisku, do tej imprezy mieszkańcy przygotowywali się od miesięcy

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Wideo
od 16 lat
Przygotowania do dożynek gminnych w Drożkowie (gm. Żary) trwały kilka miesięcy. Było mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i dorosłych, nie mogło zabraknąć konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gwiazdą wieczoru był Andre.

- Od miesięcy przygotowywaliśmy się do dożynek, wszyscy mieszkańcy Drożkowa zaangażowali się, po pracy wpadało się tylko do domu na obiad i nie było czasu na odpoczynek - mówi Katarzyna Bagińska, sołtys Drożkowa. I efekt było widać w całej wsi, którą mieszkańcy pięknie udekorowali, na co zwracali uwagę wszyscy przyjezdni goście.

CZYTAJ TEŻ

Modlitwy pomogły

To dożynki gminne, podobno o pogodę na ten dzień modliło się czterech proboszczów.

- W ubiegłym roku sołtys Drożkowa zapytała, czy możemy zrobić dożynki tutaj. W Drożkowie nie było jeszcze tak dużej imprezy, wiec zgodziłem się i mamy piękne dożynki - mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. - Jest bardzo gorąco, ale o pogodę na ten dzień modliło się czterech proboszczów, którzy są tutaj dziś obecni, więc stąd taka temperatura - dodaje ze śmiechem.

Mnóstwo atrakcji

Atrakcji było całe mnóstwo, od strefy gastronomicznej, gdzie można było najeść się do syta, ochłodzić zimnymi napojami czy lodami, po rodeo, strzelanie z łuku, pokaz tresury zwierząt prowadzony przez Piotra Jakubowskiego, loty paralotnią.Były tradycyjne występy zespołów śpiewaczych, czy festiwal kolorów. Gwiazdą wieczoru był Andre. Miłośnicy historii i dawnych zwyczajów mogli obejrzeć przemioty użytkowe dawnych gospodarstw, przechowywane od lat przez Bronisława Juzieńkę.

Kiedyś było skromniej

- To są wszystko skarby spadkowe po naszych dziadkach, wiele z tych przedmiotów zostało przywiezionych jeszcze ze wschodu, z Kresów. Część pochodziła z tych okolic. Jest maszynka do palenia kawy zbożowej, pralka, żelazko, cep czy pug wykorzystywane w polu - opowiada mieszkaniec Drożkowa. - Dziś dożynki to huczna impreza, przyjeżdżają setki, tysiące osób, kiedyś było skromniej, ludzie bawili się w swoich wioskach, każdy przynosił co miał w domu, pokazywali swoje największe zbiory, największego buraka czy kapustę, było inaczej.

Dożynki nie mogą odbyc się bez konkursu na wieniec dożynkowy. Oto wyniki

Wieniec tradycyjny

  • 1. KGW Mirostowice Górne,
  • 2. KGW Olbrachtów,
  • 3. Zespół Szyszynianki.

Wieniec współczesny

  • 1. Zespół Wesoła Gromada,
  • 2. Zespół Jutrzenka,
  • . Stowarzyszenie Złociaki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska