Jaką uczelnię wybrać po maturze: państwową czy niepubliczną?

(kali)
Dr Ewa Wójtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie.
Dr Ewa Wójtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie. fot. Archiwum SWPS
Udostępnij:
Matury powoli zbliżają się do końca. Najwyższy czas pomyśleć o studiach. Tylko którą uczelnię wybrać? Jest ich w Polsce ponad 400. Publiczną czy prywatną? O wadach i zaletach uczelni państwowych i prywatnych mówi dr Ewa Wójtowicz, doradca zawodowy z Centrum Pracy i Kariery Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Obecnie wiele prywatnych szkół ma uznaną markę na rynku edukacyjnym oraz wśród pracodawców zatrudniających absolwentów. Choć te państwowe od lat cieszą się niezmiennym prestiżem i renomą, są szkołami z tradycjami, a kształcenie w nich jest bezpłatne, to szkoły prywatne, z sukcesami, konkurują z najlepszymi uczelniami państwowymi. Z reguły, mogą się pochwalić nowatorskim podejściem do kształcenia i ofertą kształcenia dostosowaną do zmian na rynku pracy i zapotrzebowania pracodawców.

Z drugiej strony maturzyści chcący podjąć naukę na uczelni państwowej mogą mieć stuprocentową pewność, że nie zakończy ona swej działalności np. ze względu na niewłaściwie zarządzanie lub brak chętnych studentów. Wieloletnie istnienie szkół państwowych to także gwarancja na to, że uczelnia jest bardzo dobrze rozpoznawana przez pracodawców.
Przewagę uczelni państwowych nad prywatnymi można dostrzec w rozbudowanej infrastrukturze. Domy studenckie i kampusy wciąż jeszcze są niedoścignionym wzorcem dla uczelni prywatnych, choć i w tej materii ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany. Podobnie ze społecznością akademicką, rozwojem życia studenckiego i przywiązaniem absolwentów do szkoły - to, co jest od wielu już dekad standardem na uczelniach państwowych, wciąż jest przedmiotem troski uczelni prywatnych.

Krzywdzące dla wielu uczelni niepaństwowych jest przekonanie, że nie wymagają od studenta zaangażowania w edukację, a opłacenie czesnego jest wystarczające, aby uzyskać wymarzony tytuł. Po pierwsze, liczba godzin zajęć jest taka sama w obu typach uczelni. Po drugie, kadra dydaktyczna to osoby pracujące zazwyczaj w szkołach państwowych i prywatnych - ich wiedza i kompetencje nie maleją w momencie wejścia do auli uczelni niepaństwowej. Oznacza to, że wymagania wobec studentów, niezależnie od typu uczelni, są zbliżone.

Wydaje się też, że uczelnie prywatne zwracają większą uwagę na aspekt praktyczny kształcenia i zatrudniają praktyków i profesjonalistów w danej dziedzinie, która z powodzeniem uzupełnia kształcenie akademickie. Studenci uczelni prywatnych to w dużej mierze osoby, które same zarabiają na swoje studia. Chcą więc mieć pewność, że to opłacalna inwestycja i wymagają od szkoły nauczania na wysokim poziomie. Szczególnie wtedy, gdy koszt studiów jest wysoki i mocno nadwyręża budżet studenta. W przyszłości jednak ta decyzja może okazać się wartościowa i ułatwić efektywne funkcjonowanie na rynku pracy.

Szkoły prywatne mogą pozwolić sobie na lepszą organizację procesu kształcenia niż uczelnie państwowe. Mniejsze kolejki do dziekanatów, więcej wyspecjalizowanych działów pomagających studentom w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w trakcie kształcenia to zaleta uczelni prywatnych. Niewątpliwą zaletą uczelni niepaństwowych jest także dostęp do technologii zwiększających efektywność kształcenia tj. bazy danych on-line, platformy e-learningowe czy multimedialne pomoce dydaktyczne. Dotyczy to jednak przede wszystkim uczelni o profilu humanistycznym i społecznym. Gdy jednak spojrzymy na uczelnie techniczne - państwowe szkoły mają zdecydowanie lepsze wyposażenie laboratoriów, zakładów i pracowni.

Jak widać z powyższego opisu, zarówno uczelnie prywatne, jak i państwowe mają wiele zalet, ale też wad i w każdym z typów możemy doszukać się tych działających lepiej lub gorzej. Jednak to, czego się nauczymy i jakie umiejętności nabędziemy zależy przede wszystkim od naszego zaangażowania, ambicji i wykorzystania wszystkich możliwości, jakie daje szkoła, a nie od tego, czy jest ona prywatna czy państwowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ed40

Ja uważam, ze w dzisiejszych czasach trzeba się kierować myśleniem przyszłościowym. Ważne jest, by po studiach znależć bez problemu pracę, najlepiej wymarzoną i zgodną z profilem studiów. Myślę, że to właśnie gwarantują uczelnie prywatne. Moją uwagę zwróciła Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa, która oferuje ogromy wybór przyszłościowych kierunków. Razem z synem zgadzamy się w tej kwestii - zdecydował się właśnie na tę szkołę i wybrał Bezpieczeństwo Narodowe. Myślę, że wybór specjalizacji to już tylko formalność w późniejszym znalezieniu pracy. Szkoła ma poza tym świetne opinie i ponad 80% gwarancji znalezienia pracy przez jej absolwentów.

s
student
Polecam SSW Stargardinum w Stargardzie Szczecińskim! www.stargardinum.pl
S
Studentka
Najlepiej prywatną i to w królewskim Krakowie Jak studiować to w klimatycznym miejscu z kadrą gwarantującą sukces i dobrze płatną pracę. Nie ma co dać się zwieźć rankingom! Tak naprawdę uczelnie prywatne depczą po piętach tym państwowym. Polecam WSZiB
a
aorti
według mnie najlepszą uczelnia pod względem podejścia do studentów jest www.swpr.edu.pl. Bardzo dobrze przygotowują do zawodu:)
a
aorti
Ja polecam znajomym kierunek turystyka i rekreacja:) Ludzie podróżują i będą podróżować a według mnie najlepszą uczelnia pod względem podejścia do studentów jest www.swpr.edu.pl. Bardzo dobrze przygotowują do zawodu:)
h
hary
PWSZ Sulechów - Twoja uczelnia wczoraj i dziś!
:):):)
Zapraszamy więc na studia do Polkowic w DWSPiT!
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie