MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania

Giganci Polska Press
Grupa ORLEN już od lat inwestuje w proekologiczne rozwiązania, dbając o środowisko naturalne w Polsce. Warto zwrócić uwagę na różne projekty. Wśród nich istotne miejsce zajmują stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Spis treści

Konsekwentne działania w zakresie proekologicznych rozwiązań korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

Strategia Grupy ORLEN nastawiona na ekologię

Grupa ORLEN w strategii inwestycyjnej do 2030 roku postawiła sobie za główny cel transformację w kierunku grupy multienergetycznej, opartej m.in. o energię odnawialną. To dlatego przez najbliższe 8 lat chce przeznaczyć łącznie aż 140 mld złotych na inwestycje. Plan koncernu jest bardzo ambitny. Jego założeniem jest zmniejszenie dzięki takim nakładom emisji CO2 do 2030 roku o 20% z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33% na MWh w obszarze energetyki.

Sieć ładowania stacji PKN ORLEN w Europie

Obecnie na polskim rynku dominują urządzenia wykorzystujące prąd przemienny (AC) o małej mocy. Koncern planuje jednak dalsze poszerzanie swojej sieci o urządzenia ładujące prądem stałym (DC). Łącznie w Polsce na koniec 2022 r. działało ponad 470 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Były one zlokalizowane w różnych województwach. Z tego 142 z nich oferowało szybkie ładowanie o mocy od 50 do 150 kW, a 2 –
o mocy do 50 kW. Wymaga to stosowania wysokiej klasy urządzeń. Ładowarki AC typu 2 oraz DC ze złączami CHAde- MO, CCS, zainstalowane na stacjach PKN ORLEN, obsługują prawie wszystkie dostępne na świecie typy samochodów elektrycznych, dlatego nie trzeba się martwić o ich dopasowanie do konkretnego pojazdu.

Sieć ładowania w Niemczech i w Czechach obejmuje 63 szybkie stacje z mocą od 50 do 150 kW oraz 8 stacji normalnego ładowania, o mocy poniżej 50 kW. PKN ORLEN planuje dalszy rozwój sieci ładowania pojazdów elektrycznych, dbając w związku z tym o dostępność paliw alternatywnych w Europie. W związku z tym do 2026 roku mają zostać uruchomione 434 nowe stacje ładowania na terenie Niemiec. W Polsce do końca 2030 r. ma z kolei działać co najmniej 1000 takich stacji ładowania. W ramach planów zwiększenia elektromobilności zostały uruchomione zapytania ofertowe na realizację studium wykonalności wielostanowiskowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Grupa ORLEN będzie także aktywnie poszukiwać usług doradztwa technicznego, realizacji prac budowlanych oraz dostaw urządzeń. Przetargi w tym zakresie będą otwarte dla wszystkich firm, które spełnią warunki formalne. To umocni pozycję Grupy ORLEN w branży polskich operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania, co zachęci kierowców do zakupu pojazdów elektrycznych. Konsekwencją tego będzie z kolei zmniejszenie emisji CO2 i poprawa środowiska naturalnego, szczególnie w dużych miastach.

Jak naładować samochód na Stacji ORLEN?

Ładowanie pojazdu elektrycznego na stacji Grupy ORLEN nie jest trudne. Ułatwia to aplikacja Orlen Charge. Wystarczy zapoznać się z instrukcją obsługi dostępną na stronie www.orlencharge.pl, by szybko naładować swój samochód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grupa PKN ORLEN rozwija sieć stacji ładowania - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska