Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kostrzyn: Dyplom dla ratownika i kosmetyczki

Jakub Pikulik
Dopiero co Wyższa Szkoła Zawodowa wprowadziła kosmetologię. W piątek dostała jeszcze zgodę na ratownictwo medyczne.

Do tej pory w kostrzyńskiej uczelni na kierunku rolnictwo kształciło się 200 studentów.

Władze szkoły liczą, że nowe studia zainteresują młodych nie tylko z Kostrzyna, ale także z całego regionu. - To pierwsza taka oferta w regionie - cieszy się rektor Henryk Piekarski.

Zajęcia z Owsiakiem

Rekrutacja na ratownictwo medyczne startuje dzisiaj (w piątek WSZ dostała pozwolenie od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku). Studia będą trwały trzy i pół roku. Dodatkowy, siódmy semestr, przeznaczony będzie na kurs pedagogiczny. Chodzi o to, aby wyszkoleni ratownicy mogli przekazywać wiedzę w szkołach.

Pomysł utworzenia ratownictwa medycznego w Kostrzynie bardzo spodobał się Jurkowi Owsiakowi. Dlatego Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wesprze uczelnię - da część sprzętu, pomoże w szkoleniach. WSZ nawiązała też współpracę z placówkami opieki zdrowotnej z Kostrzyna i okolic, które też pomogą.

- To dla Wyższej Szkoły Zawodowej wielka szansa. Mam nadzieję, że wyjdziemy naprzeciw oczekiwaniom studentów - mówi burmistrz Andrzej Kunt, który był zaangażowany w tworzenie nowego kierunku.

Wykłady w salonie piękności

Na ratownictwie przygotowano około 100 miejsc. Tyle, co na kosmetologię - kolejną nowość na kostrzyńskiej uczelni. Rekrutacja na ten kierunek już się zaczęła. Jeśli chętnych będzie więcej, o przyjęciu zdecydują punkty na świadectwie z biologii i chemii. Studia będą płatne.

Uczelnia dograła już też kwestię praktyk zawodowych (studenci mają obowiązek je odbyć). - Mamy umowy z salonami kosmetycznymi w mieście oraz z ośrodkiem SPA w Ośnie Lubuskim - tłumaczy rektor. Przygotowanie praktyk nie było jedynym wyzwaniem. Prace nad utworzeniem kierunku trwały dwa lata, w tym czasie zebrano kadrę (m.in. z Poznania, Gorzowa, Szczecina i Bydgoszczy) oraz przygotowano dokumentację. Wszystko po to, żeby w programie studiów znalazły się: genetyka, biofizyka, anatomia i biochemia.

- Panuje przekonanie, że kosmetyka to tylko piłowanie paznokci. Tymczasem zabiegi kosmetyczne poprawiają nie tylko urodę, ale także stan zdrowia człowieka. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie - mówi rektor Piekarski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska