Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest o co powalczyć

Zbigniew Janicki
Z ofertą turniejową zapoznają się uczniowie z ZSTH. Mariusz Fraszczyk (po lewej) i jego koledzy przyznają, że konkursowa nagroda jest kusząca.
Z ofertą turniejową zapoznają się uczniowie z ZSTH. Mariusz Fraszczyk (po lewej) i jego koledzy przyznają, że konkursowa nagroda jest kusząca. fot. Zbigniew Janicki
W Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych został zorganizowany turniej wiedzy o Unii Europejskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. tygodniowy pobyt w Hiszpanii na Wyspach Kanaryjskich.

We "włókienniku" rozpoczął się kolejny etap międzynarodowego projektu "Socrates Comenius". - Głównym punktem tego etapu programu jest wielki szkolny turniej - wyjaśnia koordynator projektu Wioletta Sosnowska, nauczycielka j. francuskiego.

Są też nagrody rzeczowe
Oficjalne rozstrzygnięcie ma nastąpić w połowie lutego. Żeby zdobyć superatrakcyjną nagrodę trzeba rywalizować w kilku konkursach.

Do 12 lutego należy wykonać plakat "Hiszpania, Belgia, Włochy i ich mieszkańcy w moich oczach" oraz napisać w językach obcych i w języku polskim wiersz o tematyce miłosnej. W tym dniu odbędzie się konkurs o krajach uczestniczących w projekcie, czyli o Hiszpanii, Belgii, Włoszech i Polsce.
13 lutego będzie zorganizowany konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. W kolejnym został przewidziany konkurs recytatorski i piosenki w językach obcych, w kategorii śpiewanie i play back show. 15 lutego ma być konkurs na najlepszą inscenizację żagańskiej legendy. 15 i 16 lutego przewidziane są Dni Kina Europejskiego.

- Oprócz wyjazdu można wygrać wiele atrakcyjnych nagród rzeczowych - zachęca W. Sosnowska.

Szkolna współpraca

Skąd się wzięły takie turnieje i nagrody, w ramach projektu? W 2004 r. W. Sosnowska podchwyciła unijny program Sokrates - Comenius, potem nawiązała kontakt z Hiszpanem Javierem Sanchezem. Dzięki tej współpracy powstał projekt "Żyć Europą w szkole".

- Program został skonstruowany tak, żeby żagańska i zagraniczna młodzież poznała języki, historię i kulturę swoich małych ojczyzn, a przy okazji żeby miała większą szansą znalezienia się na rynku pracy - opowiada W. Sosnowska.

Żaganiem najbardziej zainteresowani są Hiszpanie z Santa Cruz na Teneryfie. Mówią, że dużo dowiedzieli się o Polsce. Zachwyceni są żagańskimi zabytkami, zwłaszcza pałacem i szkołą.

Największe wrażenie na początku zrobił zwyczaj ustawiania się uczniów pod klasami przed lekcjami i dopasowany do rynku pracy program nauczania m.in. w technikum hotelarskim.

- Jestem mile zaskoczony z bardzo dobrego wychowania uczniów i gościnności żaganian - podkreśla Javier Sanchez, na co dzień nauczyciel łaciny i greki w liceum ogólnokształcącym w Santa Cruz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska