Spis treści
Czym jest Children of the Sun?
Children of the Sun to mała gra, która swoim pomysłem zainteresowała wiele osób jeszcze przed premierą. Głównym twórcą jest Rene Rother, którego nazwisko niewiele komukolwiek wcześniej mówiło, jednak wydania gry podjęła się firma Devolver Digital, a to już pewien znak jakości. Co w niej jednak takiego wyjątkowego?
Przede wszystkim fakt, że trudno ją zakwalifikować do jednego gatunku growego. Jest to trochę strzelanka, trochę gra logiczna, a trochę horror psychologiczny. Ta niecodzienna mieszanka poskutkowała ciekawą produkcją, która testuje zarówno zręczność, jak i umysł gracza. Ale po kolei.
Psychodela, trauma i snajperka
W Children of the Sun wcielamy się w nigdy nienazwaną dziewczynę, której celem jest zemsta na pewnej tytułowej sekcie. W trakcie rozgrywki poznajemy fabułę szczątkowo, tylko za pomocą traumatycznych, psychodelicznych urywków z pamięci bohaterki, które są wywoływane pomiędzy poziomami. Jednym zdaniem mówiąc, kult zabrał jej wszystko, a dziewczyna za pomocą swoich umiejętności oraz mocy wyrusza, by zabić każdego członka sekty.
W trakcie jej dzieciństwa okazało się, że bohaterka posiada moce telekinetyczne. Oznacza to, że potrafi poruszać przedmioty za pomocą siły swojej woli. Od pierwszych lat życia była też trenowana w strzelaniu. Z tej wybuchowej mieszanki powstała podstawowa mechanika całej gry. W każdej planszy można wystrzelić tylko jedną kulę. Haczyk tkwi w tym, że gracz musi wpierw tak zaplanować swoje działania, aby ta kula zabiła wszystkich przeciwników na danym obszarze.
Każdy etap zaczyna się od możliwości ustawienia bohaterki w odpowiednim miejscu oraz oznaczenia wszystkich widocznych przeciwników. Mając wiedzę poglądową na temat ukształtowania terenu oraz umiejscowienia członków sekty należy następnie zaplanować, w kogo uderzyć najpierw, by móc dalej efektywnie kierować pocisk w stronę następnych celów. Po zabiciu każdego kolejnego przeciwnika mamy możliwość ponownego oddania strzału z miejsca, w którym znajduje się ciało ofiary. Gracz wygrywa, gdy wszyscy wrogowie zostaną zastrzeleni.
Ten model rozgrywki wymaga więc zarówno zręczności z gier FPS, jak i kombinowania rodem z tytułów logicznych. Z czasem nasza bohaterka pozyskuje dodatkowe zdolności, dzięki którym można
lekko modyfikować tor lotu pocisku,
przyspieszać nabój, aby przebił się przez pancerz
czy ponownie zdefiniować kierunek, w którym ma lecieć.
Te mechaniki i odpowiednie zaplanowanie ich użycia są kluczowe w powodzeniu misji. Przyspieszenie i przebicie pancerza zadziała tylko z odpowiednio dużej odległości, a aby ponownie móc dokładnie wycelować lecącym pociskiem, trzeba wpierw trafić 3 cele w newralgiczne części ciała. Współpraca palców oraz mózgu jest więc bardzo ważna do ukończenia gry.
Wady i zalety Children of the Sun
Aby nie kończyć artykułu złym akcentem, zacznijmy od tego, co mi się w grze nie podoba. A nie ma tego wiele i jest to raczej czepialstwo z uwagi na to, jak bardzo ta gra mi się spodobała. Children of the Sun to gra bardzo krótka - ukończyłem ją w około 3 godziny i byłem zaskoczony, że to już koniec. No bo jak to, skoro ja się dopiero zacząłem rozkręcać? Zagadki nie są zbyt wymagające i nie utknąłem na żadnej na dłużej niż kilka podejść. Wyjątkiem jest ostatnia misja, do której wrócę jeszcze przy omawianiu zalet produkcji. Poza tym ciężko mi się do czegoś przyczepić, biorąc pod uwagę tajemniczy, psychodeliczny klimat i fakt, że tytuł stworzyła w zasadzie jedna osoba.
Nad zaletami jednak mogę się rozwodzić długo. Rozgrywka jest świeża i wciągająca, co powoduje, że do gry chce się wracać. Każde trafienie przeciwnika i skierowanie pocisku w innego daje dużą satysfakcję, a zrozumienie schematów, które należy wykonać w poszczególnych etapach, pompuje do mózgu masę dopaminy. Grafika jest idealnie dopasowana do klimatu gry, sterowanie jest intuicyjne i responsywne nawet na padzie, a samouczki są bardzo pomocne. Oprawy dźwiękowej niemal nie ma, ale umacnia to tylko psychodeliczną naturę tytułu.
Na osobny akapit zasługuje ostatni etap w grze. Nie będzie to dużym spoilerem, jak powiem, że mamy do wyeliminowania masę wrogów i nadal jeden nabój, jednak tylko w nim pojawia się mechanika barier. Sprawiają one, że najpierw trzeba wyeliminować określone cele, aby móc się następnie dostać do kolejnych. Mam nadzieję, że autor szykuje jakieś DLC z większą ilością tego typu etapów, ponieważ ten był bardzo wymagający, ale też szalenie satysfakcjonujący do ukończenia.
Children of the Sun - czy warto kupić?
Oczywiście! Nie zamierzam tutaj owijać w bawełnę. Jedynymi wadami gry jest brak zawartości, której autor zapewne z czasem przygotuje znacznie więcej. Będzie to dobry zakup tym bardziej z uwagi na cenę, która już teraz wynosi około 60 złotych. Nie jest to gra wymagająca graficznie, więc pójdzie nawet na starszym sprzęcie. Sam ogrywałem tytuł na ASUS ROG Ally, ale jest też zweryfikowany dla Steam Decka, i przenośna metoda zapoznawania się z tą produkcją jest bardzo wygodna.
Niektórych może odrzucić jednak dziwny klimat gry. Nic nie jest nam powiedziane bezpośrednio, a jedyny zarys fabuły musimy sobie poukładać z wycinków psychodelicznych wspomnień i majaków głównej bohaterki. Niemniej, jeśli to nie jest przeszkodą, to zdecydowanie polecam.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?