Jak sobie podwyższyć emeryturę (cz. I)

Irena Boguszewska
Tak zwani wcześniejsi emeryci też mogą sobie legalnie dorabiać do emerytury - ale w ograniczonym zakresie. Uwaga, od pierwszego czerwca zwiększyły się limity zarobków!
Tak zwani wcześniejsi emeryci też mogą sobie legalnie dorabiać do emerytury - ale w ograniczonym zakresie. Uwaga, od pierwszego czerwca zwiększyły się limity zarobków! Fotolia
Każdy emeryt, którego świadczenie obliczono na starych zasadach może starać się o jego przeliczenie. Ustawa emerytalna przewiduje wiele możliwości ponownego ustalenia emerytury w nowej, korzystniejszej wysokości.

ZUS ma obowiązek przeliczyć emeryturę za każdym razem, gdy złożymy o to wniosek i spełnimy warunki do przeliczenia. A najlepsze jest to, że nic na tym nie stracimy.

ZAPAMIĘTAJ
Jeśli nowe przeliczenie okaże się mniej korzystne od dotychczasowego, ZUS nadal będzie wypłacał nam takie świadczenie, jakie dostawaliśmy przed złożeniem wniosku o przeliczenie. Bo zasada jest taka: zakład z urzędu wypłaca zawsze wyższą emeryturę.

Sposobów na podwyższenie emerytury jest aż 10. Opiszemy je w tym oraz następnym odcinku naszego poradnika.

ZAPAMIĘTAJ
Przeliczenia dotyczą osób, które mają ustaloną emeryturę na starych zasadach. Czyli na podstawie artykułu 27 ustawy emerytalnej. Chodzi tu głównie o urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku.

SPOSÓB NR 1

ZAPAMIĘTAJ
Przede wszystkim powinniśmy się zastanowić, czy daliśmy do ZUS dokumenty pozwalające na zaliczenie do stażu całego okresu wykonywania pracy. Jeśli nie, poszukajmy potwierdzeń, który jeszcze nie zostały uwzględnione. Liczy się dosłownie każdy dzień.

O ile bowiem przy ustalaniu prawa do emerytury ZUS uwzględnia każdy dzień, o tyle do obliczenia jej wysokości przyjmuje pełne lata i miesiące, a pomija dni. Może więc zdarzyć się tak, że mamy udokumentowane 30 lat pracy, 10 miesięcy i 29 dni okresów składkowych. Do ustalenia prawa do emerytury ZUS uwzględnił cały ten okres. Ale przy jej obliczaniu przyjął 30 lat i 10 miesięcy. Gdybyśmy znaleźli więc choć jeden dzień pracy, będziemy mieli dodatkowy, pełny miesiąc, który - po złożeniu wniosku - zostanie doliczony do emerytury.

WAŻNE
Dokumentami, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe są na przykład świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie uczelni o ukończeniu studiów oraz programowym okresie ich trwania.

Warto również sprawdzić, czy w wykazie zarobków załączonym do wniosku o emeryturę wskazaliśmy rzeczywiście te najlepsze, jakie otrzymywaliśmy. Może dostarczyliśmy tylko dokumenty, które były wówczas łatwe do zdobycia. A każdy nowy papier potwierdzający wysokość osiąganych zarobków i spełniający wymogi formalne jest szansą na wyższe świadczenie. Może w archiwach uda się znaleźć dokumenty, na których podstawie ZUS będzie mógł podwyższyć nam świadczenie?
Dokumenty, na których podstawie ZUS ustala podstawę wymiaru to na przykład:

* druk ZUS Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego;

* legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o zarobkach;

* uwierzytelnione, przykładowo przez osobę kierującą archiwum, kserokopie kart wynagrodzeń.

UWAGA
Niestety, wysokości zarobków nie potwierdzimy poprzez zeznania świadków.

Jeśli zdobyliśmy zaświadczenie o zarobkach, którego nie przedłożyliśmy ubiegając się o emeryturę, zanieśmy je do ZUS. Pracownicy zakładu sprawdzą, czy będzie dla nas korzystne przyjęcie tych zarobków do podstawy wymiaru.

SPOSÓB NR 2

Przechodziłeś na emeryturę dawno, jeszcze przed 1999 rokiem? Może korzystniejsze będą zarobki z innych trzech, czterech czy ośmiu lat, od których obliczono emeryturę. A może korzystniejsze będą zarobki z 10 kolejnych lat wybranych z 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o przyznanie emerytury lub przeliczenie podstawy jej wymiaru? Czy nawet z 20 lat kalendarzowych, dowolnie wybranych ze wszystkich lat pracy sprzed przyznania świadczenia? Warto to sprawdzić.

ZAPAMIĘTAJ

Warunkiem skorzystania z takiego sposobu przeliczenia emerytury jest wyższy wskaźnik - czyli lepszy stosunek naszych zarobków do średnich w poszczególnych latach. Kwota bazowa będzie wprawdzie ta sama, jednak wyższy wskaźnik zagwarantuje wyższe świadczenie.

A może pracodawca wypłacił nam jakieś zaległe wynagrodzenie, za które opłacił składki na ubezpieczenia społeczne, a które pochodzi z okresu, z którego obliczono podstawę wymiaru emerytury? Dostarczmy zaświadczenie do ZUS, a obliczy ponownie wysokość emerytury - od wyższej podstawy wymiaru.

SPOSÓB NR 3

Aby mieć więcej na życie, można też dorobić do emerytury.

1. Emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny (ustalany indywidualnie) mogą zarabiać bez ograniczeń. Czyli nie muszą się martwić, że ZUS zmniejszy im wysokość emerytury lub zawiesi jej wypłatę.

2. Ale gdy ktoś jest tak zwanym wcześniejszym emerytem - a więc nie ma jeszcze ukończonego powszechnego wieku emerytalnego - w jego przypadku osiąganie dodatkowych przychodów pociąga za sobą określone skutki. Jakie? To zależy od tego, ile taka osoba zarabia. W zależności od wysokości tej kwoty emerytura będzie wypłacana w pełnej wysokości, zmniejszona albo zawieszona. I nie ma tu znaczenia wysokość pobieranego świadczenia.

* Obecnie - to znaczy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 roku - bez żadnych konsekwencji można dorobić miesięcznie maksymalnie 2.618,10 zł brutto (czyli 70 procent przeciętnego wynagrodzenia).

* Emerytura będzie zmniejszona, jeśli dodatkowe przychody przekroczą 2.618,10 zł, ale nie będą wyższe od 4.862,10 zł miesięcznie (od 70 do 130 procent przeciętnego wynagrodzenia).

* ZUS zawiesi wypłatę świadczenia, jeśli zarobki przekroczą 4.862,10 zł brutto (130 procent przeciętnego wynagrodzenia).

SPOSÓB NR 4

Warto pracować po przyznaniu emerytury, bo liczy się to podwójnie. Po pierwsze, zarabiamy pieniądze. Po drugie, dodatkowo przepracowany okres oraz osiągnięte zarobki mogą podwyższyć wysokość świadczenia.

ZAPAMIĘTAJ
Liczy się każdy przepracowany miesiąc po przyznaniu emerytury (czyli staż pracy) - pod warunkiem, że pracujący emeryt podlega ubezpieczeniom społecznym.

Co trzeba zrobić, żeby w tym przypadku ZUS przeliczył nam emeryturę?

1. Konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu z tytułu wypracowania nowego okresu.
Wniosek taki możemy zgłosić nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Ale jeśli przestaliśmy już pracować, możemy to zrobić w każdym momencie.

2. Można także złożyć wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Ten wniosek można zgłosić w każdym czasie. Dołączamy do niego zaświadczenie o okresie pracy oraz wysokości zarobków, które wystawia pracodawca (formularz ZUS Rp - 7).

3. Jeśli nowy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury będzie wyższy, do przeliczenia emerytury zastosowana zostanie kwota bazowa obowiązująca w dniu zgłoszenia wniosku o ponowne obliczenie. Tak wyliczone świadczenie, z wyższym wskaźnikiem i obliczone od nowej kwoty bazowej, z pewnością będzie dla nas korzystniejsze.

4. Osoby, które miały przyznaną emeryturę, ale ani razu jej nie pobrały, a które do przeliczenia wskażą zarobki choćby częściowo uzyskane po jej przyznaniu będą miały przyznane nowe świadczenie. Od nowej, korzystniejszej kwoty bazowej.

5. Świadczenie na podstawie nowej kwoty bazowej będzie przeliczone również tym, którzy przeszli na emeryturę, pracują i podlegają ubezpieczeniom społecznym - jeśli do obliczenia wskażą zarobki w całości uzyskane po jej przyznaniu (z 10 kolejnych lat kalendarzowych), a wskaźnik wyniesie co najmniej 130 procent.

WARTO WIEDZIEĆ

1. Emerytura obliczana według starych zasad dotyczy urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku oraz osób z tak zwanej średniej grupy wiekowej, a więc urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, a przed 1 stycznia 1969 roku, którzy spełnili warunki do wcześniejszej emerytury.

2. Wysokość tej emerytury jest uzależniona od:

* wysokości podstawy wymiaru;

* uwzględnionego okresu składkowego i nieskładkowego;

* kwoty bazowej obowiązującej w dniu powstania prawa do świadczenia.

3. Podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne lub emerytalne (według przepisów prawa polskiego) z okresu kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zgłoszono wniosek o świadczenie.

4. Ubezpieczony może również wskazać do ustalenia podstawy wymiaru emerytury przeciętną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

5. Oprócz wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek do podstawy wymiaru emerytury dolicza się również inne składniki przysługujące ubezpieczonemu. Między innymi kwoty zasiłków chorobowych, wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy itp.

Źródło: ZUS

Oferty pracy z Twojego regionu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie