Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj w Strzelcach ruszają dwie wystawy zdjęć o olimpiźmie

Krzysztof Korsak
Uczestnicy tegorocznego konkursu z wiedzy o igrzyskach olimpijskich.
Uczestnicy tegorocznego konkursu z wiedzy o igrzyskach olimpijskich. fot. Urząd Miejski
Pierwsza nazywa się "90 lat PKOL - nasz olimpizm" (PKOL - Polski Komitet Olimpijski), a druga "Setna rocznica urodzin Józefa Noji". Wystawy odbywają się w Punkcie Informacji Turystycznej na Rynku. Zobaczymy ok. 70 zdjęć.

- Pierwsza wystawa jest o olimpiźmie i historii PKOL-u, ale w kontekście Strzelec. Na zdjęciach zobaczymy różne imprezy związane z ruchem olimpijskim w naszym regionie - tłumaczy Jan Sagan, prezes Klubu Olimpijczyka Grot i kierownik Punktu Informacji Turystycznej w Strzelcach.

Zdjęcia były robione przez niego, a także działaczy sportowych ze Strzelec. Druga wystawa dotyczy Józefa Noji. - Jego żona, już jak wdowa, osiedliła się w Drezdenku. Tu mieszkał także jego syn. Kilka miejsc w Drezdenku nazwano jego imieniem - wyjaśnia związek z regionem J. Sagan.

Józef Noji to bardzo ciekawa postać. Urodził się 1909 r. w Pęckowie w woj. wielkopolskim. Zmarł w 1943 r. w obozie w Auschwitz (zabito go za próbę przemycenia grypsu). Obok Janusza Kusocińskiego był w latach 30. najbardziej znanym polskim długodystansowcem. Na igrzyskach w Berlinie w 1936 r. zajął 5. miejsce na 5 tys. m i 14. na 10 tys. m. Był także dziesięciokrotnym Mistrzem Polski w biegach. Dwukrotnie wybrano go do dziesiątki najlepszych sportowców Polski. Pośmiertnie odznaczono go m.in. Krzyżem Walecznych.

- Być może w czwartek zorganizujemy małe spotkanie z okazji wystaw. Potrwają one do 6 grudnia, bo wtedy ruszamy już z akcją świąteczną - mówi J. Sagan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska