Rosja stara się przegrupować, odnowić swoje zaopatrzenie i wzmocnić swoją ofensywę w rejonie Donbasu - podkreślił Sekretarz Generalny NATO.
Zaznaczył, że Rosja utrzymuje presję na Kijów i inne miasta, przez co można oczekiwać dodatkowych działań ofensywnych, które spowodują dalsze cierpienia.
Rosja musi zakończyć tą bezsensowną wojnę, wycofać wszystkie swoje oddziały i podjąć rozmowy - podkreślił Stoltenberg.
Powiedział również, że podstawowym zadaniem NATO jest ochrona sojuszników oraz że ostatnie lata przyniosły największe wzmocnienie wspólnej obrony. Szczególna uwaga została skierowana na wschodnią flankę sojuszu. Poinformował również, że powstały nowe plany wojskowe na potrzeby odstraszania potencjalnych agresorów.
Wysłaliśmy dodatkowe tysiące żołnierzy do wschodnich państw naszego Sojuszu. NATO pozostaje silne i zjednoczone - podkreślił Jens Stoltenberg.
Sojusz zdecydował się na zwiększenie przewagi technologicznej oraz współpracy z partnerami. Jens Stoltenberg poinformował również, że w czerwcu zostanie podjęty temat wdrożenia nowej koncepcji obrony NATO na kolejną dekadę, która będzie przygotowana tak, aby mała zastosowanie w nowej rzeczywistości.
Sekretarz Generalny podziękował Turcji za możliwość prowadzenia na jej terytorium pomiędzy Rosją a Ukrainą, ale podkreślił jednocześnie, że jak do tej pory nie ma sygnałów świadczących o deeskalacji konfliktu.
Zaznaczył również, że państwa sojusznicze NATO przez lata wyszkoliły tysiące żołnierzy ukraińskich, co przełożyło się na ich efekty w walce obronnej z Rosją.
Dostarczamy nowoczesne wyposażenie oraz różne rodzaje broni. Wspieramy modernizację sił zbrojnych Ukrainy. To pomogło uczynić armię Ukraińską silniejszą, lepiej wyszkoloną oraz wyposażoną niż kiedykolwiek wcześniej. Ale przede wszystkim to odwaga i poświęcenie żołnierzy ukraińskich pozwoliło im odeprzeć wojska rosyjskie. Ich poświęcenie zachwyca i inspiruje cały świat. Oddaje hołd całemu narodowi Ukraińskiemu - powiedział Stoltenberg.
Odniósł się również do ewentualnego użycia przez Rosję broni chemicznej, podkreślając, że byłoby to stanowcze wykroczenie poza umowy międzynarodowe oraz że spotkałoby się z reakcją sojuszu. Nie chciał jednak spekulować czy istnieje szansa na użycie takiej broni przez Rosję.
Czy Polska jest zagrożona?
Jens Stoltenberg został również zapytany, czy istnieje realne zagrożenie dla Polski w związku chęcią utworzenia przez Rosję korytarza do Kaliningradu.
Jesteśmy, aby chronić wszystkich sojuszników, zarówno terytorium Polski jak i Litwy. Znacząco zwiększyliśmy swoją obecność na wschodnie sojuszu Jesteśmy na miejscu, żeby upewnić się że Rosja nie wykorzysta Kaliningradu ani żadnego innego pretekstu aby rozpocząć działania agresywne w stosunku do któregokolwiek państwa Sojuszu - zaznaczył Sekretarz Generalny.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?