MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wyznaczono nagrodę za znalezienie promieniotwórczego urządzenia - defektoskopu

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Nagroda za znalezienie defektoskopu w Krakowie
Nagroda za znalezienie defektoskopu w Krakowie Patrol998-Małopolska
Trwają poszukiwania defektoskopu, który był wykorzystywany na budowie S7 w Nowej Hucie w Krakowie. Mimo akcji służb, ciągle nie udało się go znaleźć. Zatrzymana została osoba, która miała się nim opiekować. Teraz firma, która prowadzi prace na S7 w inny sposób stara się pozyskać informację, gdzie może być promieniotwórcze urządzenie. Wyznaczyła nagrodę pieniężną. Równocześnie pojazd Państwowej Agencji Atomistyki, ze specjalistycznym dozymetrem (przyrząd do pomiaru dawki promieniowania) o większej czułości, patroluje ulice Nowej Huty, a jeśli szybko zguby nie namierzy, będzie jeździć po całym Krakowie.

Firma, do której należy urządzenie, wyznaczyła nagrodę w wysokości 5 000 zł za jego znalezienie. Nagroda należy się osobie, która znajdzie defektoskop lub przyczyni się do jego znalezienia, np. poda istotne informacje w sprawie.

Wszystkie informację dotyczące defektoskopu należy zgłaszać pod numery, które dotychczas podawaliśmy:

  • numery alarmowe 112 i 997,
  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie – tel. 987 lub 12 39 21 300,
  • Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki – tel. 22 19 430.

Dodatkowo podajemy numer do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie: tel. 47 83 52 908.

Przypomnijmy. W weekend 21-22 marca z placu budowy trasy S7 został skradziony defektoskop (urządzenie pomiarowe o wysokim stopniu promieniowania). W niedzielną noc służby zostały zaalarmowane i zadysponowane na osiedle Na Wzgórzach - w wiacie na śmieci miało znajdować się skradzione urządzenie. Strażacy zostali wezwani przez policję. Przez noc trwała akcja służb na miejscu - między innymi JRG 6 Kraków zastęp Mobilab (ciężki samochód rozpoznawczo-pomiarowy do wykrywania skażeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych (CBRNE) oraz Kadeci Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Okazało się, jednak, że nie była to poszukiwana groźna zguba. Śledztwo policji i poszukiwania trwają nadal...

Państwowa Agencja Atomistyki zaapelowała, aby pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać urządzenia, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Przetworzona żywność jest jak narkotyk!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska