Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak łatwo żyć

Redakcja
Z zachowaniami agresywnymi spotykamy się na co dzień. W szkole dziecko bije swojego rówieśnika, w autobusie mężczyzna przepycha się przez tłum głośno wykrzykując obelgi, ekspedientka w sklepie wymyśla klientce, która nie może zdecydować się na wybór towaru, przechodzień w parku okłada kijem psa, żona awanturuje się z mężem, chłopiec nacina sobie skórę na przedramieniu...

Dlaczego ludzie zachowują się agresywnie. Jak reagować na agresję innych? Istnieje kilka teorii wyjaśniających źródła agresywności u człowieka. Uważa się, że agresja jest czymś wrodzonym, instynktownym u człowieka. Wychowanie i normy społeczne pomagają opanować naturalne skłonności do złego. Niektórzy badacze uważają, że człowiek uczy się zachowań agresywnych od dzieciństwa, obserwując postępowanie innych ludzi.

Widok dorosłego zachowującego się agresywnie pobudza dziecko do podobnych zachowań, a nawet do wymyślania nowych form agresji. Jeśli nie jest to karane, powtarza się wielokrotnie. Jednym z ważniejszych czynników wywołujących agresję jest frustracja. Jeśli nie mogę zaspokoić swoich potrzeb, zrealizować pragnień, piętrzą się przeszkody, trudności w osiągnięciu celu - wówczas czuję się sfrustrowany. Przedłużający się stan frustracji może prowadzić do zachowań agresywnych.

Jak sobie radzić z agresją? Na pewno nie należy odpowiadać podobnym zachowaniem, bo wtedy przedłużymy kłótnie, awantury i konflikty. Jeśli jest to możliwe trzeba próbować uspokoić, wysłuchać, zrozumieć, przekonać do innego wzoru reakcji, pozwolić, żeby złość "wylała się" z kogoś, kto zachowuje się agresywnie.

ANIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska