Kapitalny początek eliminacji! Wyjazdowe zwycięstwo nad mistrzyniami Europy!

Łukasz Konstanty
Weronika Gajda (z lewej) w rywalizacji z belgijskimi zawodniczkami.
Weronika Gajda (z lewej) w rywalizacji z belgijskimi zawodniczkami. Fot. PAP/EPA/Olivier Hoslet
Znakomicie eliminacje mistrzostw Europy 2025 koszykarek rozpoczęła reprezentacja Polski. Biało-Czerwone pokonały na wyjeździe aktualne mistrzynie Europy - Belgię 67:62 (18:14, 18:10, 13:20, 18:18), zachwycając zwłaszcza w pierwszej połowie.

Dobry mecz Stephanie Mavungi

36:24 - taki wyniki na korzyść naszej drużyny widniał na tablicy po dwóch kwartach. Biało-Czerwone patrząc na rezultat miały pełne prawo... czuć niedosyt. W pewnym momencie Polki prowadziły bowiem różnicą aż siedemnastu punktów, a mogły nawet zyskać dwadzieścia oczek przewagi, pod koniec pierwszej połowy zanotowały jednak kilka niecelnych rzutów wolnych.

Dobra gra w obronie, nieskuteczność rywalek oraz zbiórki i skuteczna gra w ataku - to wszystko przyczyniło się do wypracowania sporej przewagi na półmetku rywalizacji. Bardzo dobrze poczynała sobie Stephanie Mavunga, Amerykanka, która otrzymała polskie obywatelstwo i wzmocniła naszą reprezentację. Łącznie w całym spotkaniu zdobyła 21 punktów, a więc niemal jedną trzecią całego dorobku zespołu dowodzonego przez Karola Kowalewskiego.

Nerwowa końcówka zakończona happy endem

Po przerwie Biało-Czerwone nie były już tak skuteczne, z kolei rywalki grały coraz bardziej agresywnie i sukcesywnie odrabiały stratę. Po trzeciej kwarcie nasz zespół miał już tylko pięć punktów więcej niż mistrzynie Europy, w czwartej zbliżyły się nawet na dwa oczka (51-53). Na szczęście w chwilach zagrożenia z pomocą przychodziły rzuty za trzy. Tym samym, mimo prób niemal do końcowej syreny, gospodynie środowej potyczki nie zdołały odrobić straty.

Kolejne spotkanie drużyna dowodzona przez Kowalewskiego zagra już w niedzielę. W Katowicach nasz zespół zmierzy się z Litwą. Początek o godzinie 16.15.