MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jaśmin czy jaśminowiec? Sprawdź, co naprawdę kwitnie w twoim ogrodzie i czym różnią się te rośliny

Katarzyna Laszczak
Jaśmin i jaśminowiec to zupełnie różne rośliny.
Jaśmin i jaśminowiec to zupełnie różne rośliny. pixabay.com, Katarzyna Laszczak
Jaśminy to niby dobrze znane i lubiane krzewy, które pięknie kwitną i pachną. Z kolei jaśminowiec czasem kojarzy się z czymś egzotycznym. Tymczasem wcale tak nie jest! Sprawdź, czym się różni jaśmin od jaśminowca i co naprawę rośnie w twoim ogrodzie lub parku.

Spis treści

Jaśminy to jedne z bardziej popularnych krzewów. Cenimy za je piękne i cudownie pachnące kwiaty. Do tego mają minimalne wymagania. Od dawna są uprawiane w ogrodach, parkach, zieleni miejskiej. Tylko jest jedno „ale”. To wcale nie są jaśminy.

Jaśmin – co to za roślina i jak wygląda?

Jaśmin (Jasminum) to cały rodzaj roślin, a składa się na niego około 200 gatunków. Są to głównie krzewy i pnącza. Nie rosną one naturalnie w naszym klimacie, bo są bardziej ciepłolubne – jaśminy pochodzą ze strefy międzyzwrotnikowej. Rosną w Azji, Afryce, Australii, ale można je spotkać w ogrodach na południu Europy. Kwiaty jaśminów najczęściej są białe i mają przepiękny zapach – ale nieco inny niż ten, który kojarzymy z tą nazwą (mi zapach jaśminu kojarzy się z zapachem kwiatów cytryn czy pomarańczy).
W Polsce jaśminy uprawia się w doniczkach, jako rośliny domowe. Najczęściej jest to jaśmin wielkokwiatowy oraz lekarski. Są to piękne pnącza. Lato mogą spędzać na tarasie, ale nie są odporne na mróz. W ogrodach uprawia się tylko jaśmin nagokwiatowy – akurat on ma żółte kwiaty i jest krzewem. Co ciekawie, kwitnie zimą, ale nie jest w pełni odporny na zimno i lepiej go sadzić tylko w cieplejszych regionach Polski.

Jaśminy to krzewy lub pnącza, które w Polsce uprawia się głównie w doniczkach. Mają sporo gatunków (na zdjęciu Jasminum tortuosum, który na południu
Jaśminy to krzewy lub pnącza, które w Polsce uprawia się głównie w doniczkach. Mają sporo gatunków (na zdjęciu Jasminum tortuosum, który na południu Europy rośnie w ogrodach, ale u nas jest dla niego za zimno). Katarzyna Laszczak

Co kwitnie w polskich ogrodach w czerwcu? To jaśminowiec!

Co więc wszyscy znamy i lubimy? Te „polskie jaśminy” to tak naprawdę jaśminowce, a dokładniej najczęściej jest to jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), bo te rośliny mają więcej gatunków. Również pochodzą z nieco cieplejszego klimatu, ale doskonale radzą sobie w polskim. W ogóle mają niezbyt duże wymagania – lubią słońce, ale nie są wymagające co do ziemi. Lepiej kwitną, jeśli mają lekko wilgotne podłoże, ale znoszą też suszę. Dowiedz się więcej: jak uprawiać jaśminowiec w ogrodzie, kiedy go przycinać i co robić, żeby dobrze kwitł.

Krzewy popularne w polskich ogrodach to jaśminowce wonne.
Krzewy popularne w polskich ogrodach to jaśminowce wonne.pixabay.com

Co łączy jaśmin i jaśminowiec?

Te rośliny należą do różnych rodzin botanicznych i mają różne wymagania. Ale łączy je to, że warto je mieć, bo są piękne i cudownie pachną. Kwiatów jaśminu używa się też tradycyjnie do aromatyzowania herbat – prawdziwa herbata jaśminowa jest najczęściej z jaśminu lekarskiego i wielkolistnego, ale i kwiaty „naszego” jaśminowca można dodać do naparu. I jaśminy, i jaśminowce mają właściwości lecznicze (choć ich właściwości nieco się różnią).

Nie tylko jaśmin i jaśminowiec

Takich roślin, których nazwy mylimy, albo używamy błędnie, jest więcej. Świetnym przykładem jest lilak, który zwykle nazywamy bzem, mniszek lekarski znany jako mlecz, czy robinia zwana akacją. W życiu codziennym to szczególnie nie przeszkadza, ale warto wiedzieć, jak te rośliny naprawdę się nazywają. Szczególnie, kiedy chcemy je uprawiać, albo z nich korzystać. Choć zaskakujące pomyłki zdarzają się – całkiem niedawno widziałam w sklepie ogrodniczym jaśmin lekarski w doniczce podpisany jako… jaśminowiec.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska