Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrole trzeźwości kierowców w Lubuskiem przynoszą skutek

oprac. (jac), źródło: KWP Gorzów
Kontrole trzeźwości na lubuskich drogach powodują, że co raz mniej pijanych  osób wsiada za kierownicę.
Kontrole trzeźwości na lubuskich drogach powodują, że co raz mniej pijanych osób wsiada za kierownicę. Policja
Policjanci badający trzeźwość kierowców na lubuskich drogach już nikogo nie dziwią. Pojawiają się w różnych miejscach, wczesnym rankiem albo późnym wieczorem, na drogach lokalnych oraz głównych szlakach komunikacyjnych.

Tak często prowadzone badania trzeźwości spowodowały, że liczba pijanych osób siadających za kierownicę i wypadków przez nich powodowanych wyraźnie spadła. - Dla lubuskich kierowców takie kontrole stały się już oczywiste. Statystyki pokazują, że są one również niezwykle skuteczne i mówiące wprost o tym, że ich stosowanie ma bezpośredni wpływ na drogowe bezpieczeństwo - informuje kom. Marcin Maludy z lubuskiej policji.

Od 1 stycznia do 15 sierpnia 2013 r. funkcjonariusze lubuskiej drogówki przeprowadzili łącznie 207.524 badania na trzeźwość. Wpadło wtedy 1.909 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Rok później, w 2014 liczba badań wyniosła już 381.455. Przyłapanych pijanych kierowców było prawie tyle samo, co w 2013 r. A jak sytuacja przedstawia się w tym roku? Do 15 sierpnia lubuscy policjanci przeprowadzili aż 404.707 badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. - To blisko dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata wcześniej. Uzasadnieniem wyżej wymienionych argumentów jest fakt, że liczba nietrzeźwych za kierownicą wyniosła 1287, czyli niemal 700 potencjalnych sprawców tragedii na drodze mniej. Dzięki temu możemy powiedzieć, że działania te są skuteczne i dają w perspektywie czasu wymierne efekty - informuje M. Maludy.

Jeśli chodzi o wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierowców, to w okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2013 r. na lubuskich drogach doszło do 23 takich zdarzeń, w których łącznie zginęły trzy osoby. W tym roku, do 15 sierpnia, wypadków spowodowanych przez pijanych kierujących było o 8 mniej, a zginęła tylko jedna osoba.

- Te działania wyraźnie działają na wyobraźnię kierowcy. Wcześniej ci nieodpowiedzialni, którzy świadomie spożywali alkoholi wiedząc, że zanim wytrzeźwieją to wsiądą za kierownicę, liczyli, że uda im się dotrzeć do celu. Dziś to już prawie niemożliwe, bo wszędzie i o każdej porze może stać policjant, który go zatrzyma. To działa - mówi kom. Dariusz Wróblewski, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Przeczytaj też: Więcej patroli na trasach po serii tragicznych wypadków (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska