5/18
4. SIEDLISKO...
fot. Eliza Gniewek-Juszczak

4. SIEDLISKO
Siedlisko - to tutaj znajduje się jeden z najciekawszych zamków w Polsce, największy na Dolnym Śląsku. Pierwotnie była to zapewne budowla drewniano-ziemna. Na jego miejscu został wzniesiony w 1597 roku przez Jerzego Schönaicha nowy, murowany z cegły zamek. Prace budowlane przeprowadził Melchior Deckhart z Legnicy. Składał się on z budynku mieszkalnego, otoczonego murami obronnymi. Kolejna rozbudowa zamku została przeprowadzona po pożarze w 1601 roku. Wzniesiono wówczas w latach 1611-19 nowe skrzydło od strony wschodniej. W 1615 roku została wybudowana na dziedzińcu kaplica. W 1626 roku budowlę umocniono poprzez wzniesienie dwóch bastionów z kurtyną, zamykające całe założenie od północy. W 1945 roku zamek został zniszczony przez pożar. Częściowo został odbudowany w latach 1966-71 przez harcerzy ze szczepu Makusynów. Jednak Siedlisko to nie tylko zamek. W skład zespołu wchodzi zamek, kaplica, budynek bramny, fortyfikacje, park. Zespół został rozbudowany w XVIII wieku i częściowo przebudowany. I warto wybrać się wzdłuż rzeki, aby podziwiać wspaniałe dęby i buki. To obszar Natura 2000.
5

6/18
5. NOWA SÓL...
fot. Mariusz Kapała

5. NOWA SÓL
Gdy wysiądziemy ze statku, natychmiast czekają nas atrakcje. Dla najmłodszych to oczywiście park Krasnala. Starszym polecamy spacer po mieście, aby chociażby przekonali się jak wygląda – cytując – Polska w ruinie. Nowa Sól powstała w wyniku połączenia starszych wsi oraz osad, jakie nastąpiło w procesach urbanizacyjnych. Miasto po raz pierwszy wzmiankowane jest około 1585 roku jako (niem.) Neusalzburg, później nazwa została skrócona do Neusalz. Nazwa nie jest przypadkowa - od samego początku tradycja miejscowości związana była z przemysłem oczyszczania, czyli warzenia soli. Ale skupmy się na atrakcjach związanych z Odrą. U progu XX wieku uruchomiono tu dużą stocznię rzeczną, a wraz z nią port przeładunkowy. Na placu Solnym znajdziemy magazyn solny z przełomu XVIII i XIX wieku. Nieco dalej most podnoszony nad kanałem portowym z 1927 roku. To zabytek techniki unikatowy w skali Europy, jedyny w Polsce. W innym magazynie znajdziemy dźwig, jakim jeszcze pod koniec XVIII w. wciągano beczki soli. Zresztą w rejestrze zabytków znajduje się znaczna część starej zabudowy miasta.

7/18
6. BOBROWNIKI...
fot. Eliza Gniewek-Juszczak

6. BOBROWNIKI
Pierwsze wzmianki o wsi datuje się na rok 1384. Osada założona została przez rodzinę Zabel z Otynia, a jej nazwa związana jest z odłowem bobrów na Śląskiej Ochli. Bobrowniki położone są malowniczo w silnie pofałdowanym terenie polodowcowym. Przebiega przez nie niebieski szlak turystyczny. Mniej więcej kilometr na północny wschód za wsią, na stromej, rozczłonkowanej jarami, wysokiej krawędzi odcinka przełomowego Odry znajduje się rezerwat Bukowa Góra. Strome zbocze rezerwatu na długości 1,5 km porasta 120 - 140-letni las o cechach krajobrazowych drzewostanu naturalnego. Krawędzią zbocza z kulminacją prowadzi ścieżka z licznymi punktami widokowymi na rozległą dolinę Odry. Z Białej Góry opadająca stromo krawędź zbocza ku płynącej 50 m niżej rzece tworzy malowniczy zakątek chętnie odwiedzany przez turystów i wędkarzy. Przed wojną był to teren rekreacyjny, znajdował się tutaj nawet tor saneczkowy.
Warto jeszcze wybrać się na wały, aby znaleźć wrota przeciwpowodziowe. Choć liczą ponad sto lat hydrotechnicy nie wyobrażają sobie w tym miejscu lepszego rozwiązania. Wrota chronią Śląską Ochlę przed odrzańską cofką.

8/18
7.  CIGACICE...
fot. Mariusz Kapała

7. CIGACICE
Wieś położona jest bardzo malowniczo na prawym brzegu Odry. Już przed 1945 roku była to miejscowość letniskowa dla mieszkańców Sulechowa i Zielonej Góry i ośrodek uprawy winorośli. Znajdziemy dwa mosty na Odrze, port oraz przystań. Efektownie prezentuje się tzw. stary most, który wyszedł z zielonogórskich zakładów Beuchelta. Stąd wypłynęła w 1838 roku licząca ponad 200 osób wspólnota luterańska dowodzona przez pastora Augusta Kavela. Uciekając przed prześladowaniami religijnymi, dotarli pięć miesięcy później do... Australii. Ludzie, którzy w Cigacicach rozpoczęli swoją wędrówkę, byli pierwszymi mieszkańcami antypodów, którzy zaczęli nazywać siebie Australijczykami.
Była to wieś portowa mająca znaczenie dla Zielonej Góry. W latach 1896 - 1898 zbudowano tutaj nowoczesny port z dźwigiem parowym. Miał on także bocznicę kolejową, znaną dziś jako stacja Cigacice Port. Na drugim brzegu, w miejscowości Leśna Góra, znajdziemy ciekawy skansen fortyfikacyjny.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Miało być ciastko na deser, a wyszedł zakalec. Stal znów przegrała w Arenie Gorzów

Miało być ciastko na deser, a wyszedł zakalec. Stal znów przegrała w Arenie Gorzów

Beniaminek z Bytomia Odrz. nie przeląkł się Stilonu. Wywiózł z Gorzowa jeden punkt

Beniaminek z Bytomia Odrz. nie przeląkł się Stilonu. Wywiózł z Gorzowa jeden punkt

"Para – buch, koła – w ruch!" Parada Parowozów przyciągnęła tłumy!

"Para – buch, koła – w ruch!" Parada Parowozów przyciągnęła tłumy!

Zobacz również

Lechia i Warta podzieliły się punktami. Dwie czerwone kartki w derbach

Lechia i Warta podzieliły się punktami. Dwie czerwone kartki w derbach

"Para – buch, koła – w ruch!" Parada Parowozów przyciągnęła tłumy!

"Para – buch, koła – w ruch!" Parada Parowozów przyciągnęła tłumy!