MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna transza pomocy wojskowej USA dla Ukrainy. Ale to ułamek potrzeb Kijowa

Kazimierz Sikorski
Najbardziej zacięte walki prowadzą teraz siły ukraińskie w obwodzie donieckim.
Najbardziej zacięte walki prowadzą teraz siły ukraińskie w obwodzie donieckim. AA/ABACA/Abaca/East News
Ukraina potrzebuje broni, by powstrzymywać rosyjskie ataki. Waszyngton zatwierdził kolejną transzę pomocy, ale Kijów czeka na odblokowanie głównego pakietu wartego kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Wartość obecnej pomocy wynosi 250 milionów dolarów. Obejmuje ona obronę powietrzną, amunicję oraz broń przeciwpancerną. Są to jednak ostatnie dostępne fundusze bez nowej zgody Kongresu, w związku z czym rozmowy utknęły w martwym punkcie.

Czekanie na pomoc Zachodu

Ukraina ostrzegła, że ​​wysiłek wojenny i jej finanse będą zagrożone, jeśli nie nadejdzie dalsza pomoc z Zachodu.

W obliczu zablokowanej kontrofensywy na wschodzie kraju ukraińscy urzędnicy stoją przed perspektywą spowolnienia pomocy ze strony sojuszników w Waszyngtonie i Europie.

Chociaż wysiłki Kijowa cieszą się poparciem w Kongresie USA, Republikanie wstrzymali porozumienie w sprawie dalszych dostaw broni, twierdząc, że surowsze środki bezpieczeństwa na granicy amerykańsko-meksykańskiej muszą stanowić część każdej umowy o pomocy wojskowej.

Wszystko w rękach Republikanów

Porozumienie zapewniłby Ukrainie 50 miliardów dolarów. Nie przekonała ich do odblokowania tych środków niedawna wizyta prezydenta Zełenskiego w Waszyngtonie.

Sekretarz stanu Antony Blinken oświadczył, że „konieczne jest, aby Kongres działał tak szybko, jak to możliwe, aby wspierać nasze interesy bezpieczeństwa narodowego, pomagając Ukrainie w obronie i zabezpieczeniu jej przyszłości”.

Ukraina stoi w obliczu deficytu budżetowego wynoszącego 43 miliardy dolarów, a urzędnicy twierdzą, że być może będą musieli opóźnić wypłaty i emerytury dla pracowników rządowych, jeśli dalsza pomoc z Zachodu nie nadejdzie wkrótce.

Wsparcie partnerów jest niezwykle istotne – mówiła w środowym wywiadzie dla „Financial Times” wicepremier Ukrainy Julia Swyrydenko, która jest także ministrem gospodarki kraju.

Źródło: CBS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska