Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGHM ma zgodę na wydobycie, ale nie może szukać nowych złóż

Anna Białęcka [email protected]
KGHM ma zgodę na wydobycie, ale nie może szukać nowych złóż50 lat - tyle czasu ma KGHM na swobodne wydobywanie złoża, 1,2 mld ton - takie pokłady rudy miedzi są jeszcze do wydobycia Zagłębiu Miedzi
KGHM ma zgodę na wydobycie, ale nie może szukać nowych złóż50 lat - tyle czasu ma KGHM na swobodne wydobywanie złoża, 1,2 mld ton - takie pokłady rudy miedzi są jeszcze do wydobycia Zagłębiu Miedzi Anna Białęcka
KGHM dostało koncesję na eksploatację złóż na kolejne 50 lat. Czy otrzyma także zgodę na poszukiwanie rudy w pobliżu Bytomia Odrzańskiego?

To było wielkie przedsięwzięcie. Przygotowanie wymaganej dokumentacji do starania się o koncesję na eksploatację złóż na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód trwało trzy lata. Zajmuje ona pięć dużych pudełek. – Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo – podkreśla prezes spólki Herbert Wirth. – Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji.

Procedura pozyskania nowych koncesji jest długotrwała i wymaga skompletowania dziesiątków dokumentów. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża. Dlatego o uzyskanie koncesji starał się zespół pracowników centrali i kopalń KGHM wraz z zapleczem naukowym Polskiej Miedzi spółką KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowym. Działalność wydobywcza znacząco wpływa na region, w którym jest prowadzona. Dlatego też w proces starań o uzyskanie koncesji były zaangażowane władze dziewięciu gmin górniczych, w których położone są obszary objęte koncesją.

Samorządowcy brali udział w konsultacjach podczas przygotowywania raportów środowiskowych oraz opiniowania projektów koncesji. KGHM wspólnie z samorządami konsultował zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod kątem ich zgodności z planowaną działalnością przedsiębiorcy górniczego. Konieczne było też uzgodnienie końcowego kształtu koncesji. – Samorządy przez cały okres trwania procedury koncesyjnej były z nami w stałym kontakcie i aktywnie współpracowały przy przygotowywaniu kluczowych dla sprawy dokumentów - podkreśla Herbert Wirth.

Jak zapewniają wójtowie gmin Żukowice, Kotla, Jerzmanowa i Grębocice, uzyskanie koncesji przez KGHM, to świetna wiadomość. - To przede wszystkim zachowanie miejsc pracy dla tysięcy mieszkańców naszego regionu, a także szansa na zatrudnienie dla wielu innych - powiedziała wójt gminy Radwanice Sabina Zawis. - To także wpływy do budżetów z podatków.
Podpisane przez ministra środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. Zgodnie z koncesją, 1 stycznia 2014 roku KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.

Wciąż niepewny jest los planów wejścia KGHM na obszary wokół Bytomia Odrzańskiego i budowy kopalń. - Wystąpiliśmy o koncesję na poszukiwania złóż - powiedział nam Cezary Bachowski, pełnomocnik zarządu KGHM ds. koncesji geologicznych. - Jesteśmy jednak w sporze, gdyż o możliwość prowadzenia poszukiwań stara się jeszcze konkurencyjna firma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska