MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy pojawia się na plaży Jeziora Sławskiego dzwonią zaniepokojeni Czytelnicy. Co oznacza biała piana? W jakim stanie jest akwen? | WIDEO

Wideo
od 12 lat
Biała piana na plażach Jeziora Sławskiego niepokoi niektórych turystów. Gdy pojawia się jej więcej, szukają jej przyczyn w obawie o swoje zdrowie. Zapytaliśmy o nią mieszkańców i Regionalny Wydział Monitorowania Środowiska w Zielonej Górze.

– Są momenty, że woda w Jeziorze Sławskim jest bardzo ładna, a są takie, kiedy jest bardzo mętna, ale nie wiem od czego to zależy. Ale ludzie korzystają i są bardzo zadowoleni – mówi mieszkanka Sławy, którą spotykamy nad wodą.

Inna ze sławianek mówi wprost, że nie kąpie się w Jeziorze Sławskim. – Nie lubię. Wolę baseny – przyznaje.

– Po tych ostatnich przeróbkach szamb woda w Czernicy (dopływ jeziora) dużo czyściejsza i całkiem inne jest jezioro. Piana przy plaży bierze się z przypływów. Jest duża tafla jeziora. Gdzieś to musi płynąć – mówi jeden z wędkarzy.

Zdarza się, że biała piana zbiera się przy brzegu nie tylko w Sławie, ale i Radzyniu, czy innych miejscowościach nad jeziorem.

Biała piana na plaży. Co jest przyczyną?

– Fala obija się o brzeg i tworzy się piana – tłumaczą spacerowicze. Naturalnych przyczyn dopatruje się też pracownik oddziału Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

– Takie zjawiska, jak piana, którą miałem okazję widzieć, może być skutkiem naturalnych czynników. Fitoplankton czy zooplankton, który tam żyje, podlega różnym procesom. Okresowo mogą być różne zakwity, one i zachodni wiatr powodują, że drobiny powierzchniowe zbierają się, powodując pianę. Wpływ może też mieć brak deszczu w tym regionie – tłumaczy Przemysław Susek, Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitorowania Środowiska w Zielonej Górze.

Jezioro Sławskie. Woda w coraz lepszym stanie

Naczelnik dodaje, że tego typu zjawiska pojawiają się, co jakiś czas, ale nie wygląda to na skutek działalności ludzkiej. – Gdyby tak było, to sugerowałbym w sytuacjach awaryjnych bezpośredni kontakt czy to z włodarzami, czy Wodami Polskimi, lub Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, są to instytucje, które powinny pomóc – wyjaśnia.

– Z Jeziorem Sławskim to jest tak, że ta woda już się unormowała. Od dłuższego czasu widzę, że jest czysta i ludzie więcej korzystają. Kiedyś było strasznie. Było to zaniedbane, a teraz jest fajnie nad jeziorem – wspomina jeden z mieszkańców.

Naczelnik Susek informuje, że w tym roku prowadzone są badania jeziora, które m.in. polegają na sprawdzaniu przejrzystości wody. Ostatnie z 2021 roku wskazywały, że sięga ona dwóch metrów. To potwierdza niezłe warunki i coraz lepszy stan jeziora.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska