400 tysięcy - tyle Europejczyków zmarło przedwcześnie w 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza. W Polsce ta liczba wyniosła 40 tysięcy (więcej osób zmarło z tego powodu tylko w Niemczech - 59,6 tysięcy osób i we Włoszech - 58,6 tysięcy osób).
Z raportu na temat jakości powietrza w Europie, opublikowanego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), wynika, że znaleźliśmy się wśród siedmiu krajów Unii Europejskiej, w których odnotowano zbyt wysokie stężenia cząstek pyłu zawieszonego. Pozostałe kraje to: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Włochy, Rumunia i Słowacja.
Nowe analizy EEA opierają się na najświeższych, oficjalnie dostępnych danych na temat jakości powietrza, pochodzących z ponad 4 tysięcy stacji monitoringu na terenie Europy.
Wynika z nich m.in., że nasz kraj znajduje się też wśród czterech państw, które nie osiągnęły unijnego celu na rok 2015, dotyczącego średniego narażenia na pył zawieszony w okresie trzyletnim. Nie udało się to też Bułgarii, Słowacji i Węgrom.
- Raport EEA jest ważnym i aktualnym przypomnieniem, że zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu wpływa na większość regionów w Unii Europejskiej i wpływa na życie większości obywateli. Jest po prostu niedopuszczalne, aby ktokolwiek z nas musiał się martwić, czy zwykły oddech jest bezpieczny, czy nie. Dlatego musimy pracować jeszcze ciężej, aby upewnić się, że nasze unijne standardy jakości powietrza są wszędzie spełniane - ocenia Karmenu Vella, komisarz UE ds. środowiska.
Skąd to zanieczyszczenie?
Autorzy raportu wskazują, że głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są: transport drogowy, elektrownie, przemysł, rolnictwo oraz gospodarstwa domowe.
To właśnie te źródła mają bliski związek z podstawowymi europejskimi systemami produkcji i konsumpcji, a także mają one kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych. Przyczyniają się również do ginięcia gatunków.
Co właściwie wdychamy?
Raport wskazuje na trzy główne rodzaje zanieczyszczeń powietrza, które mogą oddziaływać na zdrowie w negatywny sposób - dla przykładu sprzyjać stanom zapalnym płuc i przyczyniać się do przedwczesnej śmierci.
Do owych zanieczyszczeń należą: pyły (PM), dwutlenek azotu oraz ozon obecny w dolnej warstwie atmosfery.
EEA wskazuje, że w 2016 r. w 41 krajach Europy sam pył zawieszony (PM 2.5) obecny w powietrzu przyczynił się do ok. 412 tys. przedwczesnych zgonów, a ok. 374 tys. tych zgonów miało miejsce na terytorium Wspólnoty.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii