Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje bez barier

Leszek Kalinowski
Basen z kolorowymi kulkami i linki do wspinania to atrakcja także dla sprawnych uczniów. Michał i Ola mogą potwierdzić, jaka to fajna zabawa!
Basen z kolorowymi kulkami i linki do wspinania to atrakcja także dla sprawnych uczniów. Michał i Ola mogą potwierdzić, jaka to fajna zabawa! fot. Paweł Janczaruk
Dziś w SP-3 odbędzie się forum o edukacji niepełnosprawnych. Do użytku zostaną oddane pomieszczenia dla uczniów, mających problemy z poruszaniem się.

Jeszcze kilka lat temu dzieci niepełnosprawne nie mogły się uczyć w powszechnych podstawówkach, bo szkoły nie były przystosowane do ich potrzeb.

Z czasem wybrano ,,trójkę" na placówkę integracyjną. Stopniowo likwidowano bariery architektoniczne, szkoliła się kadra. Dziś w szkole uczy się 325 uczniów, w tym 21 niepełnosprawnych. Są cztery oddziały integracyjne i oddział przedszkolny.

Ostatnią nowością jest kolorowy basen kulkowy, który ustawiono w małej salce gimnastycznej. Będą w nim mogły poszaleć nie tylko dzieci niepełnosprawne, ale także chodzące na gimnastykę korekcyjną czy na wychowanie fizyczne (klasy I-III).

Nowoczesne gabinety

Dyrektorkę Krystynę Kałużną cieszy, że dzięki pieniądzom (142 tys. zł) z Europejskiego Funduszu Społecznego udało się wyposażyć gabinet logopedyczny i gabinet EEG.

Co to takiego? Elektroencefalografia (EEG) to metoda służąca do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Badanie polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni skóry czaszki elektrod, które rejestrują zmiany potencjału lub różnice w potencjale różnych części mózgu i po odpowiednim ich wzmocnieniu tworzą z nich zapis.

Szkoła dostała też inne pomoce dydaktyczne m.in. dwa koła garncarskie.

Goście będą dyskutować

Dziś uroczyście zostaną oddane do użytku toalety dostosowane do uczniów niepełnosprawnych i przeszklona winda. Do jej obsługi trzeba było przeszkolić trzy osoby.

- Projekt przygotowało miasto, a pieniądze, czyli 184 tys. zł dał Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - mówi K. Kałużna. - Dzięki pomocy miasta mamy codziennie u siebie pielęgniarkę, a dzięki Owsiakowi - sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy.

Dziś o 13.00 w szkole rozpocznie się forum - Edukacja osób niepełnosprawnych integralną częścią systemu oświaty. O tym, jak wspomaga ten system samorząd powie burmistrz Bartłomiej Bartczak.

A o poszczególnych etapach edukacji i związanych z nimi problemach i sukcesach - Jolanta Olszewska (przedszkole nr 3), Bożena Ruszczak, Iwona Białek, Jolanta Korzeniewska, Renata Kuczyńska-Wichman, Robert Siegel i Bożena Urbanowicz (SP-3), Genowefa Barabasz (Zespół Szkół im. Kopernika) oraz Mirosława Iwaszkiewicz-Gornow (Zespół Szkół Licealnych i Technicznych), a Zofia Mielcarek z PCPR opowie o możliwościach otrzymania dotacji z PFRON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska