Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet nie ma końca, ale znamy jego początek

PaK
Tak w 1993 r. wyglądała pierwsza strona WWW otwarta w przeglądarce NeXT
Tak w 1993 r. wyglądała pierwsza strona WWW otwarta w przeglądarce NeXT CERN
Dokładnie 23 lata temu, 13 listopada 1990 roku Tim Berners-Lee i Robert Cailliau wspólnie stworzyli pierwszą na świecie stronę internetową.

Początki nie przypominają tego, co dziś widzimy w Internecie. Nie ma tam kolorowych grafik, zakładek, migających banerów. Jest jedynie tekst, kilka odnośników oraz podstawowe informacje o tym, czym w zamyśle twórców miał być Internet. Po 23 latach naukowcy z instytutu CERN, w którym w 1990 r. pracował Tim Berners-Lee, korzystając z tych samych narzędzi co ojcowie internetu, odtworzyli pierwszą stronę www. Możecie ją obejrzeć pod oryginalnym adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Dzięki użyciu hipertekstu możliwy stał się dostęp do różnego rodzaju informacji poprzez sieć odnośników, tzw. hiperłączy pozwalających użytkownikom oglądającym stronę internetową "przeskoczyć" do innych, udostępnionych w sieci dokumentów lub stron internetowych.

Wkrótce po tym stworzono wszystkie niezbędne narzędzia do pracy z nową formą komunikacji. Pierwszy serwer WWW i przeglądarkę, która była jednocześnie edytorem. 6 sierpnia 1991 r. Berners-Lee zamieścił krótkie podsumowanie projektu "WordWideWeb" w grupie dyskusyjnej alt.hypertext. Dwa lata później, 30 kwietnia 1993 r., CERN upublicznił kod źródłowy projektu, dając w ten sposób początek internetowi, jaki znamy dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska