Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie zostali zwolnieni ze składek ZUS na kwotę 178 milionów złotych

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Lubuszanie chętnie korzystają z ulg podatkowych.
Lubuszanie chętnie korzystają z ulg podatkowych. Mariusz Kapała
Do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 50 tysięcy wniosków o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień. Do tej pory kwota zwolnień w naszym województwie wyniosła niemal 178 milionów złotych. Zakład wypłacił także świadczenia postojowe na ponad 43 milionów zł.

Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, zgłaszające do ubezpieczeń społecznych maksymalnie dziewięć osób. Zwolnienie dotyczy składek zarówno za przedsiębiorcę, jak i jego pracowników. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15.681 złotych, lub dochodem niższym niż 7 tys. zł. Ulga dotyczy też firm zgłaszających do ubezpieczeń od 10 do 49 osób, jednak w ich przypadku zwolnieniu podlega 50 procent kwoty składek. Na pomoc mogą liczyć również spółdzielnie socjalne. Tu bez znaczenia jest liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Zwolnieniu podlegają składki za kwiecień i maj – nawet jeśli zostały już opłacone.

Sięgamy po postojowe

Równie popularną pomocą oferowaną przez ZUS w ramach tarczy antykryzysowej jest wypłata świadczenia postojowego. Do tej pory do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło niemal 34 tys. wniosków o ten rodzaj świadczenia. Zakład wypłacił już postojowych na kwotę 43 mln. zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w marcu 2020 tego roku zarejestrował 3,1 mln zwolnień lekarskich z tytułu choroby własnej czy opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. To o wiele więcej niż w marcu 2019 roku, gdy do wszystkich oddziałów ZUS w Polsce trafiło ponad 2,3 mln zwolnień lekarskich. Były to zwolnienia związane z chorobą własną lub chorobą członka rodziny. To pokazuje, że porównując te dwa miesiące, w 2020 roku mamy aż o 800 tysięcy więcej wystawionych zwolnień. To wzrost o 35 procent. Podobnie jest w kwietniu i maju.Niestety nie wszyscy korzystający z L4 są uczciwi. Co roku niektórzy pracownicy wyłudzają zasiłki chorobowe. Urzędnikom ZUS udało się przyłapać na gorącym uczynku wiele osób.  Oto najbardziej nietypowe zajęcia osób przebywających na zwolnieniu lekarskim.Prezentujemy w wygodnej formie na planszach wraz z liczbą przypadków. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tak polscy pracownicy spędzają czas na zwolnieniu lekarskim

Kilka form pomocy

Lubuszanie mogą korzystać także z innych ulg, m.in. odroczenia terminu płatności składek, rozłożenia zaległości na raty, przesunięcia terminu spłaty oraz odstąpienia od opłaty odsetek za zwłokę. O te formy pomocy Lubuszanie złożyli niemal 5 tysięcy wniosków. Do tej pory udzielono ulg w tym zakresie na ponad 48.5 miliona złotych.

OBEJRZYJ: Sejm przyjął w tarczy antykryzysowej 3.0 zapisy o komisji do walki z pedofilią. Posłowie głosowali kilkadziesiąt poprawek Senatu w dwóch blokach

- W dalszym ciągu można składać do ZUS wnioski o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Można to zrobić elektronicznie lub papierowo. Droga elektroniczna (za pomocą PUE) zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia. Na PUE można też sprawdzić szczegóły wniosków o zwolnienie z opłacania składek - mówiła Agata Muchowska, rzeczniczka prasowa lubuskiego ZUS-u.

mat. lubuski ZUS, oprac. Jakub Kłyszejko

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska