Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek po ojcu

gm
Do redakcji zwróciła się Czytelniczka z prośbą o wyjaśnienie sprawy dotyczącej spadku.

"Mój tata zmarł w styczniu br. Nie zostawił testamentu. Mieszkam z mamą. Mam pięcioro rodzeństwa, które z nami nie mieszka. Nikt nie odrzucił spadku. Sąd wydał postanowienie, w którym stwierdza nabycie spadku przez spadkobierców w odpowiednich częśc

Z pani listu wynika, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku zostało już przeprowadzone - wyjaśnia Luiza Cierpioł, radca prawny. - Sąd określił komu i jaka część spadku przypada. Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku odnosi się jednak do całego spadku (jest to tzw. "masa spadkowa" w skład której wchodzą zarówno, potocznie rzecz ujmując prawa - czyli własność mieszkania, domu, samochodu, oszczędności na rachunkach bankowych; ale wchodzą w jej skład również długi - czyli niespłacone kredyty, pożyczki itp.). Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku potwierdza prawa do spadku, jak również określa wielkość udziału danego spadkobiercy.

Zbycie udziału

Spadkobierca może zbyć udział spadkowy o czym stanowi art. 1051 Kodeksu cywilnego.

Możliwe jest także “zrzeczenie się" udziału przed sądem w postępowaniu o dział spadku. Do zbycia udziału nie jest jednak konieczne przeprowadzone postępowanie o dział spadku. Rozporządzanie udziałem w spadku nie podlega ograniczeniom i dochodzi do skutku w drodze umowy zbycia spadku.

W sposób szczególny natomiast ustawa reguluje zbycie udziału w przedmiocie należącym do spadku, wprowadzając dla skuteczności takiego rozporządzenia wymóg zgody pozostałych spadkobierców. Z chwilą bowiem śmierci spadkodawcy - jeżeli spadek przypadł kilku osobom - pomiędzy spadkobiercami powstaje wspólność w majątku spadkowym.

Oznacza to, że do czasu przeprowadzenia działu spadku, każdy ze spadkobierców ma prawo do współposiadania przedmiotów należących do spadku. Aby przyznać każdemu ze spadkobierców określone przedmioty wchodzące w skład spadku i znieść wspólność należy dokonać działu spadku.

Jak podzielić

Dział spadku może nastąpić na dwa sposoby - bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Ponadto, jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Pierwszy ze wskazanych sposobów (umowny dział spadku) - możliwy jest w sytuacji zgody wszystkich spadkobierców co do podziału składników wchodzących w skład spadku. Gdy spadkobiercy nie są zgodni co do sposobu dokonania podziału spadku, tak jak ma to miejsce w pani przypadku - należy o dział spadku wnieść sprawę do sądu.

Jak wynika z pani listu - dom wchodzący w skład spadku był własnością mamy i taty. W odniesieniu do udziału własnego mamy możliwe będzie rozporządzenie tym udziałem. Jak pani określiła - mama może pani przepisać "swoją część" domu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska