MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gubin na Niebiesko dla Autyzmu ponownie. Przed nami rajd rowerowy "Wkręć się w Autyzm"

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Tak wygląda tegoroczny cykl wydarzeń w ramach akcji "Gubin na niebiesko dla autyzmu".
Tak wygląda tegoroczny cykl wydarzeń w ramach akcji "Gubin na niebiesko dla autyzmu". Gubin na niebiesko dla autyzmu
Jak co roku, Gubin przyłącza się do świętowania miesiąca autyzmu, biorąc udział w akcjach związanych z przedsięwzięciem "Gubin na niebiesko dla autyzmu". Przed nami jeszcze rajd rowerowy "Wkręć się w Autyzm", który odbędzie się w sobotę (20 kwietnia).

Elżbieta Konopacka ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" każdego roku organizuje wydarzenia w ramach akcji "Gubin na niebiesko dla autyzmu". Nie inaczej jest w tym roku. Mieszkańcy Gubina w kwietniu ponownie zaangażowali się w przedsięwzięcie.

- W Polsce coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu — mówi E. Konopacka. - Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) organizacje zajmujące się tym zaburzeniem pokazują, że jesteśmy otwarci na osoby ze spektrum.

Pomagają osobom z autyzmem od lat

Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem" z Zielonej Góry od ponad 20 lat prowadzi terapię i wsparcie dla 260 rodzin osób z autyzmem z województwa lubuskiego — również z terenu miasta i gminy Gubin, gdzie od 16 lat organizowane są działania promujące wiedzę o autyzmie.

- Głównym celem akcji jest włączenie osób ze spektrum i ich rodzin w życie społeczne miasta i gminy Gubin oraz uświadomienie mieszkańcom problemu wykluczenia tej grupy społecznej, integracja oraz edukacja społeczności lokalnej — poprzez współudział mieszkańców, placówek oświatowych, organizacji, grup, kół, związków, urzędów w przedsięwzięciach związanych ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu — wyjaśnia E. Konopacka.

Gubin na niebiesko dla autyzmu po raz 16

Akcja "Gubin na niebiesko dla autyzmu" w tym roku trwa od 2 do 20 kwietnia. Motto tegorocznego przedsięwzięcia brzmi: "I my mamy głos!"

- W tym roku chcemy poprzez nasze akcje pokazać społeczeństwu, że osoby z autyzmem też mają głos, mają swoje niewyartykułowane potrzeby, plany i marzenia — mówi E. Konopacka. - Niestety, poprzez brak mowy lub jej poważne zaburzenia nie mogą w pełni nawiązać kontaktów z rówieśnikami i nie mogą aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły lub rodziny – chociaż tego potrzebują tak jak każdy człowiek!

Co już zostało zrobione w ramach akcji "Gubin na niebiesko dla autyzmu"? Pierwszego dnia odbyło się wydarzenie promujące wiedzę o autyzmie w galerii handlowej Hosso. Ponadto tradycyjnie oświetlono na niebiesko Basztę Ostrowską.

9 kwietnia po raz szósty odbyła się akcja „Czytanie na dywanie” dla dzieci z przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych, aby pokazać i dać dzieciom książeczki z alternatywnym zapisem treści, z których korzystają dzieci w spektrum oraz tablice i sprzęt do komunikacji alternatywnej.

W środę (17 kwietnia) w Gubińskim Domu Kultury ponownie — już po raz. 8 - prezentacje artystyczne osób z autyzmem "Tacy Sami". Jest to jedyna w regionie scena talentów dla osób z tym zaburzeniem z woj. lubuskiego. Występują to osoby w różnym wieku – od przedszkolaka po osoby dorosłe i pracujące w spółdzielniach lub zakładach aktywności zawodowej, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej jak i osoby dorosłe.

Tak wygląda tegoroczny cykl wydarzeń w ramach akcji "Gubin na niebiesko dla autyzmu".

Gubin na Niebiesko dla Autyzmu ponownie. Przed nami rajd row...

Rajd rowerowy na zakończenie

W sobotę (20 kwietnia) po raz szósty odbędzie się rajd rowerowy "Wkręć się w autyzm", gdzie integrują się rodziny osób ze spektrum z mieszkańcami miasta i gminy Gubin. W poprzednich edycjach brało udział około 100 osób, a wydarzenie pomagają zorganizować lokalne kluby i stowarzyszenia. Współorganizatorem jest Gubińskie Stowarzyszenie Rowerowe BIDON.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Gubin: Na zakończenie akcji Gubin na Niebiesko dla Autyzmu zorganizowali wielki rajd rowerowy (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska