MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur z ZUS. Ci seniorzy otrzymają dodatkowe środki jeszcze przed świętami. Co z wnioskami?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Pierwszy termin wypłat trzynastych emerytur wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. Oznacza, to że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów przed Wielkanocą.
Pierwszy termin wypłat trzynastych emerytur wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. Oznacza, to że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów przed Wielkanocą. 123RF/robcon309
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał szczegóły dotyczące wypłaty trzynastych emerytur w 2024 roku. – Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. Oznacza to, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów przed Wielkanocą – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Aby dostać dodatkową gratyfikację, nie trzeba składać wniosku.

Spis treści

Harmonogram wypłat trzynastych emerytur 2024

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, przekazał, że „emeryci i renciści w kwietniu wraz ze swoim świadczeniem otrzymają trzynastą emeryturę. Świadczeniobiorcy, których termin wypłaty emerytury czy renty mają ustalony na pierwszy dzień miesiąca, trzynastą emeryturę otrzymają jeszcze pod koniec marca, tuż przed świętami Wielkanocy". Trzynasta emerytura w 2022 roku wynosi 1780,96 zł brutto, a ZUS przyzna ją automatycznie bez konieczności składania wniosku.

Trzynaste emerytury będą wypłacane razem ze świadczeniem podstawowym. Terminy wypłat ustalone są na 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Procedura wypłat trzynastych emerytur. Te warunki musisz spełnić

Rzecznik ZUS zaznaczył, że „wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym".

Osoby, które otrzymują świadczenia 1, 6 i 20 kwietnia, otrzymają je odpowiednio wcześniej, tj. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

Dla osób pobierających świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.

W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko), przysługuje jedno świadczenie pieniężne, które jest podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

– Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową. Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę trzynastkę wypłaci ZUS – wyjaśnił Żebrowski.

Kto ma prawo do dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które 31 marca br. mają prawo do wypłaty emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej, renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Czy można dostać kilka trzynastek?

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę „emeryturę plus” wypłaci ZUS. Również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jest ono podzielone w równych częściach dla wszystkich uprawnionych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Harmonogram wypłat trzynastych emerytur z ZUS. Ci seniorzy otrzymają dodatkowe środki jeszcze przed świętami. Co z wnioskami? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska