Kto może dostać

Redakcja
Warunkiem otrzymywania zaliczki jest bezskuteczna egzekucja zasądzonych sądownie świadczeń alimentacyjnych na dziecko. Przypominamy, kto i jakie warunki musi spełnić, aby ją otrzymywać.

Zaliczka alimentacyjna należy się na dzieci wychowywane przez osobę samotną, do ukończenia przez nie 18 lat, a gdy uczą się one w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 24 lat.

Kto może dostać

Jest to panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osoba rozwiedziona, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
Warunkiem otrzymywania zaliczki jest bezskuteczna egzekucja zasądzonych sądownie świadczeń alimentacyjnych na dziecko.
Zaliczka przysługuje też pełnoletniej osobie uczącej się, nie będącej na utrzymaniu rodziców, gdy zasądzone są od nich alimenty. Warunkiem jest to, że wyrok sądu orzekający w sprawie alimentów musi być wydany przed osiągnięciem przez taka osobę pełnoletniości.
Zaliczka wypłacana jest także na dzieci uprawnione do świadczenia alimentacyjnego, wychowywane przez osobę pozostającą w związku małżeńskim z osobą, która przebywa w zakładzie karnym powyżej trzech miesięcy albo jest całkowicie ubezwłasnowolniona.
Zaliczka przysługuje również na dzieci uprawnione do świadczenia alimentacyjnego - ale tylko przez rok - gdy osoba je wychowująca, pozostająca w związku małżeńskim, złożyła do sądu pozew o rozwód albo separację oraz spełnia warunki określone w ustawie.

Kiedy otrzymasz

Zaliczka przysługuje, jeśli dochód rodziny, w której wychowuje się dziecko uprawnione do świadczenia alimentacyjnego, nie przekracza na jednego jej członka 583 zł miesięcznie (netto).
Do zaliczki alimentacyjnej, podobnie jak do świadczeń rodzinnych, w okresie zasiłkowym od 1 września 2005 do 31 sierpnia 2006 r. uprawniają dochody netto za 2004 r.

Komu nie przysługuje

Mimo spełnienia kryterium dochodowego, a także warunku bezskutecznej egzekucji zaliczka nie przysługuje jeśli dziecko, na które są zasądzone alimenty:
- przebywa w rodzinie zastępczej,
- przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
- zawarło związek małżeński,
- jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko.

Jakie kwoty

Zaliczka alimentacyjna przysługuje w wysokości przyznanego przez sąd świadczenia alimentacyjnego jednak nie więcej niż:

 • 170 zł na dziecko - w sytuacji, gdy w rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci uprawnionych do zaliczki lub 250 zł - jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • 120 zł na dziecko - gdy w rodzinie jest troje lub więcej dzieci uprawnionych do zaliczki lub
  170 zł - jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  Wyższe są zaliczki dla dzieci wychowywanych w rodzinach, w których dochód na jej członka nie przekracza połowy kwoty kryterium dochodowego (291,50 zł). Zaliczka przysługuje wtedy do wysokości przyznanego przez sąd świadczenia alimentacyjnego, jednak nie więcej niż:
 • 300 zł na dziecko - gdy w rodzinie jest jedno lub dwoje dzieci uprawnionych do zaliczki, albo 380 zł - jeśli dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • 250 zł na dziecko - gdy dzieci jest troje lub więcej albo 300 zł - jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  Po upływie kwartału po rozliczeniu wypłaconej zaliczki oraz wyegzekwowanych przez komornika bieżących alimentów jest ustalana wysokość zaliczki na następny kwartał.

  Gdzie z wnioskiem

  WAŻNE


  Jeśli chcesz ubiegać się o zaliczkę alimentacyjną, a nie otrzymujesz zasądzonych alimentów - złóż u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Dopiero w przypadku bezskutecznej egzekucji możesz otrzymać zaliczkę alimentacyjną. Bezskuteczność tej czynności - ustawowo - oznacza egzekucję, w wyniku której nie wyegzekwowano należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych za okres trzech ostatnich miesięcy  Wniosek składa się u komornika sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne na rzecz osoby uprawnionej. Komornik dołącza do wniosku o przyznanie zaliczki zaświadczenie o bezskuteczności prowadzonego postępowania egzekucyjnego, a także informację o wysokości wyegzekwowanego świadczenia alimentacyjnego i przekazuje wniosek wraz z zaświadczeniem do gminy.
  W gminie jest wydawana decyzja o przyznaniu zaliczki na podstawie dokumentów:
 • wniosku o zaliczkę,
 • zaświadczenia od komornika,
 • oświadczenia wnioskodawcy o przekazaniu komornikowi sądowemu wszystkich znanych mu istotnych informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika alimentacyjnego,
 • złożonej informacji o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych do alimentacji,
 • osoby pozostające w związku małżeńskim składają jeden z dokumentów:
  - zaświadczenie naczelnika zakładu karnego od kiedy małżonek przebywa w zakładzie karnym,
  - kopię wyroku sądu orzekającego całkowite ubezwłasnowolnienie małżonka,
  - dokument potwierdzający, że został złożony do sądu pozew o rozwód lub separację.
 • innych niezbędnych dokumentów określonych w przepisach o świadczeniach rodzinnych (m.in. zaświadczenia i oświadczenia o dochodach członków rodziny za 2004 r., zaświadczenia ze szkół i uczelni dla dzieci, które ukończyły 18. rok życia, orzeczenia o niepełnosprawności dzieci bądź stopniu niepełnosprawności, odpisy aktów urodzenia dzieci , kopie odpisu prawomocnego wyroku sądu orzekającego rozwód lub separację, kopię odpisu wyroku sądu zasadzającego alimenty).
 • Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
  Dodaj ogłoszenie