Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuskie Święto Plonów. Program dożynek wojewódzkich w Międzyrzeczu

inf. pras.
W Lubuskiem trwają dożynki. Wojewódzkie obchody święta plonów odbędą się w Międzyrzeczu
W Lubuskiem trwają dożynki. Wojewódzkie obchody święta plonów odbędą się w Międzyrzeczu Mariusz Kapała
W niedzielę 6 września w Międzyrzeczu odbędą się dożynki, podczas których podziękujemy lubuskim rolnikom za trud włożony w uprawę roli. To piękny obrzęd ludowy, z kolorowym korowodem wieńców, smakowaniem bochnów chleba i produktów regionalnych.

- Z okazji Lubuskiego Święta Plonów pragnę złożyć serdeczne życzenia wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy dzielić będą radość z okazji zakończonych żniw. Życzę zawsze obfitych plonów oraz dumy i satysfakcji z tego, co udaje się osiągnąć poprzez wytrwałość i ciężką pracę. Spotkajmy się na lubuskich dożynkach – zachęca marszałek Elżbieta Polak.

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą dziękczynną za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników o godz. 12 w Kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski. Następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód dożynkowy. Oficjalne rozpoczęcie o godz. 13.45.

Lubuskie Święto Plonów daje możliwość zaprezentowania szerokiej gamy produktów regionalnych, barwnej kultury i tradycji, a także malowniczej turystyki wiejskiej. To także czas wspólnej zabawy.

W tym roku podczas dożynek wojewódzkich w Międzyrzeczu niezwykle ważne funkcje – starościny i starosty dożynek – pełnić będą Grażyna Dereń i Arkadiusz Madzelan. Starosta dożynek prowadzi w Gorzycy gospodarstwo rolne o powierzchni około 160 ha. Gospodarstwo to przejął po swoich rodzicach. Wtedy areał użytków rolnych nie przekraczał 2 ha. Po przejęciu gospodarstwa, jako młody rolnik, postawił na nowoczesność dokupując rokrocznie ziemię i nowoczesny wysokowydajny sprzęt rolniczy. Zakupu sprzętu dokonał dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W strukturze zasiewów - zboża zajmują 80 ha w tym pszenica ozima 45 ha, jęczmień ozimy 35 ha. Spośród roślin przemysłowych uprawiany jest rzepak o areale 40 ha, uprawiane jest także proso (40 ha). Oprócz pracy w rolnictwie, Pan Madzelan od 14 lat jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy. Ma dwoje dzieci: syna Nikodema i córkę Julię.

Grażyna Dereń od najmłodszych lat związana jest z polską wsią. Od początku lat siedemdziesiątych prowadzi gospodarstwo rolne należące do jej rodziny od 1947 roku. Prowadząc gospodarstwo rolne wychowała czwórkę dzieci, a także założyła swój własny biznes – Gospodarstwo Agroturystyczne „Zagroda Edukacyjna - Dereniówka” oraz firmę DER-POL świadczącą usługi dla rolnictwa. Równolegle dwa gospodarstwa prowadzą dorośli synowie - Wojciech i Bronisław, którzy kontynuują tradycje rodzinne. Przyczyniła się do wprowadzenia na Listę Produktów Tradycyjnych Województwa Lubuskiego: schabu tradycyjnego słubickiego, chleba domowego na zakwasie, pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, pierogów z kapustą i grzybami leśnymi, nalewkę z owoców derenia. Ceniona jest za aktywną działalność społeczną i wieloletnią pracę na płaszczyźnie kół Gospodyń Wiejskich.

Zespół Hot Lips, Kasia Popowska i grupa De Mono, to gwiazdy tegorocznego Lubuskiego Święta Plonów. Na scenie zaprezentuje się także Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. Będzie więc popowo, rockowo, instrumentalnie, akustycznie i oczywiście folkowo. Jednym słowem czeka nas duża dawka dobrej, polskiej muzyki.

Gwiazdą tegorocznych dożynek będzie grupa De Mono. Niezwykle popularny w Polsce zespół grający muzykę pop i rock. Znany z hitów takich jak: "Kochać inaczej", "Moje miasto nocą", "Zostańmy sami", Wszystko na sprzedaż, Żyj tylko chwilą i Siedem dni. Wokalistą zespołu jest Andrzej Krzywy . Na scenie zobaczymy także młodą, zdolną wokalistkę. Kasia Popowska – bo o niej mowa to subtelny pop w najlepszym wydaniu. W utworach artystki dominują analogowe instrumenty i akustyczne dźwięki, w których odnajdziemy elementy muzyki pop, indie-folk oraz soulu. Będzie też coś dla lubiących gorące taneczne rytmy. Do tańca Lubuszan porwie grupa Hot Lips, czyli ognista mieszkanka Boogie Woogie i swingu.  Regionalnych artystów reprezentować będzie tradycyjnie Lubuski Zespół Pieśni i Tańca.

Program XVII Lubuskiego Święta Plonów

12.00 Msza święta dziękczynna za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników (Kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski)

13.30 Korowód dożynkowy

13.45 Oficjalne rozpoczęcie

14.15 Widowisko obrzędowe w wykonaniu grupy teatralnej z MiędzyrzeckiegoOśrodka Kultury

14.45 Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L. Figasa z Zielonej Góry

15.30 Rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

16.00 Orkiestra mandolinowa z Kolska

16.30 Prezentacje lubuskich grup śpiewaczych:  Pod Gruszą - Kursko, Nietoperzanie - Pieski, Ale Babki - Nietoperek, Jarzębinki - Otyń, Wichowianki - Wichów,

18.00 Koncert Zespołu Hot Lips

19.30 Koncert Kasi Popowskiej

20.45 GWIAZDA WIECZORU - De Mono

22.15 Bombastic- pokaz ognia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska