Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może liczyć na dodatkowych tysiąc złotych?

Renata Zdanowicz
pixabay
Finanse. Tysiąc złotych na dziecko co miesiąc przez cały rok. Nowe świadczenie dla tych, którzy nie mają zasiłku macierzyńskiego.

Na tysiąc złotych co miesiąc mogą liczyć osoby, które zostały rodzicami, ale z różnych względów nie przysługuje im zasiłek macierzyński. Świadczenie popularnie nazywane „kosiniakowym” nazywane tak od jego pomysłodawcy - byłego ministra Waldemara Kosiniak-Kamysza. Jest odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego i zostało uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji.

- Osoby, które mieszkają na terenie Gminy Świebodzin i są zainteresowane nowym świadczeniem, wniosek o to świadczenie muszą złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzinie w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych - informuje inspektor Joanna Popławska ze świebodzińskiego OPS-u.

Wystarczy oświadczenie
Od samego rana w poniedziałek, 4 stycznia 2016 r., zainteresowanie ze strony rodziców dzieci było duże. - Rodzice zgłaszali się osobiście w tutejszym Dziale, aby zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji na temat tego nowego świadczenia - poinformowała nas J. Popławska. - Odebraliśmy również wiele telefonów z pytaniami o nowe świadczenie. W tym dniu wydaliśmy także sporo wniosków o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego. We wcześniejszych dniach nie było to możliwe, bo rozporządzenie, które reguluje wzory tych wniosków zostało opublikowanie dopiero w dniu 30 grudnia 2015 r.
Często przebrnięcie przez biurokratyczny mechanizm jest bardzo trudne. Jak jest tym razem? - Sam wniosek nie jest trudny, jednak przy jego wypełnianiu należy dokładnie zapoznać się z jego treścią - ocenia pani inspektor. - W części I należy podać dane osoby ubiegającej się o świadczenie oraz dane dziecka (dzieci), na które wnosi się o ustalenie prawa do w/w świadczenia. W części II należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio zaznaczyć oświadczenia służące ustaleniu prawa do świadczenia.

Oświadczenie składane jest pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych informacji. Do wniosku klient nie jest zobowiązany do przedłożenia dokumentów. Poproszony zostanie o wylegitymowanie się jedynie dowodem osobistym. Może być zobowiązany do przekazania dyspozycji o wypłacie tego świadczenia, np. w formie przelewu na posiadany rachunek bankowy, a w przypadku jego braku w formie gotówki.

Świadczenie rodzicielskie skierowane jest przede wszystkim do rodziców dzieci, którzy z różnych powodów nie są uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Jednak ojcu dziecka przysługuje tylko wtedy, jeżeli skrócony zostanie okres pobierania tego świadczenia na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego prawa przez co najmniej 14 tygodni po porodzie. Także wtedy, gdy matka dziecka umrze lub porzuci dziecko. Ze świadczenia rodzicielskiego będą mogli skorzystać także opiekunowie faktyczni dziecka, rodziny zastępcze i osoby, które przysposobiły dziecko.

Z tego wynika, że z nowego świadczenia będą mogli skorzystać między innymi studenci, rolnicy, osoby bezrobotne (niezależnie czy są zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy, czy nie), osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, także osoby które były zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli po urodzeniu dziecka nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego.

Wykluczona jest możliwość pobierania przez rodziców w tym samym czasie, na to samo dziecko, zarówno nowego świadczenia rodzicielskiego, jak i zasiłku macierzyńskiego.

Wypłata tysiąca złotych miesięcznie nie zależy od dochodu w rodzinie, ani także od faktu pozostawania pod opieką lekarską matki dziecka co najmniej od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu – tak jak jest to przy jednorazowej zapomodze z tytułu urodzenia dziecka.

Świadczenie przysługuje przez okres 52 tygodni w przypadku urodzenia bądź przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, lub dłużej przy wieloraczkach.

Komu zasiłek nie przysługuje
- Istotne jest, że świadczenie to będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed 1 stycznia 2016 r., którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego. W takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 r. do ukończenia przez dziecko 1 roku życia, a odpowiednio dłużej w przypadku wieloraczków - wyjaśnia J. Popławska.
Świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeśli jedno z rodziców ma prawo do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego, albo gdy z powodu zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej nie będzie możliwe sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Również wówczas, gdy jest już ustalone prawo do świadczenia rodzicielskiego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska