Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedziesz na mecz EURO? Sprawdź, jakie masz obowiązki!

(mad)
archiwum GL
Jeśli myślisz, że w emocjach podczas kibicowania możesz zrobić wszystko to lepiej uważaj, bo nie dość, że służby porządkowe usuną cię ze stadionu to jeszcze dostaniesz grzywnę!

Przeczytaj też: Nasze kino walczy o Euro!

Najważniejszą zasadą na stadionie, obowiązująca każdego kibica, jest zachowywanie się tak, aby nie zagrozić innym uczestnikom imprezy. Ponadto masz obowiązek poznania i przestrzegania regulaminu. A ten dosyć precyzyjnie określa, jakie formy dopingu są dopuszczalne a jakie nie. Jeśli planowałeś, że na stadion wniesiesz jakieś petardy albo race to zapomnij o tym.

Wszystkie materiały pirotechniczne, wybuchowe albo inne niebezpieczne przedmioty zostaną natychmiast skonfiskowane przy wejściu. Nie musimy chyba wspominać, że również broń, biała czy ostra to rzecz surowa zabroniona. Jeśli w plecaku bądź torbie masz nóż, alkohol albo, co gorsza narkotyki również nie możesz liczyć na pobłażanie służb porządkowych.

Na samej konfiskacie może się jednak nie skończyć, bowiem jeśli próbowałeś takie materiały nielegalnie przemycić do środka to funkcjonariusz ochrony ma prawo cię zatrzymać i przekazać policji. Nawet, jeśli jakimś sposobem wniosłeś je na stadion to musisz wiedzieć, że obiekty będą patrolowane zarówno przez policjantów w mundurach oraz tzw. spottersów, czyli funkcjonariuszy ubranych po cywilnemu. Będą oni obserwować czy nikt z obecnych nie stara się używać zakazanych materiałów pirotechnicznych.

Ewentualne zatrzymanie przez policję może skończyć się skierowaniem zarzutów do sądu w celu ustalenia grzywny albo nawet wydania w skrajnych przypadkach zakazu stadionowego. Natomiast sam organizator meczu ma prawo nałożyć nakaz klubowy wykluczając cię z następnych organizowanych przed siebie imprez. Otrzymany na EURO zakaz może zostać rozciągnięty na wszystkie mecze reprezentacji również te rozgrywane w przyszłości za granicą.

Warto również pamiętać, iż jeśli odmówisz pokazania biletu podczas kontroli to służby porządkowe poproszą cię o opuszczenie obiektu. Dostaniesz wtedy wybór albo zrobisz to sam dobrowolnie albo zostaniesz ujęty i przekazany policji. To samo wydarzy się także w przypadku odmowy przeszukania odzieży bądź bagażu.

Przed meczem nie przesadzajmy również ze spożyciem alkoholu. Osoby na pierwszy rzut oka wyglądające na mocno wstawione na stadion nie wejdą. Jeśli na meczu ktoś wyraźnie będzie zachowywał się agresywnie albo prowokacyjnie również może zostać usunięty z imprezy. Demolowanie wyposażenia, bójka, czyli po prostu zakłócanie porządku publicznego wiązać się będzie z natychmiastową interwencją ochrony. To oczywiście również grozi sprawą w sądzie.

Jeżeli uważasz, że potrafisz oszukać policję oraz służby porządkowe i pozostać niezauważony to przypominamy, iż będzie jeszcze stale prowadzony monitoring stadionowy. Organizatorzy mają obowiązek rejestrowania meczów, aby później takie nagrania o wysokiej rozdzielczości mogły stanowić dowód rzeczowy w ewentualnych rozprawach sądowych.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska