MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubuski finał Pucharu Tymbarku. Dziewczęta z SP Górzyn i SP Sława oraz dwie drużyny chłopców z SP 10 APMM Zielona Góra pojadą do Warszawy!

Robert Gorbat
Robert Gorbat
W Lubuskim finale XXIV turnieju o Puchar Tymbarku wystąpiły 62 drużyny. Na boiskach w Ośnie Lubuskim obejrzeliśmy wiele fascynujących pojedynków.
W Lubuskim finale XXIV turnieju o Puchar Tymbarku wystąpiły 62 drużyny. Na boiskach w Ośnie Lubuskim obejrzeliśmy wiele fascynujących pojedynków. Robert Gorbat
W poniedziałek i wtorek (13 i 14 maja) na miejskim stadionie w Ośnie Lubuskim został rozegrany lubuski finał ogólnopolskiego turnieju o Puchar Tymbarku. To już XXIV edycja tej największej w Europie piłkarskiej imprezy dla dzieci.
Puchar tymbarku

Rywalizacja w największej w Europie piłkarskiej imprezie dla dzieci jest prowadzona w trzech kategoriach wiekowych (oddzielnie dla dziewcząt i chłopców): do 8, do 10 i do 12 lat. W pierwszym etapie drużyny, reprezentujące wyłącznie szkoły podstawowe toczyły zmagania na poziomie powiatów. Zwycięzcy tych eliminacji przyjechali 13 i 14 maja do Ośna Lubuskiego. Na ośmiu boiskach kompleksu przy ul. Sportowej walczyły łącznie 62 zespoły.

Ośno Lubuskie zasłużyło na finał

Dlaczego tegoroczny wojewódzki finał został rozegrany w Ośnie Lubuskim?

– Bo to miasto w pełni zasłużyło sobie na takie wyróżnienie – argumentował prezes LZPN Robert Skowron. – I nie chodzi tylko o to, że finały staramy się rozgrywać naprzemiennie na południu i północy regionu. Miejscowy samorząd mocno zainwestował w obiekt, doprowadził go znakomitego stanu, więc nasza decyzja jest formą podziękowania za wykonaną inwestycję.

– W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy kapitalny remont naszego budynku sportowego. Został oddany do użytku zaledwie kilka tygodni temu. Ma teraz nowoczesne szatnie z węzłami sanitarnymi i salą konferencyjną. A główna płyta automatyczne nawadnianie – wymieniał burmistrz Stanisław Kozłowski. – Na wszystko to wydaliśmy 3,5 mln zł. Z własnego budżetu i Polskiego Ładu. W planach mamy kolejne inwestycje: montaż automatycznego nawadniania drugiej płyty w Ośnie i boiska w Smogórach.

W uznaniu tych zasług burmistrz Kozłowski otrzymał podczas ceremonii otwarcia finału medal „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”.

Wiedzieli, o co walczą

Stawka rywalizacji była dla wszystkich uczestników jasna: zwycięzcy wojewódzkiego finału w kategoriach U-10 i U-12 (dziewcząt i chłopców) uzyskują przepustkę do ogólnopolskiego finału, który zostanie rozegrany od 8 do 10 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zwieńczeniem zmagań w stolicy będzie spotkanie z męską, seniorską reprezentacją kraju i udział w towarzyskim meczu Polska – Turcja (10 czerwca na stadionie PGE Narodowym). Gwarantem wykonania tych zobowiązań jest PZPN, prowadzący imprezę wraz ze swymi okręgowymi związkami, lokalnymi samorządami oraz grupą sponsorów.

Zasady rozgrywek w Ośnie Lubuskim były bardzo klarowne. Drużyny najpierw rywalizowały w grupach eliminacyjnych, a potem – od fazy ćwierćfinałowej – systemem pucharowym. Zespoły liczyły po 6 (dwie starsze grupy) lub 5 zawodników (w U-8), a mecze trwały dwa razy po 10 minut z 5-minutową przerwą. Na każdej z normalnych płyt zostały wyznaczone po 4 boiska, bramki miały rozmiary 5x2 metry. Sędziowali związkowi arbitrzy z OZPN w Gorzowie. Zawodniczkom i zawodnikom, którzy wykazali się postawą fair pokazywali zielone kartki, honorowane potem rzeczowymi nagrodami.

– Trzeba mieć w sobie dużo zapału, by zająć się piłkarskim szkoleniem dzieci – przekonywał Adam Bogdański, będący wspólnie z Dariuszem Kurzawą koordynatorem lubuskich rozgrywek. – Zapisy zaczynają się w styczniu, potem przeprowadzamy eliminacje. No i cały czas należy trenować. Paradoksalnie więcej uczestników mamy z mniejszych miejscowości naszego województwa.

Wzorem dla biegających za piłką dzieciaków byli i wciąż pozostają chłopcy z SP 4 w Kostrzynie nad Odrą. W 2017 roku zdobyli w centralnym finale srebro w kategorii U-10, a dwa lata później wygrali grupę U-12. To do tej pory najwybitniejsze osiągnięcia Lubuszan w Pucharze Tymbarku. Wielu kostrzynian z medalowych drużyn trafiło później do renomowanych szkółek futbolowych.

Mają swoich idoli

Na przestrzeni już prawie ćwierćwiecza rywalizacji o Puchar Tymbarku przez boiska w całym kraju przewinęła się co najmniej połowa obecnych, seniorskich reprezentantów naszego kraju kobiet i mężczyzn. Znane postaci w biało-czerwonych strojach oddziałują na wyobraźnię dzisiejszych uczestników zmagań. Podczas ceremonii otwarcia finału w Ośnie Lubuskim na pytanie prowadzącego, kto marzy o zagraniu w reprezentacji Polski, w górę powędrowały ręce wszystkich młodych futbolistów.

W trakcie dwudniowych zmagań wypatrzyliśmy kilka talentów. Wśród dziewcząt bramkarka Justyna Grób z SP Sława (kategoria U-12) nie wpuściła ani jednego gola, a Lena Jagoda z SP Górzyn (U-10) zdobyła aż 24 bramki! A w barwach chłopięcej drużyny SP Grabik (U-12) grała na obronie… Joanna Frątczak.

- Mam 11 lat. Od trzech lat trenuję z chłopakami w naszej Sparcie i w szkole, bo w Grabiku nie ma drużyny dziewcząt – powiedziała nam Joasia. – Dlaczego wybrałam piłkę nożną? Bo poszłam na pierwszy trening, dobrze mi tam poszło i już zostałam. Dużo ćwiczę też na podwórku z bratem.

W ekipie SP 1 Słubice chłopców (U-12) wyróżniającą się postacią był Szymon Kraska. Trenuje od 6 lat, jest środkowym pomocnikiem.

– Moimi idolami są Frankie de Jong i Lionel Messi – wyznał. – Myślę, że mam niezłe podania, nie najgorzej jest też ze strzałem. Na co dzień gram z kolegami z Polonii w lubuskiej trzeciej lidze młodzików. Fajnie byłoby zakwalifikować się do finału w Warszawie, bo nie wystąpiła tam jeszcze żadna drużyna ze Słubic.

Niestety dla Szymona i jego kolegów, przepustkę do stolicy wywalczył inny zespół.

Parada zwycięzców lubuskiego finału Pucharu Tymbarku

W wojewódzkim finale w Ośnie czołowe lokaty w poszczególnych kategoriach zajęli:

  • U-8 dziewcząt: 1. SP Gościmiec, 2. SP 2 Żary, 3. SP 3 Międzyrzecz, 4. SP Iłowa. Najlepsza bramkarka – Julia Piskorska (SP Iłowa), najlepsza zawodniczka – Zuzanna Krakowiak (SP Gościmiec), najlepsza strzelczyni – Lena Górska (SP 3 Międzyrzecz).
  • U-8 chłopców: 1. SP Przytoczna, 2, SP 2 Słubice, 3. SP 21 Gorzów, 4. SP Torzym. Najlepszy bramkarz – Wiktor Downor (SP Torzym), najlepszy zawodnik – Cezary Szram (SP 1 Słubice), najlepszy strzelec – Jakub Ufniak (SP Przytoczna).
  • U-10 dziewcząt: 1. SP Górzyn, 2. SP 1 Międzyrzecz, 3. SP Gościmiec, 4. SP Ołobok. Najlepsza bramkarka – Aleksandra Skowrońska (SP Ołobok), najlepsza zawodniczka – Nadia Kwiatkowska (SP 1 Międzyrzecz), najlepsza strzelczyni – Lena Jagoda (SP Górzyn).
  • U-10 chłopców: 1. SP 10 APMM Zielona Góra, 2. SP 1 Świebodzin, 3. SP 2 Żary, 4. SP 1 Wschowa. Najlepszy bramkarz – Daniel Percz (SP 10 APMM Zielona Góra), najlepszy zawodnik – Miłosz Walorski (SP 1 Świebodzin), najlepszy strzelec – Ignacy Kmiecik (SP 2 Żary).
  • U-12 dziewcząt: 1. SP Sława, 2. SP 3 Kostrzyn nad Odrą, 3. SP 1 Międzyrzecz, 4. SP 11 Zielona Góra. Najlepsza bramkarka – Justyna Grób (SP Sława), najlepsza zawodniczka – Eliza Kwiatkowska (SP 1 Międzyrzecz), najlepsza strzelczyni – Zofia Żygielewicz (SP 3 Kostrzyn nad Odrą).
  • U-12 chłopców: 1. SP 10 AP MM Zielona Góra, 2. SP 1 Słubice, 3. SP 21 Gorzów, 4. SP Gubin. Najlepszy bramkarz – Jeremi Siarek (SP 21 Gorzów), najlepszy zawodnik – Filip Wachulak (SP 10 APMM Zielona Góra), najlepszy strzelec – Bartosz Modrzyński (SP 1 Słubice).
Puchar tymbarku

WIDEO: Łukasz Zagdański – najlepszy strzelec województwa lubuskiego w Piłkarskich Orłach 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska