Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej zapłać wcześniej

Alicja Bogiel
fot. Krzysztof Kubasiewicz
W urzędzie właśnie zaczyna się liczenie pieniędzy. W tym roku do budżetu ma wpłynąć 61 milionów złotych od mieszkańców.

Większość wpłat musimy zrobić do połowy marca. Czy kolejki są nieuniknione? Ależ gdzie tam...
Na początek dobra wiadomość - od tego roku podatku od środków transportowych nie płacą właściciele pojazdów o masie całkowitej 3,5 tony. - Dotychczas przepisy były niejednoznaczne i trzeba było płacić. A teraz już nie - mówi skarbnik miasta Emilia Wojtuściszyn.

Ale jednocześnie mamy nową grupę podatników "transportowych": za zarejestrowane w naszym kraju samochody - powierzone krajowym podmiotom przez firmy zagraniczne - teraz trzeba będzie zapłacić (informację o tym, że środek transportowy jest powierzony, zawiera polski dowód rejestracyjny).
O tym podatku nikt nam nie przypomni, musimy sami wziąć deklarację z urzędu (jest też na stronie interentowej UM), wypełnić ją, zanieść do magistratu i zapłacić podatek do 15 lutego.

Za domek i grunt

Z płaceniem podatku od nieruchomości i gruntowego powinniśmy z kolei poczekać - ale tylko do otrzymania decyzji z magistratu. Dostaniemy pismo z kwotą podatku do zapłacenia i musimy złotówki przelać do 15 marca. Jeśli do tego czasu nie dostaniemy urzędowego pisma, obowiązuje nas inny termin - dwa tygodnie po otrzymaniu decyzji.

W tym roku podatki od nieruchomości mieszkalnych się nie zmieniły. Czyli szykujmy się raczej na takie same kwoty jak w ubiegłym roku. Niektórzy jednak mogą się zdziwić - nie ma już na przykład odrębnej, korzystnej stawki podatkowej od lokali służących twórcom i animatorom do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki.

Do końca marca musimy też uiścił opłatę za użytkowanie wieczyste gruntu. I nikt nam o tym pisemnie nie przypomni. Kwotę, którą mamy zapłacić, musimy odczytać z umowy notarialnej. Albo z ostatniej decyzji administracyjnej dotyczącej tej opłaty, którą dostaliśmy z magistratu. Przy okazji urzędnicy radzą, by pamiętać o ratach wykupu mieszkań. O terminie płatności - 31 marca - też sami mamy pamiętać.

Płacz i płać

Zwolnienie z miejskich podatków to teraz rzadkość. I dotyczy najczęściej firm, które inwestują w nowe miejsca pracy, a nie osób prywatnych. Podatki zwykłemu Kowalskiemu można z kolei umorzyć ze względu na jego "ważny interes". Argument niskich dochodów raczej nie wchodzi w grę. - Podatek za mieszkanie to są niewielkie kwoty - mówi skarbnik. Tym, dla których te opłaty, to poważny uszczerbek w budżecie, miasto może rozłożyć płatność na raty. Wystarczy napisać pismo do urzędu i go uzasadnić. I można to zrobić już dziś.
Skoro już musimy płacić podatki, najlepiej zróbmy to jak najszybciej, bo w marcu znów wpakujemy się do kolejki.

Jak i gdzie płacić

Zapłacić podatek możemy bez wychodzenia z domu - z konta internetowego na rachunek urzędu miasta nr 37 1020 5402 0000 0102 0027 9190. Możemy też bez dodatkowych opłat zapłacić w 20 placówkach PKO BP na terenie miasta. Nie musimy tam wypełniać żadnych druków, wystarczy że podamy kwotę, swoje dane i za co płacimy. Można też zapłacić w urzędzie - w kasach na parterze.

Pamiętaj o terminach

do 15 lutego - podatek transportowy
do 15 marca - podatek od nieruchomości
do 31 marca - za wieczyste użytkowanie gruntu i raty za wykup mieszkania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska