Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fala komentarzy po skandalu z udziałem Grzegorza Brauna. "Antysemicki czyn", "zachowanie nie do obrony"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Mark Brzezinski: Czyn Brauna to odrażający akt nienawiści.
Mark Brzezinski: Czyn Brauna to odrażający akt nienawiści. PAP/Marcin Obara
"Paskudny antysemicki czyn", "zachowanie nie do obrony", "takie prowokacje służą przede wszystkim nieprzyjaznej Polsce propagandzie" – to tylko niektóre z wielu komentarzy po skandalicznym zachowaniu Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji dopuścił się we wtorek w Sejmie zgaszenia gaśnicą świec chanukowych. Został za to wykluczony z obrad i ukarany najwyższą możliwą karą.

Grzegorz Braun zgasił gaśnicą świece chanukowe. Stanowcza reakcja Prezydium Sejmu

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił we wtorek po południu gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie, gdzie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane. Prezydium Sejmu podjęło ponadto decyzję o ukaraniu posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia w tej sprawie zawiadomień do prokuratury.

Incydent z udziałem posła Konfederacji jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Zachowanie parlamentarzysty potępiło wielu polityków i dziennikarzy. Oto tylko niektóre z komentarzy zamieszczonych na platformie X.

"Zachowanie Brauna zaszkodzi Polsce", "kto sieje wiatr, zbiera burzę"

"To co zrobił Grzegorz Braun zaszkodzi Polsce jako państwu, a Polakom jako narodowi. Będzie to przeciw Polsce bezwzględnie wykorzystywane. Niezależnie co każdy z nas myśli o postępowaniu Żydów czy działań Izraela działanie Brauna jest na wielu polach nie do obrony" – ocenił były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Jak przypomniał, złośliwe przerywanie obrzędów religijnych w Polsce niestety nie ma miejsca po raz pierwszy. "W ostatnich latach dotykało katolików. Często niestety bez reakcji, powszechnej krytyki i ostracyzmu sprawcy-polityka" – dodał.

W podobny sposób do incydentu odniósł się Michał Dworczyk. Jego zdaniem, zachowanie posła Brauna jest "kompletnie nieakceptowalne". "Niestety takie prowokacje służą przede wszystkim nieprzyjaznej Polsce propagandzie" – wskazał.

"Dziś jako przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej IX kadencji razem z ambasadorem Izraela Yacov Livne i rabinami uczestniczyłem w uroczystości zapalenia menory chanukowej w Sejmie" – napisał z kolei poseł KO Michał Szczerba.

"Niestety atmosfera uroczystość została brutalnie zakłócona atakiem posła Konfederacji. Ten czyn musi zostać najsurowiej ukarany! To hańba tego posła i jego politycznego środowiska. Polska jest bezpiecznym domem dla wszystkich. Wolność religijna jest konstytucyjnym prawem" – podkreślił.

Senator Polskiego Stronnictwa Ludowego Jan Filip Libicki wyraził pogląd, iż należy znaleźć sposób, aby Grzegorza Brauna w trybie pilnym pozbawić mandatu poselskiego.

Redaktor naczelna Polska Press, odnosząc się do zdarzenia w Sejmie, zwróciła uwagę, że gdy były atakowane kościoły i profanowane msze, politycy, którzy dzisiaj wyrażają oburzenie, wówczas milczeli. "Były awantury o świeckie państwo. Kto sieje wiatr, zbiera burzę" – stwierdziła.

Głos w sprawie zabrał również ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński. "Jestem oburzony paskudnym antysemickim czynem, którego dzisiaj dopuścił się jeden z polskich parlamentarzystów. Stany Zjednoczone sprzeciwiają się antysemityzmowi, a ten skandaliczny akt należy potępić z całą surowością. Polska w swojej historii doświadczyła okrucieństw Holokaustu, a ten odrażający akt nienawiści przypomina nam wszystkim, dlaczego musimy zachować czujność i walczyć z antysemityzmem w każdej minucie każdego dnia" – napisał ambasador na platformie X.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jaśkowiak ponownie prezydentem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fala komentarzy po skandalu z udziałem Grzegorza Brauna. "Antysemicki czyn", "zachowanie nie do obrony" - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska