MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia współczesna gosposia? Najlepiej, gdy Marysia zrobi zakupy, wyprasuje, ugotuje i zostanie z dziećmi, nawet w sobotę

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Doświadczenie i umiejętności organizacyjne są wskazywane w wymogach potencjalnych pracodawców.
Doświadczenie i umiejętności organizacyjne są wskazywane w wymogach potencjalnych pracodawców. pixabay.com/StockSnap
Potrzebna pani do pomocy w prowadzeniu domu. W dni robocze najlepiej 4-5 razy, ale w grę wchodzi również sobota, jeśli gosposia wyrazi chęć. Zakres obowiązków? Niczym we własnym domu. Ważne, by pani była sprawna fizycznie i uśmiechnięta. Ogłoszeń jest sporo, w jednych osoba do pomocy jest nazywana gosposią, w innych sprzątaczką. Ile zarobi za godzinę lub miesięcznie współczesna pomoc domowa?

Spis treści

Słysząc o pomocy domowej, gosposi, na myśl przychodzi osoba niczym Marysia z filmu „Poszukiwany, poszukiwana” czy bardziej ciocia Jadzia w serialu „Rodzina zastępcza” lub w stylu Frani Maj z serialu „Niania”?

W internecie jest sporo ogłoszeń, w których poszukiwana jest pomoc do prowadzenia domu i wyręczenia od prasowania, gotowania czy odkurzania, za opłatą oczywiście. Poznaj stawki, wymagania i zakres obowiązków.

Ile dziś zarabia pomoc domowa?

Ogłoszenie z okolic Warszawy. Autor pisze, że poszukuje pani do pomocy w prowadzeniu domu. Wsparcie jest potrzebne 4-5 dni w tygodniu, a nawet w sobotę, jeśli odpowiadałoby gosposi. Stawka wskazana w ogłoszeniu to 4,6-5,5 tys. zł miesięcznie do ręki.

Kolejne z pobliża stolicy i jeszcze wyższa deklarowana pensja: 7-8 tys. zł netto. Dowolna forma współpracy, praca 5 dni w tygodniu w godzinach 8-16.

W okolicach Łodzi za prowadzenie posiadłości jej właściciele oferują wyżywienie, samochód i wynagrodzenie 4-5 tys. zł miesięcznie.

Częściej w ogłoszeniach pojawiają się nie stawki miesięczne, a na godziny:

 • Małopolskie, Kraków. Szukam gosposi do pomocy w domu, praca 3 razy w tygodniu po około 5 godzin. Wynagrodzenie 35-40 zł/godz. brutto,
 • Dolnośląskie. Praca w charakterze pomocy domowej na pełny etat, czyli od poniedziałku do piątku, 30 zł/godz. brutto.
 • Mazowieckie. Zatrudnię Panią do sprzątania 150-metrowego mieszkania, 3-4 razy w tygodniu, stawka 20-25 zł/godz.

Zakres obowiązków współczesnej gosposi

Podawany w ogłoszeniach zakres obowiązków przypomina listę prac, którą większość z nas samodzielnie realizuje w swoich mieszkaniach. To również pokazuje, że prowadzenie domu i opieka nad dziećmi jest zajęciem na cały etat i powinna być doceniana.

Jakie prace pojawiają się w ogłoszeniach? Zadania gosposi to m.in.:

 • utrzymanie porządku w domu,
 • organizacja,
 • gotowanie obiadów,
 • prasowanie.

Czasem autorzy dodają, że mile widziana będzie możliwość zostania z dziećmi wieczorem.

Odkurzanie i ścieranie kurzy to standard w wymaganiach prowadzenia domu przez gosposię.
Odkurzanie i ścieranie kurzy to standard w wymaganiach prowadzenia domu przez gosposię. unsplash.com/No Revisions

- Zatrudnię panią do pomocy w prowadzeniu domu. Zadania: sprzątnie, pranie, prasowanie, od czasu do czasu gotowanie - czytamy w ogłoszeniu z województwa łódzkiego.

Najważniejsze obowiązki są też ujmowane bardziej szczegółowo: sprzątanie kuchni, łazienki, odkurzanie, mycie podłóg, ścieranie kurzy, układanie rzeczy, prasowanie, układanie ubrań w szafach, mycie okien, okazjonalnie pomoc przy dzieciach, zakupy

Część ogłoszeniodawców jest otwarta na obcokrajowców, dodają wówczas, że wymagana znajomość języka polskiego w stopniu komunikatywnym

Wymagania, czyli ma być idealna pomoc domowa?

Obok wymienianej w większości ogłoszeń rzetelności, uczciwości i sprawności, pojawia się też... uśmiech, jako wymóg zatrudnienia.

- Poszukujemy osoby sprawnej fizycznie i uśmiechniętej, która ma bardzo dobry kontakt z dziećmi - zawarto w ogłoszeniu z Mazowsza. Pomoc domowa powinna być słowna, punktualna i uczciwa. Mile widziane będzie również prawo jazdy.

Poszukiwana do pracy w roli gosposi osoba otwarta, energiczna, z pozytywnym nastawieniem, "która lubi pracę w domu i chciałaby się związać z
Poszukiwana do pracy w roli gosposi osoba otwarta, energiczna, z pozytywnym nastawieniem, "która lubi pracę w domu i chciałaby się związać z naszą rodziną na dłużej". unsplash.com/Alexander Dummer
 • Dolnośląskie Zatrudnię, uczciwą, zaangażowaną osobę do pracy w charakterze pomocy domowej.
 • Łódzkie: Szukam osoby energicznej i dokładnej.
 • Mazowieckie: Ze względu na obecność małych dzieci w domu szukam osoby niepalącej. Inne wymogi to umiejętność sprzątania domu, dokładność, uczciwość.
 • Łódzkie. Szukamy zorganizowanej gospodyni, bez nałogów, do prowadzenia dużej posiadłości.

- Cenimy sobie nie tylko kulturę osobistą, zadbany wygląd, ale też pozytywne ciepłe usposobienie, oddanie itp. - piszą autorzy kolejnego ogłoszenia. Mile widziane są umiejętności organizacyjne, doświadczenie na podobnym stanowisku.

Chętni do zatrudnienia pomocy domowej deklarują współpracę we wzajemnym szacunku. Żeby jednak tak się stało, potrzebne jest zbudowanie zaufania i uczciwość po obu stronach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia współczesna gosposia? Najlepiej, gdy Marysia zrobi zakupy, wyprasuje, ugotuje i zostanie z dziećmi, nawet w sobotę - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska