1/8
Województwo lubuskie to region, w którym nie brakuje...
fot. archiwum

Geopark Łuk Mużakowa

Województwo lubuskie to region, w którym nie brakuje atrakcji turystycznych. Dziś zapraszamy na niesamowitą podróż po największych perłach turystycznych naszego regionu. Zestawienie, które prezentujemy, przygotował Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Jedynym w Polsce geoparkiem będącym od 17 września 2011 r. członkiem Sieci Geoparków Europejskich, jest transgraniczny polsko-niemiecki geopark Łuk Mużakowa. Geopark Łuk Mużakowa obejmuje, unikatową w skali europejskiej, u-kształtną strukturę geologiczną powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Struktura geologiczna, którą zanjduje się w granicach geoparku, rozciąga się na terenie Polski, w powicie żarskim, gminach Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody, oraz na ternie Niemiec w Brandenburgii i Saksonii.

Posiada ona charakterystyczne, dla obszarów zaburzeń lodowcowych, ułożenie warstw. Znajdujące się w jej obrębie pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie położenie wyciśniętych pokładów węgla umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, który trwał tutaj ponad 110 lat. Obecnie najbardziej widoczną pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są bardzo liczne w obszarze Łuku Mużakowa zbiorniki kwaśnych wód pokopalnianych. Tworzą one unikatowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, z którym związany jest specyficzne środowisko przyrodnicze.

Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami. Walory geologiczne obszaru są również udostępniane turystom w formie przewodników geologicznych i innych materiałów informacyjnych wydawanych przez Stowarzyszenie Geopark Łuk Mużakowa, które organizując liczne imprezy związane z edukacją geologiczną i turystyką, ściśle współpracuje z bliźniaczym stowarzyszeniem niemieckim.

W podsumowaniu informacji na temat geoparku warto zwracać szczególną uwagę na konieczność prawidłowej identyfikację geoparku, który znalazł się w zakresie programów UNESCO i ma prawo posługiwać się jego znakiem. Jest to szczególnie ważne z tego powodu, że w jego granicach znajduje się inny obiekt UNESCO wpisany na listę światowego dziedzictwa, jakim jest Park Mużakowski. Ponadto granice polskiej części geoparku pokrywają się z granicami Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa, którego domeną jest ochrona przyrody ożywionej. Cele i działania geoparku, parku krajobrazowego, jak i w części Parku Mużakowskiego są w wielu miejscach tożsame i organizacje zrządzające tymi obiektami ściśle ze sobą współpracują. Niestety te trzy rodzaje obiektów, z uwagi na podobne nazwy i położenie geograficzne są w powszechnym odbiorze bardzo często całkowicie mylone.
Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

2/8
Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech...
fot. archiwum

Park Mużakowski

Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park stylu angielskiego. Został założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 roku został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Mużakowski nazywany również Park von Muskau, Muskauer Park lub Fürst-Pückler-Park ma powierzchnię ponad 700 hektarów. Jest położony w dolinie Nysy Łużyckiej, na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” w centrum Geoparku „Łuk Mużakowa”. Najciekawsze turystycznie miejsca znajdują się w pobliżu Bad Muskau w Saksonii oraz Łęknicy w powiecie żarskim w województwie lubuskim. Po stronie niemieckiej zlokalizowana jest jego centralna część, z zabudowaniami rezydencjalnymi i ogrodami. Po stronie polskiej znajduje się natomiast naturalistyczny park o powierzchni ok. 500 hektarów. Obie części łączą dwa mosty: Most Podwójny oraz Most Angielski.

Koncepcja parku jest szczegółowo przemyślana i idealnie łączy elementy roślinne z obiektami architektonicznymi. Jego największymi atrakcjami po stronie polskiej są: Arboretum z imponującą kolekcją roślin drzewiastych oraz parki: zewnętrzny, wewnętrzny i na tarasach. Po stronie niemieckiej warto zaś odwiedzić Park Zamkowy, położony na wysokim tarasie nadzalewowym ponad miasteczkiem Bad Muskau Park Górski, oraz Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych.
Wstęp do polskiej i niemieckiej części parku jest wolny. Park jest dostępny przez całą dobę, można go zwiedzać na rowerze. Obowiązują zakazy: wjazdu pojazdami mechanicznymi, palenia ognisk, niszczenia budowli parkowych i roślinności. Z uwagi na ryzyko zabronione jest przebywanie na terenie parku w przypadku wystąpienia gwałtownych zmian pogodowych takich jak silne wiatry czy burze.


Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

3/8
Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym...
fot. archiwum

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8000 hektarów, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi jedną z najważniejszych w Polsce ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem.

Park powstał 1 lipca 2001 roku w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na jego krajobraz składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zaroślami wierzbowymi. Przez środek Parku przepływa rzeka Warta, dzieląc go na tzw. Polder Północny oraz część południową – położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. Obszar ten ze względu na swoją niedostępność bardzo długo pozostawał praktycznie niezamieszkały. Dopiero w drugiej połowie XVIII w. rozpoczęły się tam prace regulacyjno-melioracyjne na szeroką skalę. Ujście Warty to również miejsce o wyjątkowo ciekawej historii. W okolicach można napotkać ślady po tajemniczych zakonach joannitów i templariuszy oraz liczne fortyfikacje, w tym pozostałości po potężnych zabudowaniach twierdzy kostrzyńskiej.

Walory krajobrazowe Parku sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla turystów. Szczególnie chętnie odwiedzane są nadwarciańskie rozlewiska, które przyciągają ornitologów i miłośników przyrody. W Parku organizowanych jest szereg wycieczek krajoznawczych, zarówno pieszych jak i rowerowych. Ich uczestnicy mają okazję poznać unikalną florę oraz wiele rzadko występujące gatunki ptaków, tj. bąk, bielik, cyraneczka, derkacz, łabędź czarnodzioby czy rybitwa czarna.
Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

4/8
Wszyscy, a zwłaszcza ci którzy szukają prawdziwego uczucia,...
fot. archiwum

Park Miłości w Lubniewicach

Wszyscy, a zwłaszcza ci którzy szukają prawdziwego uczucia, powinni zajrzeć do Lubniewic. Do takiego wniosku doszłam odwiedzając miejsce wyjątkowe, jakiego próżno szukać w innych częściach kraju, czyli tamtejszy Park Miłości. Spacer wśród stuletnich drzew, uroczych zakątków oraz rzeźb, nawiązujących do miłości i przyrody może okazać się wspaniałym przeżyciem, które na każdym wywrze wrażenia, pozostające w pamięci na wiele, wiele lat.

Niezwykłą przygodę rozpoczęłam nad brzegiem jednego z miejscowych jezior. Warto pamiętać, że w samych Lubniewicach znajdują się dwa malownicze akweny: Lubiąż oraz Krajnik. Zabytkowy park położony jest nad brzegiem tego pierwszego, dokładnie między Starym i Nowym Zamkiem. Przy słonecznej pogodzie, mieszanka bujnej zieleni z bogatą architekturą tworzą bajkową scenerię, w której znajduję odrobinę tajemnicy związanej z przeszłością Lubniewic, ale przede wszystkim miejsce na miłość. Może to strzeliste wieżyczki, może neorenesansowa bryła albo kwitnąca parkowa roślinność sprawiają, że łatwo oddaję się marzeniom o wielkiej przygodzie i wielkim uczuciu. Sama nie wiem skąd wziął się taki nastrój. Na pewno jest w tej okolicy jakiś pozytywny duch.

Kolejne minuty upływają mi na samotnym spacerze. Prawdziwy relaks. Przy tej okazji przekonuję się, że piękno lubuskiej przyrody potrafi zapierać dech w piersiach. Nie zaprzeczę, w Lubniewicach od takich przeżyć można dostać zadyszki. Podobne miejsca w tej okolicy znaleźć nie trudno. Weźmy na przykład pobliskie "Uroczysko Lubniewsko", a w nim malownicze wąwozy, stare buki, ujście Czerwonego Potoku czy wreszcie największe w okolicy jezioro, właśnie Lubniewsko. Jednym słowem, bajka.

Skoro o niej mowa, to mam wrażenie że moja bajka dopiero się zaczyna. A główną rolę odegra w niej Amor. Słyszałam od miejscowych, że rzymski bóg miłość ma w Parku swoje łowieckie tereny. Kto wie może i we mnie trafi jego strzała? Właśnie dotarłam do "Mostku Miłości". To jedno z miejsce, w którym widać efekt działań Kupidyna. Niewielki mostek, po bokach dwie zdobione, żeliwne balustrady, a na nich zaczepione kłódki. Właściwie kłódeczki. Jedne zwykłe, niewielkie, szare. Inne kolorowe, w kształcie serduszka, czasem w złotym odcieniu. Niezależnie od rozmiarów i kolorów każda kłódeczka niesie wielki ładunek pozytywnych emocji. Wszak zostawiają je tutaj zakochani. Na pamiątkę pobytu w Lubniewicach, ale przede wszystkim na pamiątkę swojej wielkiej miłości.

Może tę wielką i prawdziwą znajdę właśnie w Lubniewicach? Tak jak doktor Michalina Wisłocka. To przecież, gdzieś tutaj przeżyła miłość swojego życia autorka legendarnej "Sztuki kochania", książki która wywołała w peerelowskiej Polsce obyczajową rewolucję. Obok mostu trafiam na dowód, potwierdzający historie o przeżyciach naszej wybitnej seksuolożki. Znajduję tam uroczy zaułek, z "Ławeczką Miłości" w roli głównej, będący rodzajem hołdu złożonego pamięci dr Michaliny Wisłockiej.

Park Miłości mogłabym zwiedzać bez końca, odkrywając miejsca, w których być może rodziło się czyjeś uczucie. Ale w podróży po Lubuskim czeka na mnie jeszcze tyle innych, ciekawych miejsc. Przecież do Lubniewic zawsze można wpaść kolejny raz. Na przykład, żeby zawiesić z kimś kłódeczkę na mostku. Tego Wam życzę. A teraz w drogę, bo nocleg zaplanowałam w Mierzęcinie. Skusił mnie tamtejszy Pałac, na temat którego usłyszałam od znajomych mnóstwo ciekawych opowieści. Wykorzystując swój romantyczny nastrój postanowiłam przekonać się na własnej skórze, czy to wszystko co mówili o nastrojowym klimacie tego miejsca, to prawda. Miałam tam poznać winiarskie tradycje, ciekawostki na temat trudnej sztuki uprawy winnych krzewów oraz wiele innych historii związanych z winiarską, i nie tylko, przeszłością regionu. Do wsi nad Mierzęcką Strugą na zachodnim skraju Puszczy Drawskiej docieram późnym popołudniem. Neogotycki pałac od pierwszego spojrzenia robi na mnie naprawdę wielkie wrażenie.

Na wstępie mój wzrok przyciąga misternie wykonana elewacja. Widać, że przy je odnawianiu zadbano o każdy szczegół. Jednak dopiero w środku okazuje się, jak niezwykłe jest to miejsce. Ponad 60 odrestaurowanych pokoi, wspaniała architektura, komfort. Chapeau bas dla tego, kto nad tym czuwał! Niemal wszystko ma tutaj związek z winem, czyli specjalnością Lubuskiego. W Mierzęcinie wino to pasja i styl życia. Pałac ma własną winnicę, przetwórnię i piwniczkę, a także imponujące spa. Dokładnie mówiąc, jest to Grape Spa, gdzie podstawą jest właśnie wino. Wszystko do dyspozycji gości. Bez ociągania uległam namowom i skorzystałam z uroków tego miejsca. Relaksacyjne zabiegi fantastycznie wpłynęły na moje samopoczucie. Czego tam nie było! Kilkanaście grot, łaźni, saun i wypoczywalni. A na deser basen rekreacyjny z gejzerami i wodospadami.

Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

5 miejsc w okolicach Krakowa, które musisz zobaczyć. Tych wycieczek nie pożałujesz

5 miejsc w okolicach Krakowa, które musisz zobaczyć. Tych wycieczek nie pożałujesz

French nie musi być nudny! Ten majówkowy na pewno przypadnie ci do gustu

French nie musi być nudny! Ten majówkowy na pewno przypadnie ci do gustu

Tak się urządził Tomasz Wygoda. Tak pięknie mieszka juror „Tańca z gwiazdami”

Tak się urządził Tomasz Wygoda. Tak pięknie mieszka juror „Tańca z gwiazdami”

Zobacz również

Prawie 400 lubuskich drużyn w Pucharze Tymbarku. Najlepsi zagrają w majowym finale

Prawie 400 lubuskich drużyn w Pucharze Tymbarku. Najlepsi zagrają w majowym finale

Ryk silników i wspólna modlitwa. Lubuscy motocykliści rozpoczną sezon pielgrzymką

Ryk silników i wspólna modlitwa. Lubuscy motocykliści rozpoczną sezon pielgrzymką