Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koło Sulęcina powstaje nowoczesny zakład hodowli owadów. Ruszyła rekrutacja

(b)
Spółka HiProMine działa także aktywnie na polu naukowym. Wydała kilkadziesiąt publikacji w pismach specjalistycznych, współpracuje z kilkunastoma jednostkami naukowymi oraz wystąpiła w ponad 100 konferencjach branżowych.
Spółka HiProMine działa także aktywnie na polu naukowym. Wydała kilkadziesiąt publikacji w pismach specjalistycznych, współpracuje z kilkunastoma jednostkami naukowymi oraz wystąpiła w ponad 100 konferencjach branżowych. HiProMine
W Karkoszowie w powiecie sulęcińskim powstaje zakład firmy HiProMine, w którym na skalę przemysłową będą hodowane owady przeznaczone na paszę i karmę dla zwierząt. Spółka prowadzi już rekrutacją pracowników.

Cenne żródło białka

Coraz częściej mówi się o wykorzystaniu owadów, jako źródła cennego białka i tłuszczu. Spółka HiProMine, która ma swą siedzibę w Wielkopolsce, tę ideę wprowadza w życie. W Karkoszowie trwa budowa kolejnego nowoczesnego zakładu, w którym będą hodowane owady.

Owady stanowią alternatywę dla tradycyjnych źródeł białka, takich jak mięso. Produkcja mięsa jest bardzo zasobo- i energochłonna oraz wiąże się z emisją gazów cieplarnianych. Hodowla owadów jest znacznie bardziej efektywna. Białko owadów jest również bogate w mikroelementy i witaminy, co czyni je atrakcyjnym źródłem pożywienia. Co ważne, insekty mogą być hodowane na niewielkich przestrzeniach.

Ekologiczna produkcja

Hodowla owadów gwarantuje minimalne zużycie wody i znikomą emisję dwutlenku węgla w porównaniu do hodowli innych zwierząt gospodarskich (drób, trzoda chlewna, bydło). W zasadzie nie ma odpadów produkcyjnych. Dodatkowo otrzymywany jest nawóz organiczny z odchodów larw, który może wykorzystany w ogrodnictwie.

Hodowla owadów może pomóc również w redukcji marnotrawstwa żywności, ponieważ paszę dla owadów stanowią produkty uboczne z łańcuchów dostaw zbóż, owoców czy warzyw. Oznacza to, że marnowane dotąd odpady roślinne mogą być wykorzystywane przy produkcji wysokiej jakości białka.

- Problem marnowania żywności jest niezwykle poważny – komentuje dr Krzysztof Dudek, koordynator projektów badawczo-rozwojowych w spółce HiProMine. - Marnowanie jedzenia jest nie tylko marnotrawstwem zasobów, ale także ma poważne konsekwencje dla środowiska i społeczeństwa. Mówimy tu o marnotrawieniu ponad 80 milionów ton żywności rocznie tylko w samej Europie – podkreśla.

Produkty bez antybiotyków i GMO

Produkty HiProMine są wolne od antybiotyków i organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Karma wytworzona na bazie białka z owadów dostarcza niezbędnych składników odżywczych, chroni przed alergią i wspomaga zdrowie zwierząt domowych i hodowlanych.

Białko z owadów m.in. w karmach dla psów i kotów

Firma HiProMine powstała w 2015 roku. Przez osiem lat swej działalności zdobyła ogromne doświadczenie w produkcji owadów, Opracowała i udoskonaliła i opatentowała własną technologię ich hodowli. Obecnie jest dostawcą alternatywnego białka na skalę europejską. Oferta spółki skierowana jest głównie na rynek karm dla zwierząt domowych i pasz dla hodowli ryb, a także zwierząt gospodarskich i ogrodnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska