Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziemy na majówkę

Czesław Wachnik
Każdorazowo przed dłuższym wyjazdem, konieczne jest gruntowne odkurzenie pojazdu
Każdorazowo przed dłuższym wyjazdem, konieczne jest gruntowne odkurzenie pojazdu fot. Marek Marcinkowski
Przed nami długi majowy weekend. Czyli słoneczna pogoda, ruch na świeżym powietrzu, czas na spotkania z rodziną. Czyli kilka dni bez pośpiechu i stresu, najczęściej poza własnym domem.

Zanim jednak zaczniemy wypoczywać, musimy dotrzeć do celu. A więc nad jezioro, nad morze, w góry czy na działkę za miastem. Jak się przygotować do drogi i jak uniknąć sytuacji, które mogą popsuć naszą Majówkę? Jak się zachować, gdy przydarzy się nam coś niespodziewanego?

Stan techniczny

Przed wyjazdem samochód powinien zostać dokładnie sprawdzony. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, ale jeśli chcemy a raczej mamy czas, podstawowy przegląd możemy wykonać samodzielnie. Sprawdźmy poziom płynów: hamulcowego, chłodnicy, spryskiwaczy i oleju w silniku, stan opon i toteż ważne, ciśnienie w oponach.

Jeśli jeszcze nie zamieniliśmy ogumienia, z zimowego na letnie, zróbmy to jak najszybciej. Sprawdźmy też czy sprawne są wszystkie żarówki. Przy jeździe przez całą dobę z włączonymi światłami, żarówki przepalają się bardzo szybko. A to oznacza, że zmroku nie będziemy dobrze widzieć drogi, a ponadto narażamy się na mandat.

Ubezpieczenie i wyposażenie

Posiadanie ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to obowiązek każdego kierowcy, także za granicą. Pamiętajmy, że nadal kierowca musi wozić ze sobą oryginał aktualnej polisy lub dowód opłacenia ostatniej składki.

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy wyposażenie pojazdu. Powinniśmy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę (elementy obowiązkowe na polskich drogach), a także linkę holowniczą, koło zapasowe, podnośnik i klucz do mocowania kół, dodatkowy zestaw żarówek i bezpieczników, latarkę oraz kamizelkę odblaskową przydatną na drodze w czasie awarii.

Niezbędnym wyposażeniem jest również apteczka samochodowa, w której powinny znaleźć się m.in. rękawiczki, chusta trójkątna, bandaże, plastry, gaza, opaski elastyczne i uciskowe czy nożyczki. W dłuższą podróż nie powinniśmy się również wybierać bez zapasu płynu do szyb. Szczególnie podczas brzydkiej pogody, może być bardzo przydatny.

Konieczny porządek

Zarówno przeładowany bagażami samochód, jak i bałagan mogą być niebezpieczne podczas jazdy. Starajmy się wszystkie bagaże zmieścić do bagażnika - lepiej wziąć mniej rzeczy niż narażać się na niedogodności i niebezpieczeństwo.

Pamiętajmy przy tym, że nie wolno wypełnić bagażnika powyżej linii tylnego siedzenia (za wyjątkiem samochodów wyposażonych w kratkę lub specjalną siatkę). W szczególnych sytuacjach możemy skorzystać z bagażnika dachowego, ale wkładajmy tam tylko rzeczy lekkie. Podczas niespodziewanego hamowania lub uderzenia, duże zagrożenie stwarza bagaż luźno porzucony w samochodzie, a już z pewnością ciężkie przedmioty na tylnej półce.

I ostatnia uwaga. Jeśli używamy telefon komórkowy, to koniecznie zafundujmy sobie zestaw głośnomówiący. Dla własnego bezpieczeństwa a ponadto, by nie zapłacić mandatu. Policjanci są coraz bardziej spostrzegawczy. A ponadto, wolne ręce i swobodne ruchy to warunek dobrego panowania nad kierownicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska