Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie długo na to czekało. W Zielonej Górze wreszcie otworzą Centrum Zdrowia Matki i Dziecka!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Wideo
od 16 lat
Szpital w Zielonej Górze planuje zamknięcie z końcem marca Szpitala Tymczasowego, leczącego pacjentów covidowych i otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze oddziały jedynej takiej lecznicy w województwie lubuskim zostaną otworzone już w czerwcu.

Idzie nowe

Zdaniem dr Marka Działoszyńskiego, Prezesa Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego decyzje Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że od 1 kwietnia przestaną być finansowane świadczenia w zakresie covidowym (z wyłączeniem szczepień i testów wykrywających koronawirusa). Z końcem marca wygasa również umowa, na mocy której (decyzją wojewody) utworzono w Zielonej Górze Szpital Tymczasowy. Informację o wygaszaniu Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze potwierdza Biuro Wojewody Lubuskiego. Podobna sytuacja ma miejsce w innych szpitalach tego typu, na terenie całego kraju.

Co z pacjentami covidowymi?

Obecnie w Szpitalu Tymczasowym przebywa 25 chorych na koronawirusa. Nowi pacjenci nie są już przyjmowani. Po zamknięciu lecznicy chorzy trafią do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze bądź innych placówek.

- Zakładam, że schyłkowa fala pandemii przyniesie mniejszą ilość pacjentów i będziemy mogli ich bezpiecznie izolować na Oddziale Zakaźnym, na którym są 42 łóżka - mówi dr Marek Działoszyński, prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Będzie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka

Sytuacja sprzyja podejmowaniu kroków przywracających miejscu jego pierwotne przeznaczenie, czyli utworzeniu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Większość sprzętu medycznego niezbędnego do funkcjonowania kliniki jest już zgromadzone i złożone w magazynach LCL Spedition w Nowym Kisielinie.

Na mocy umowy zawartej z wojewodą są również zagwarantowane środki na prace remontowe przystosowujące budynek do pełnienia pierwotnie wyznaczonej funkcji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zarządu szpitala, pierwsze oddziały CZMiDz zostaną uruchomione już w czerwcu. Niewielka część medycznego personelu zostanie zrekrutowana z obecnych pracowników szpitala, resztę kadry ma uzupełnić nowy nabór.

- Mamy cały personel chirurgii dziecięcej i pediatrii, brakuje anestezjologów - mówi dr n.med. Bartosz Kudliński - kierownik Szpitala Tymczasowego w Zielonej Górze.

Centrum będzie uruchamiane stopniowo, poszczególnymi piętrami.

Co ze sprzętem medycznym?

- Będziemy się starali, aby wyposażenie Szpitala Tymczasowego, przekazane częściowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, a częściowo sfinansowane przez wojewodę zostało rozlokowane w szpitalach na terenie naszego województwa - mówi Karol Zieleński dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego.

Jak ma wyglądać CZMiDz?

Na trzecim piętrze budynku CZMiDz będzie się znajdował Kliniczny Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej (30 łóżek), Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii (6 łóżek), blok operacyjny oraz Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej (30 łóżek) Drugie piętro to Kliniczny Oddział Położniczo - Ginekologiczny (23 łóżka) i neonatologia (15 łóżek + 12 stanowisk Intensywnej Opieki Medycznej), natomiast na poziomie pierwszym zostanie ulokowany Oddział Pediatrii (52 łóżka). Poziom zerowy to miejsce dla labolatorium, izby przyjęć i oddziału izolacyjnego pediatrii (6 łóżek).

Zobacz wideo: Zielona Góra. Kiermasz dla uczniów z Ukrainy w SP nr 21

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska