MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy wystarczy dowód osobisty

(bat)
Na pytania Czytelników odpowiadał WACŁAW HANSZ, kierownik oddziału paszportów Delegatury Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zielonej Górze

Kiedy wystarczy dowód osobisty

  • Kiedy niezbędny jest paszport podczas wyjazdu za granicę, a kiedy wystarczy jedynie dowód osobisty?
    - Jeśli wyjeżdżamy do krajów spoza Unii Europejskiej paszport jest niezbędnym dokumentem tożsamości. Wymagany jest również podczas podróży lotniczych. Jeśli chcemy podjąć legalną pracę za granicą, również musimy legitymować się paszportem. Dokument ten przyda się nam również przy załatwianiu spraw urzędowych za granicą, również w krajach unijnych - w banku, urzędach, a często również w hotelach ( np. we Włoszech). O paszport pytają często służby graniczne w Austrii, a nawet w Czechach. Takie informacje otrzymujemy od podróżujących mieszkańców naszego województwa.
    Jednocześnie możemy jednak przekroczyć granicę (na pewno Niemiec i wiele innych unijnych) na podstawie dowodu osobistego - również starego typu. Stary dowód jednak musi być w dobrym stanie (jak również ze zdjęciem względnie aktualnym). Inaczej nasza wycieczka może zakończyć się na granicy.

    Wyjazd z dziećmi

  • Czy mogę wyjechać z dziećmi za granicę na podstawie swojego dowodu, w którym są dane dzieci?
    - Nie, takiej możliwości nie ma. Można natomiast podróżować z dziećmi za granicę, jeśli jest odpowiedni wpis w paszporcie rodzica. Takiego wpisu dokonują urzędnicy biura paszportowego urzędu wojewódzkiego w imieniu wojewody. Czeka się na niego kilka dni, ponieważ urzędnicy sprawdzają dane rodziców i dzieci, zanim takiego wpisu dokonają. Może pani również wyrobić paszporty dzieciom. Koszt paszportu dla dziecka wynosi 30 zł, a nie 100 zł - jak dla osoby dorosłej.

    Gdy ojciec się nie zgadza

  • Mój mąż utrudnia mi wyjazd z dziećmi za granicę do pracy. Nie zgadza się na wydanie paszportu dzieciom. Co mogę zrobić?
    - Sytuacja uzależniona jest od wielu czynników. Jeśli mąż jest pozbawiony władzy rodzicielskiej lub ma zawieszone prawa rodzicielskie, może pani przedłożyć wyrok sądu w tej sprawie i wyrobić dokument samodzielnie. Jeśli jednak mąż ma pełnię władzy rodzicielskiej lub ograniczono mu ją do ogólnego wglądu w wychowanie dzieci (co często orzeka sąd przy rozwodzie), ma prawo decydować o wydaniu paszportu dzieciom. W tej sytuacji może się pani zwrócić do sądu rodzinnego o zgodę na wydanie paszportu. Sprawa sądowa trwa zwykle około trzech miesięcy.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska