Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zostać właścicielem przez zasiedzenie

Stefan Cieśla
rys. Jerzy Fedro
Kazimierz z Gubina przez 20 lat jest lokatorem mieszkania, stanowiącego odrębną własność. Przejął je po rodzicach, ale nie ma sądowego potwierdzenia nabycia prawa do spadku.

JAK PRZERWAĆ BIEGNĄCE ZASIEDZENIE?

JAK PRZERWAĆ BIEGNĄCE ZASIEDZENIE?

Bieg zasiedzenia przerwać może tylko właściciel nieruchomości. Aby odzyskać własność, powinien on złożyć w sądzie:

  • powództwo o wydanie nieruchomości (tzw. powództwo windykacyjne), albo r powództwo przeciwko posiadaczowi nieruchomości o ustalenie własności, albo r powództwo o uzgodnienie stanu prawnego księgi wieczystej, albo r wniosek o dział spadku, jeśli posiadacz nieruchomości jest jednym ze spadkobierców, a nieruchomość należy masy spadkowej.
  • Usłyszał, że może ubiegać się o jego zasiedzenie. Zapytał "GL" jak to zrobić. Chciałby się dowiedzieć więcej na temat przejęcia na własność lokalu po wieloletnim jego posiadaniu.

    Poprzez zasiedzenie zostaniesz właścicielem działki budowlanej lub gruntu rolnego, budynku, mieszkania, udziału w tych nieruchomościach. Jeśli jest kilku współwłaścicieli nieruchomości, jeden z nich nabyć może przez zasiedzenie wydzieloną fizycznie i samodzielną część takiej nieruchomości (np. mieszkanie w budynku wielorodzinnym). Zasiedzieć możesz nieruchomość należącą do osoby fizycznej, spółki, spółdzielni, gminy i Skarbu Państwa.

    Kto może zasiedzieć

    Prawo takie przysługuje posiadaczowi samoistnemu nieruchomości, czyli osobie korzystającej z niej jak właściciel. Może to być rolnik uprawiający od lat kawałek gruntu na podstawie ustnej umowy sprzedaży, zawartej z sąsiadem, opłacający też podatek rolny.

    Jeśli jesteś lokatorem mieszkania, stanowiącego odrębną własność, które przejąłeś po rodzicach i chociaż nie masz sądowego potwierdzenia nabycia prawa do spadku, też możesz ubiegać się o jego zasiedzenie. Zachowujesz się bowiem jak właściciel - ponosisz opłaty, wykonujesz w mieszkaniu remonty itp. Nie możesz natomiast zasiedzieć gruntu rolnego lub mieszkania komunalnego, jeśli je dzierżawisz lub wynajmujesz.

    Zasiedzenie w dobrej i złej wierze

    TU SĄ PRZEPISY

  • Kodeks cywilny (ustawa z 23 kwietnia 1964 r., DzU nr 16, poz. 93, ze zm.), art. od 172 do 176,
  • Kodeks postępowania cywilnego (ustawa z 17 listopada 1964 r., DzU nr 43. poz. 296, ze zm.), art. od 606 do 610,
  • ustawa z 28 lipca 1990 r. o zmianie kodeksu cywilnego (DzU nr 55 poz. 321),
  • ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach i opłatach sądowych (DzU nr 167 poz. 1398)
  • Jeśli użytkujesz nieruchomość jak właściciel i jesteś przekonany, że przysługuje ci takie prawo, uznaje się, że robisz to w dobrej wierze. Posiadaczem w dobrej wierze jest np. właściciel nieruchomości kupionej notarialnie od osoby, która, jak się później okazało, nie miała prawa jej sprzedawać. Zła wiara przypisana zostanie użytkownikowi nieruchomości, który dobrze wie kto jest jej faktycznym właścicielem lub też mógł to z łatwością ustalić, ale zlekceważył ten obowiązek. Np. rolnik wie kto jest właścicielem uprawianej przez siebie działki, ale wykorzystuje fakt, że właściciel wyjechał za granicę.

    Dwadzieścia albo trzydzieści lat
    Korzystający z nieruchomości w dobrej wierze może starać się o przejęcie jej na własność przez zasiedzenie po 20 latach użytkowania. Dla posiadacza w złej wierze termin ten wynosi 30 lat. Za datę początkującą bieg zasiedzenia przyjmuje się dzień objęcia nieruchomości przez posiadacza.

    Państwowe na własność
    Do 1 października 1990 r. obowiązywał zakaz nabywania na własność poprzez zasiedzenie nieruchomości należących do gmin czy skarbu państwa. Zakaz zniosła nowelizacja kodeksu cywilnego w 2005 r., która dopuściła zaliczenie do zasiedzenia okresu sprzed tej daty. Zalicza się jednak nie więcej niż połowę okresu zasiedzenia. Jeśli więc jako posiadaczowi nieruchomości państwowej minęło 30 lat zasiedzenia, w tym co najmniej 15 lat byłeś posiadaczem przed 1 października 1990 r., możesz ubiegać się o potwierdzenie własności.

    Jak uzyskać zasiedzenie
    Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości złóż w sądzie rejonowym, właściwym dla miejsca położenia tej nieruchomości. Sąd tylko potwierdzi nabycie własności, które następuje z mocy prawa po upływie wymaganego terminu zasiedzenia. W posiedzeniu sądu uczestniczyć musi właściciel nieruchomości lub jego następca prawny. Ubiegający się o zasiedzenie musi więc wskazać sądowi takiego właściciela. Jeśli go nie zna lub nie znajdzie, wówczas sąd ogłosi publicznie o toczącym się postępowaniu. Sąd ma obowiązek ustalić i wezwać na posiedzenie wszystkich uczestników postępowania.

    Podatek od własności
    Po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, w ciągu miesiąca musisz zapłacić podatek od zasiedzenia. Wynosi on 7 proc. wartości rynkowej nieruchomości. Zapłacisz go w Urzędzie Skarbowym właściwym dla położenia nieruchomości.

    Właściciel chce odzyskać
    Jeśli właściciel nieruchomości po wydaniu orzeczenia o zasiedzeniu będzie chciał ją odzyskać, może to zrobić składając do sądu wniosek o uchylenie orzeczenia i wznowienie postępowania. Musi wykazać, że w ogóle nie wiedział o sprawie lub że zawiadomienia kierowane były na zły adres, albo też przedstawić sądowi nowe okoliczności sprawy. Tylko wtedy sąd w trybie nieprocesowym rozpatrzy wniosek i albo go oddali, albo wznowi postępowanie. Na oddalenie wniosku przysługuje odwołanie do sądu wyższej instancji.

    Zapamiętaj
    1 Przez zasiedzenie możesz stać się właścicielem działki budowlanej lub gruntu rolnego, budynku, mieszkania, udziału w tych nieruchomościach.
    2 Prawo takie przysługuje ci jeśli korzystasz z nieruchomości faktycznie, tak jak jej właściciel, czyli jesteś jej posiadaczem samoistnym.
    3 Jeśli korzystasz z nieruchomości w dobrej wierze, możesz stać się jej właścicielem przez zasiedzenie po 20 latach, a jeśli w złej wierze po 30 latach.
    4 Po 30 latach zasiedzenia nieruchomości państwowej, w tym posiadania jej co najmniej przez 15 lat przed 1 października 1990 r., możesz zostać jej właścicielem.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska