Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultowe kino Newa w Zielonej Górze chce pachnieć po nowemu. Każdy z nas może mu w tym pomóc. I nie tylko w tym

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Kino Newa od 64 lat pokazuje nam wyjątkowe, ambitne filmy. I pozwala o nich dyskutować. Stąd przetrwało tyle lat, choć inne podobne kina nie wytrzymały konkurencji z multipleksami. Ale i ono potrzebuje zmian, bo nie da się zauważyć, że świat poszedł do przodu, a kinomanii potrzebują większego komfortu niż dawniej. Jak możemy pomóc Newie?

Budynek, w którym znajduje się Newa, należy do miasta. Natomiast kino prowadzi stowarzyszenie. Nie ma większych dochodów, bilety są tańsze niż w kinach sieciowych, a byśmy mogli oglądać niezależne, ambitne filmy, wszyscy tutaj pracują za darmo. Bo kino to ich pasja. Bo chcą zarażać nią innych. By móc to robić i przyciągać więcej licealistów, studentów i wszystkich miłośników X muzy, potrzebne są jednak większe zmiany.

Stowarzyszenie Klub Kultury Filmowej zachęcało zielonogórzan do głosowania na  projekt nr 15 ”Świeże powietrze: Modernizacja systemu wentylacji w Kinie Newa” w budżecie obywatelskim

Kultowe kino Newa w Zielonej Górze chce pachnieć po nowemu. ...

Kino Newa potrzebuje zmian, by móc kontynuować swoją misję

Bez pomocy mieszkańców nie uda się tych zmian wprowadzić. Choć stowarzyszenie Klub Kultury Filmowej robi co może, by nawiązując do historii tego miejsca i jego klimatu, wprowadzać nowe elementy. Bo one są konieczne. Stąd kupiło już np. fotele, wygodniejsze i nowsze niż te, które są już bardzo wysłużone. Nowsze, bo nie są one nowe. Na te nie było stowarzyszenia stać. Niebawem zamiast 200 miejsc w kinie Newa będzie ich 180. Za to wygodniej usiądziemy przed ekranem.
Stowarzyszenie ma konkretny plan zmian. Zmienia się bowiem technologia, więc trzeba mieć sprzęt, by móc prezentować współczesne filmy.
- Nie mamy możliwości projekcji materiałów cyfrowych online, a wiele jest już tylko dostępnych w taki sposób – przyznaje prezes stowarzyszenia Tomasz Piersiak.
Nowy powinien być też ekran i nagłośnienie. Remontu ma się doczekać też hol, w którym powstanie miejsce do spotkań i dyskusji po projekcjach filmowych. Może jakaś mała kawiarenka tutaj także się otworzy. Plany są ambitne.

Każdy głos się liczy, każdy z nas może pomóc kinu Newa

- Bez modernizacji sali kinowej stopniowo tracimy kontakt z naszą publicznością. A widzimy zainteresowanie, zwłaszcza młodych ludzi. Konieczne są zmiany, lecz brakuje nam pieniędzy na ich wprowadzenie – mówi wiceprezes stowarzyszenia Weronika Nowak. – Szansą jest to, że nasze zadanie znalazło się w budżecie obywatelskim Zielonej Góry. Chodzi o projekt „Świeże powietrze w Kinie Newa” . Nowa wentylacja pozwoli stworzyć nowe wspomnienia, oczyszczając przestrzeń z zapachu minionych lat.
Głosowanie na zadania w budżecie obywatelskim trwa do 14 stycznia, a kino Newa potrzebuje wsparcia mieszkańców, by móc kontynuować swoją misję. Stąd apel stowarzyszenia i miłośników filmu o oddanie głosu na projekt nr 15 ”Świeże powietrze: Modernizacja systemu wentylacji w Kinie Newa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska