Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Głogów: Piękne drzewa przy ul. Stawnej się łamią

(don)
Zawiał mocniejszy wiatr i jedno z tych drzew się złamało. Kolejne już się przechyla
Zawiał mocniejszy wiatr i jedno z tych drzew się złamało. Kolejne już się przechyla Dorota Nyk
- Trzeba ratować te piękne drzewa przy ul. Stawnej. Korony są za ciężkie, jedna już się złamała - zaalarmowali nas Czytelnicy. W urzędzie miasta uspakajają, że to już taki gatunek drzew, korony mają być wielkie.

Drzewa przy chodniku przy ul. Stawnej posadzono kilka lat temu. Jeszcze niedawno cienkie pieńki były podparte palikami. Tego lata na stosunkowo cienkich pniach urosły wielkie pióropusze liści. Niektórzy głogowianie twierdzą, że są za ciężkie.

- Nikt nie dba o te drzewa, a są bardzo ładne i młode - zaalarmowali nas Czytelnicy. - Pnie nie mogą unieść ciężkich koron. Teraz często wieją bardzo silne wiatry, drzewa się przechylają pod ich naporem i pod ciężarem koron. Niedawno tak mocno wiało, że jedna korona się złamała. Niedługo to samo stanie się z drugim drzewem, już jest bardzo mocno pochylone. Trzeba je podeprzeć.

Pieczę nad skwerem z drzewami ma gmina miejska. W urzędzie przyznają, że niedawno mocno wiało i z tego też powodu 28 lipca jedno drzewo się złamało. - Z wydziału środowiska dostałem informację, że w miejsce złamanego drzewa zostanie posadzone nowe, takie samo. Za kilka lat wyrośnie - mówi rzecznik prezydenta Krzysztof Sadowski. - Nasi specjaliści od zieleni miejskiej twierdzą jednak, że korona wcale nie była za wielka. To jest już taki rodzaj drzew. Te drzewa już tak wyglądają i wszystko jest z nimi w porządku.

Przy Stawnej rosną surmie, zwane także katalpami. Drzewa te pochodzą z Ameryki Północnej, a ostatnio są bardzo modne w naszych miastach. Po pierwsze dlatego, że bardzo szybko rosną, po drugie - są bardzo efektowne. Na cienkich pniach są wielkie soczyście zielone korony liści. Mało tego, jeśli te drzewa jeszcze urosną, to te korony zakwitną pięknymi kwiatami. A zimą, kiedy liście opadają, też są ciekawe, bo rosną na nich wąskie długie strąki z nasionami, wyglądające jak owoce.

- Te drzewa mają tak wyglądać jak wyglądają. Nie trzeba ich podpierać - wyjaśnia Krzysztof Sadowski. - Korony będą przycinane w kulę. Jeśli rzeczywiście następne drzewo się przechyla, to zaraz tam wyślemy ekipę. Jeśli będzie trzeba, to je podeprzemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska