Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Lubuskiem. Jak czują się pacjenci, którzy przebywają na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Sprawdzamy stan pacjentów oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.
Sprawdzamy stan pacjentów oddziału zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Jacek Katos
Jak obecnie czują się pacjenci, którzy przebywają na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze? Pytamy o to przedstawicieli lecznicy.

Jak we wtorek, 24 marca, wyglądała sytuacja z pacjentami na oddziale zakaźnym Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze?

- Rano, we wtorek, 24 marca, na oddziale chorób zakaźnych przebywało 16 pacjentów - wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Większość pacjentów to osoby młode. - Z tych 16 pacjentów 9 osób miało potwierdzony wynik, jeżeli chodzi o koronawirusa. Wszyscy pozostali czekali na wyniki - dodaje Sylwia Malcher-Nowak.

W Lubuskiem (stan na wtorek, godz. 12.15, źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej) do tej pory, od momentu "pacjenta zero" wystąpiło w sumie 19 zachorowań na koronawirusa. Część tych pacjentów (w tym pacjent "zero") trafiało do szpitala w Zielonej Górze, część przebywa w innych placówkach lub w kwarantannie domowej.

- Ja oczywiście mogę tylko podać liczbę pacjentów, którzy przebywają na naszym oddziale zakaźnym - wyjaśnia Sylwia Malcher-Nowak. - Liczba podawana przez ministerstwo zdrowia, obejmuje całe województwo. Trudno więc mi się odnieść do tego, ilu pacjentów przebywa w pozostałych szpitalach, np. w Gorzowie Wlkp., gdzie mamy dedykowany oddział zakaźny.

Niektórzy pacjenci, w stanie bardzo dobrym, odbywają też kwarantannę domową - nie są hospitalizowani.

Koronawirus w Lubuskiem. Czy pacjenci dalej hospitalizowani są pojedynczo?

Pacjentów przybywa. Czy mimo wszystko ci, którzy trafiają na oddział zakaźny zielonogórskiego szpitala, przebywają w izolatkach? - W tej chwili jeszcze tak, jest to możliwe - wyjaśnia nam rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. - My mamy 35 miejsc. Natomiast sal jest mniej - stąd pacjenci zajmują izolatki oraz pojedyncze sale. Czyli nie są grupowani, chociażby w jednej sali po dwie osoby. Każdy pacjent zajmuje osobne pomieszczenie.

Koronawirus w Lubuskiem. Z 16 pacjentów 15 jest w stanie dobrym

Pacjenci, którzy trafiają do szpitala, to w dalszym ciągu są przede wszystkim osoby, które miały kontakt z mieszkańcem, wracającym z zagranicy. Lub same wróciły do Polski z innego kraju. - Przede wszystkim są to osoby, które albo miały już styczność z kimś, kto miał potwierdzenie, był pacjentem dodatnim lub też rzeczywiście był za granicą jakiś czas temu - precyzuje S. Malcher-Nowak.

Warto jeszcze dodać, że z tych 16 osób, które obecnie przebywają na oddziale zakaźnym w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze, 15 jest w stanie dobrym.

- Natomiast jedna jest w stanie cięższym od tych pozostałych - mówi rzeczniczka zielonogórskiego szpitala. - Nie było jeszcze jednak takiej potrzeby, by musiał zostać użyty specjalny sprzęt ECMO.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska