Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta?

(olis)
Fotolia
Od początku zeszłego tygodnia zarejestrowało się w ZIP prawie tysiąc osób.

- Interesują mnie wszystkie nowinki - Tadeusz Płuciennik z Gorzowa tłumaczy, dlaczego chce mieć dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. 64-latek bez problemu pokonał kolejne etapy elektronicznej rejestracji w nowym systemie. Jednak, żeby w pełni z niego korzystać, musiał się pofatygować do siedziby NFZ. Jak każdy, kto chce się zarejestrować w ZIP.

I praktycznie każdy na te utrudnienie zwrócił uwagę i skrytykował. Ale fundusz tłumaczy: to ochrona danych, gdy zakłada się konto w banku, też trzeba tam pójść. Nie obejdzie się więc bez wizyty czy to w zielonogórskim oddziale NFZ, czy w gorzowskiej delegaturze albo w każdym innym oddziale w kraju.
Sama rejestracja to - jeśli nie ma kolejki chętnych - raptem kilka minut (patrz niżej). Wszystko robi pracownik funduszu, a na koniec wręcza nam odpowiednio zabezpieczony druczek z loginem i hasłem dostępu do naszego konta (musimy pokwitować ich odbiór). Tym samym dostajemy "klucze" do elektronicznej bazy. Następnego dnia możemy ich już używać, czyli usiąść przy domowym komputerze i wejść do systemu.

Co w nim znajdziemy? Można powiedzieć, że Zintegrowany Informator Pacjenta ma cztery działy: Twój Portal, Gdzie się leczyć, Rejestr Usług Medycznych i Prawo do Świadczeń. Do dwóch pierwszych zajrzymy bez rejestrowania się w systemie. Po prostu wchodzimy na stronę: www.zip.nfz.gov.pl i możemy poczytać np. o tym, kto ma u nas prawo do świadczeń albo sprawdzić, co i jaka placówka medyczna w kraju nam oferuje. Do tej pory takich informacji musieliśmy szukać po całej sieci. Teraz mamy je w jednym miejscu.
Rejestr Usług Medycznych i Prawo do Świadczeń - z tej części informatora skorzystamy już tylko, gdy będziemy zarejestrowani w ZIP. Tylko tak możemy prześledzić własną "historię choroby". ZIP ma nasze dane od 2008 r. W Rejestrze Usług Medycznych znajdziemy choćby informację, kiedy byliśmy u lekarza rodzinnego, jaką wystawił nam receptę, kiedy i na co leżeliśmy w szpitalu, jakie badania nam wykonano. Sprawdzimy np., do jakich specjalistów czekamy właśnie w kolejce, kiedy byliśmy w sanatorium, kiedy fundusz zrefundował nam wózek, czy laskę. Jakich wybraliśmy: lekarza rodzinnego, pielęgniarką czy położną.

Nie jest wykluczone, że znajdziemy tu coś, co nas zaskoczy - informację, że mieliśmy jakiś zabieg, chociaż wcale tak nie było. System ma ułatwić wychwytywanie takich "nadużyć". Docelowo ZIP ma nam też umożliwić ich zgłaszanie, ale to pieśń przyszłości.

ZIP krok po kroku

1. Wejdź na stronę www.zip.nfz.gov.pl i kliknij w zakładkę: zarejestruj się
2. Wypełnij formularz rejestracyjny
3. Przyjdź do NFZ z dokumentem, który podałeś w formularzu (dowód lub paszport). Pracownik sprawdzi, czy dane się zgadzają i wyda login oraz hasło do konta w ZIP.
4. Możesz też po prostu przyjść z dowodem osobistym do NFZ. Tak jest najprościej!

ZIP jest tylko dla dorosłych:
* ubezpieczonych
* ubezpieczający się dobrowolnie
* członków rodzin zgłoszonych do ubezpieczenia
* nieubezpieczonych, ale z prawem do świadczeń
* nieubezpieczonych, którzy kiedyś mieli prawo do świadczeń

Zarejestruj się w sobotę!
Lubuski NFZ zaprasza od 8.00 do 16.00
* Zielona Góra, ul. Podgórna 9 b
* Gorzów, ul. Targowa 2
Skorzystaj z całodobowej infolinii: tel. 68 328 77 56

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska