Eurobasket. Porażka z Izraelem, ale awans do 1/8 finału

AIP
Wśród Polaków zawodził tym razem nasz jedynak w NBA Marcin Gortat
Wśród Polaków zawodził tym razem nasz jedynak w NBA Marcin Gortat Dariusz Gdesz/ Polska Press
Dramatyczny przebieg miał środowy mecz Polski z Izraelem w EuroBaskecie. Biało-czerwoni przegrali z rywalem różnicą zaledwie dwóch punktów (73:75), ale i tak są już pewni awansu do 1/8 finału!

Biało-czerwoni jeszcze przed meczem byli pewni awansu do 1/8 finału mistrzostw Europy. Zapewniła im to wygrana Finlandii z Bośnią i Hercegowiną 88:59. Wczorajsze spotkanie z Izraelem było jednak ważne w kontekście walki o wyjście z grupy na drugiej pozycji (pierwszego miejsca niemal pewni są już Francuzi). Od początku mecz był niezwykle wyrównany. Żadna ze stron nie potrafiła osiągnąć wyraźnej przewagi i przez dłuższy czas utrzymać się na prowadzeniu.

Wśród Polaków zawodził tym razem nasz jedynak w NBA Marcin Gortat. Starał się natomiast Mateusz Ponitka, ale w porównaniu do poprzednich meczów jego gra również nie wyglądała najlepiej. Niemniej jednak po pierwszej kwarcie prowadziliśmy 24:22. W drugich dziesięciu minutach amerykański trener polskich koszykarzy Mike Taylor zaczął rotować składem i wpuszczać dublerów. Ci jednak nie wnosili tyle ile chciałby szkoleniowioec i kibice. Druga kwarta w wykonaniu biało-czerwonych była katastrofalna. W 10 minut zdobyli ledwie 8 punktów, zanotowali 10 strat, popełniali głupie błędy i gubili proste piłki. Odnosiło się wrażenie, że świadomość pewnego awansu zbytnio Polaków rozluźniła. Na szczęście Izrael nie potrafił tego w pełni wykorzystać i przed przerwą prowadził tylko 35:32.

W drugiej połowie wiele się nie zmieniło, obie drużyny nadal co chwila zmieniały się na prowadzeniu. Polska grała nieco lepiej niż w drugiej kwarcie, ale wciąż zdarzały się niepotrzebne i irytujące błędy. Nasi koszykarze mieli wyraźne problemy z konstruowaniem akcji. Przed ostatnią kwartą Izrael prowadził 51:50. Końcówka znów stała pod znakiem błędów i braku koncentracji Polaków. Z taką grą o odrobieniu strat nie mogło być mowy i ostatecznie Izrael wygrał 75:73.

Polska - Izrael 73:75 (24:22, 8:13, 18:16, 22:24) Polska: Waczyński 13, Kulig 13, Gortat 11, Slaughter 9, Cel 6, Ponitka 6, Zamojski 5, Karnowski 4, Koszarek 4, Gruszecki 2, Czyż 0, Skibniewski 0. Izrael: Mekel 18, Fischer 15, Casspi 14, Limonad 9, Kadir 8, Ohayon 7, Eliyahu 4, Yivzori 0, Dawson 0, Green 0, Rothbart 0, Timor 0.