Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy powstała Zielona Góra

(czyt)
Henryk Brodaty, syn Bolesława Wysokiego (ur. ok. 1165 r.), walczył o ponowne zjednoczenie ziem polskich. Najpierw skupił w jednym ręku władzę nad Śląskiem. Pod koniec życia władał też Małopolską z Krakowem i częścią Wielkopolski. Często spierał się z kościołem, m.in. o dochody z kopalni złota we Lwówku. Zmarł 19 marca 1238 r. w Krośnie Odrzańskim, obłożony klątwą po konflikcie z biskupem wrocławskim. Jego żoną była Jadwiga, przyszła święta i patronka zielonogórskiej konkatedry.
Henryk Brodaty, syn Bolesława Wysokiego (ur. ok. 1165 r.), walczył o ponowne zjednoczenie ziem polskich. Najpierw skupił w jednym ręku władzę nad Śląskiem. Pod koniec życia władał też Małopolską z Krakowem i częścią Wielkopolski. Często spierał się z kościołem, m.in. o dochody z kopalni złota we Lwówku. Zmarł 19 marca 1238 r. w Krośnie Odrzańskim, obłożony klątwą po konflikcie z biskupem wrocławskim. Jego żoną była Jadwiga, przyszła święta i patronka zielonogórskiej konkatedry. fot. ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej
Tego nie wie nikt. Są dwie wersje: oficjalna - oparta na dokumentach i ciekawsza - oparta na nieznanych zapiskach.

Zacznijmy od oficjalnej. Pierwsza pisemna wzmianka o Zielonej Górze pochodzi z 5 marca 1302 roku. W tym dniu książę Henryk Głogowski wydał dokument, w którym wspomina o wsi Henrichesdorf (dziś Jędrzychów), położonej in territorio Grunenbergensi.

Oznacza to, że Zielona Góra pełniła wtedy już jakąś rolę regionalną skoro od jej nazwy określono cały okręg administracyjny. Nie zachował się jednak żaden dokument lokacyjny miasta. Wiadomo jedynie, że w roku 1323 otrzymała pełnię praw miejskich, takich samych jak sąsiednie o wiele starsze Krosno Odrzańskie.

Ten rok 1222

Nie ma oparcia w jakichkolwiek dokumentach, ale była bardzo często wymieniana przez niemieckich kronikarzy i historyków. Zwolennikiem tej tezy jest wybitny znawca średniowiecza dr Stanisław Kowalski: - Nie ma jednego dokumentu określającego, że od tego właśnie momentu powstało miasto. Niemieccy kronikarze musieli się opierać na jakichś przekazach.

W 1222 r. tymi ziemiami rządził Henryk Brodaty, a on prowadził intensywne osadnictwo. Książę niechętnie przyznawał przywileje na piśmie. Był bardzo ostrożny w ich nadawaniu i wolał czynić to ustnie. Podobnie mogło być z naszym miastem. Myślę, że książę uporządkował je przestrzennie.

A skąd nazwa Zielona Góra?

Na przełomie XII i XIII wieku istaniała tu nieiwlka osada u zbiegu szlaków komunikacyjnych w rejonie ulic Wrocławskiej, Kupieckiej i Podgórnej. Osada ciągnęła się w kierunku Palmiarni - wtedy wzgórza porośniętego intensywną zielenią. I to prawdopodobnie od tego wzgórza powstała pierwotna słowiańska nazwa miasta i późniejsza niemiecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska