5/8
Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu jest...
fot. archiwum

Opactwo Cystersów w Gościkowie-Paradyżu

Pocysterski zespół klasztorny w Gościkowie-Paradyżu jest unikatowym kompleksem zabytków, w skład którego wchodzą: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, budynki klasztorne, teren dawnych ogrodów wraz z siedemnastowiecznym murem. Obecnie jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, będącego jednocześnie filią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Muzeum Paradyskiego.

W 1230 roku Mikołaj Bronisz, wojewoda poznański ufundował w Gościkowie klasztor, z przeznaczeniem na osadzenie w nim cystersów, którzy zmienili nazwę miejscowości na Paradisus Sanctae Mariae, czyli Raj Matki Bożej. Intensywny rozwój opactwa trwał do końca XIV wieku, a z opactwa wywodził się min. najwybitniejszy z ówczesnych cystersów, Jakub z Paradyża, autor wielu prac na temat mistyki. Po II rozbiorze Polski tereny opactwa weszły w skład zaboru pruskiego, a jego władze skonfiskowały większość dóbr paradyskich. Ostatecznie opactwo zlikwidowano w 1834. Po sześciuset latach zakonnicy opuścili klasztor i nigdy już do niego nie powrócili. Klasztor wznoszono w stylu gotyckim, ale w XVII wieku przekształcony został do formy barokowej. Kościół jest trójnawową bazyliką na planie prostokąta z kolistymi kaplicami w narożach oraz kruchtą między wieżami. Najważniejsze miejsce w świątyni zajmuje wielki barokowy ołtarz z 1739 roku z obrazem Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny autorstwa Felixa Schefflera.
Zbiór pamiątek historycznych pozostawionych na przestrzeni dziejów przez cystersów paradyskich można oglądać w Muzeum Paradyskim. Wśród eksponatów znajdują się cenne starodruki z XVII i XVIII w., zabytkowe monstrancje, naczynia i stroje liturgiczne oraz kolekcja obrazów. Od 2003 corocznie, w drugiej połowie sierpnia w opactwie organizowany jest festiwal muzyki dawnej zatytułowany Muzyka w Raju.

Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

6/8
Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system umocnień...
fot. archiwum

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. W MRU znajduje się także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków tych intrygujących ssaków.

Międzyrzecki Rejon Umocniony rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że się podziemne korytarze mają w tym miejscu ok. 35 kilometrów długości. Turyści mogą zwiedzać część obiektów MRU. Jedna z ciekawych, podziemnych tras znajduje się w Pniewie, gdzie możemy również zwiedzić skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU. Inna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów.

Zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu ( stała temperatura około 10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok ). Zimę spędza tam około 30 tysięcy tych interesujących ssaków. Właśnie ze względu na ochronę nietoperzy, które przesypiają tę porę roku, większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

7/8
Figura Chrystusa Króla Wszechświata jest najwyższą na...
fot. archiwum

Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Figura Chrystusa Króla Wszechświata jest najwyższą na świecie rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższa. Ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton, a jej łączna wysokość przekracza 50 metrów.

26 listopada 2000 roku miasto i powiat Świebodziński zawierzyły swój los Chrystusowi Królowi. Intronizację poprzedziły Misje Święte we wszystkich parafiach świebodzińskich, a jej inicjatorem był ks. prałat Sylwester Zawadzki – ówczesny proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Na pamiątkę tamtego wydarzenia oraz jako znak wiary na Ziemi Świebodzińskiej duchowny w 2001 roku rozpoczął działania, zmierzające do wybudowania w Świebodzinie pomnika o wielkości zbliżonej do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Jego poświęcenie odbyło się 21 listopada 2010 r. Poświęcenia dokonał biskup ordynariusz zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, polowej mszy św. przewodniczył ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Świebodzińska statua wraz z koroną jest wyższa od brazylijskiej figury o 6 metrów. Pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, ale aż 8 metrów stanowi cokół. Natomiast Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie mierzy 36 metrów, z czego 33 przypada na figurę Jezusa, a 3 na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 metrów wysokości sztucznie usypanym kopcu. Łączna wysokość pomnika i kopca wynosi więc 52,5 m.

Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

8/8
Województwo lubuskie jest szczególnym regionem na mapie...
fot. archiwum

Lubuskie jeziora

Województwo lubuskie jest szczególnym regionem na mapie Polski. Wciąż posiada niczym nieskażoną przyrodę, bogatą faunę i florę. A jeżeli mowa o bogactwie, to należy przede wszystkim wymienić ponad 500 jezior oraz dwie duże rzeki, Odrę i Wartę, z ważnymi dopływami.

- Połowa powierzchni naszego województwa to lasy z obszarami cennymi przyrodniczo. Mamy ponad 500 jezior, które kuszą czystością wody. Turystyka to jeden z największych potencjałów, na którym opieramy nasz rozwój - mówi Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

Niemal połowę powierzchni regionu porastają lasy (lubuskie ma największą lesistość w Polsce). Szczególne bogactwo przedstawicieli świata roślin i zwierząt odnaleźć można w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Większych i mniejszych akwenów jest tu tak wiele, że nasze województwo nazywane jest krainą 500 jezior, choć w rzeczywistości jest ich około sześciuset! Ich ogólna powierzchnia to 13,4 tys. ha. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km2.

Unikatową florę i faunę ochraniają 2 parki narodowe, 7 parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody. Region lubuski z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że można naprawdę dobrze poznać tutejszą naturę i każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek.

- W lubuskich wodach występuje ponad 50 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce! Już ten fakt świadczy o wyjątkowości fauny wodnej. Przekłada się to na formę rekreacji i sposób spędzania wolnego czasu nad wodą. Oczywiście wędkować można nad wieloma zbiornikami i rzekami w Polsce, ale tylko w Lubuskiem są one położone w otoczeniu tak pięknych i czystych lasów. Województwo lubuskie to najbardziej zalesiony region w kraju, a przy tym najmniej zaludniony – dodaje dr Łukasz Cieślik, Lubuszanin, ichtiolog i przyrodnik.

- Wody naszego województwa zasiedlają bardzo rzadkie już w Polsce gatunki ryb: łosoś, certa, troć wędrowna czy pstrąg potokowy. To kolejny dowód na czystość i unikatowość lubuskich wód, co z pewnością ucieszy nie tylko pasjonatów przyrody, ale też turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek – podkreśla dr Łukasz Cieślik.

Region przecinają liczne szlaki kajakowe, ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne stanice i wypożyczalnie sprzętu. Mniejsze rzeki o brzegach porośniętych gęsto lasem, a także połączone kanałami jeziora stanowią szlaki o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, które tworzą idealne warunki dla wypraw z kajakiem.

Dla niedoświadczonych kajakarzy, szukających spokojnych wód z niewielkimi, łatwymi do pokonania przeszkodami, odpowiednia będzie rzeka Odra, jej lewy dopływ - Kanał Zimna Woda, Kanał Czerwony lub cel prawdziwego miłośnika ptaków Park Narodowy Ujście Warty, przez który płynie Warta.

Zróżnicowane warunki, zmienne stany wody i nurtu, przeszkody wodne: zwalone drzewa, progi wodne, jazy – jednym słowem trasy średnio trudne, dla kajakarzy posiadających już pewne doświadczenie znajdziemy m.in. na rzece Paklica. Odcinek Paklicy: Lubrza – Paradyż, jest popularnym celem weekendowych, rodzinnych spływów kajakowych. Z Jeziora Sławskiego wypływa Obrzyca, która trudniejsza początkowo, u podnóża winnic Górzykowskich staje się leniwa. Jedną z rzek, którą trzeba popłynąć jest Pliszka - prawy dopływ Odry. Jej bieg zaczyna się w gminie Łagów i płynie przez całe pojezierze Lubuskie przepływając przez liczne jeziora. Mimo, że jest rzeką trudną, dziką z licznymi przeszkodami, pokonuje wiele progów rzecznych pozostałych po zburzonych młynach, tartakach, kuźniach, na całej swej długości niesie czyste i przejrzyste wody. Jest bardzo atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo, mijane jeziora są miejscami lęgowymi wielu gatunków ptactwa wodnego, a w ich wodach żyje wiele gatunków ryb.

Kajakarze szukający ekstremalnych wrażeń mają do dyspozycji trasy bardzo trudne, na których brak jest imprez zorganizowanych. Do takich rzek należą: Kłodawa, Lenka, Postomia.

Amatorów wodnych przygód zapraszamy także do niewielkiego miasteczka – Łagowa, zwanego "perłą Ziemi Lubuskiej". Poszczycić się może pięknym, gotyckim zamkiem joannitów, z wysoką wieżą. Warto ją zdobyć, bo roztaczający się z niej widok na ciemnoniebieskie jezioro otoczone gęstymi, soczyście zielonymi lasami jest naprawdę piękny. Zamek, w którym mieści się hotel otoczony jest nastrojowym parkiem. To urocze, malutkie średniowieczne miasteczko, położone między dwoma jeziorami jest ukochanym przez turystów miejscem na dobry wypoczynek.


W północnej części woj. lubuskiego można wyróżnić kilka szlaków wodnych szczególnie cennych pod kątem walorów turystycznych i przede wszystkim przyrodniczych.

Drawa kojarzona jest głównie z woj. zachodniopomorskim. Ale przecież spora jej część (kilkanaście kilometrów) płynie w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Poniżej parku narodowego aż do ujścia do Noteci Drawa to piękna rzeka. Charakterem przypominająca etapy parkowe. Na wspomnianym odcinku znajdują się pięknie położone pola biwakowe takie jak Sitnica, Pstrąg, Kamienna, Czarnolesie, Przeborowo i Łokacz.

Mierzęcinka - mniejsza rzeka ale bardzo urokliwa będąca częścią szlaku Lubuskich Mazur. Poniżej miejscowości Dobiegniew znajduje się mała elektrownia wodna która z pewnością jest fajną atrakcją. Pałac w Mierzęcinie również leży nad rzeką.

Miała - rzeka zróżnicowana i ciekawa ze względu na jej zupełnie inny charakter jak te o których pisałem wyżej. Miała płynie przez Puszczę Notecką. To idealna rzeka na wyprawy z dziećmi. Przepływa przez wsie z licznymi agroturystykami, gdzie można wspaniale spędzić czas.

Zobacz też wideo: Bunkry MRU z adrenaliną. Zjazdy na linie w szybie windy poniemieckiego bunkra


Przeczytaj też: Atrakcje dla dzieci w Lubuskiem. Top 10 ciekawych miejsc [WIDEO, MAPA, ZDJĘCIA]

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Polecamy

Bielan przed komisją śledczą. Czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych?

NA ŻYWO
Bielan przed komisją śledczą. Czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych?

Nowa burmistrz i nowa rada Żar już po ślubowaniu. Zobaczcie zdjęcia z pierwszej sesji

Nowa burmistrz i nowa rada Żar już po ślubowaniu. Zobaczcie zdjęcia z pierwszej sesji

Pyszna sałatka ze świeżego szpinaku. Poznaj przepis na zieloną przystawkę

Pyszna sałatka ze świeżego szpinaku. Poznaj przepis na zieloną przystawkę

Zobacz również

Jacek Wójcicki prezydentem Gorzowa po raz trzeci. Właśnie złożył ślubowanie

Jacek Wójcicki prezydentem Gorzowa po raz trzeci. Właśnie złożył ślubowanie

Ślubowanie prezydenta Pabierowskiego i radnych. Przewodniczący rady wybrany

Ślubowanie prezydenta Pabierowskiego i radnych. Przewodniczący rady wybrany