MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2020. Za co dostaniemy mandat? Czy można wyjechać na majówkę? Gdzie spędzić czas wolny zgodnie z prawem? Wyjaśniamy

Michał Korn
Michał Korn
Możemy majówkę spędzić aktywnie, ale musimy to robić z głową. W przeciwnym razie narazimy się na wysoki mandat.
Możemy majówkę spędzić aktywnie, ale musimy to robić z głową. W przeciwnym razie narazimy się na wysoki mandat. Pixabay
Tegoroczna majówka będzie zupełnie inna niż wszystkie. Ludzie zastanawiają się na co, ze względu na pandemię, mogą sobie pozwolić podczas długiego weekendu. Czy możemy wyjechać w góry lub nad morze? Za co dostaniemy mandat? Wyjaśniamy, co robić podczas majówki, aby nie łamać prawa.

Majówka do tej pory była postrzega przez wielu Polaków jako "święto narodowe". Pakowaliśmy walizki, wyjeżdżaliśmy i niczym się nie przejmując, wypoczywaliśmy. Niestety w związku z pandemią koronawirusa obecnie zmagamy się z szeregiem obostrzeń. Wiele osób zastanawia się co zrobić? Czy podczas majówki 2020 lepiej siedzieć w domu, czy można gdzieś wyjechać? A co z grillem, w którym jesteśmy mistrzami? Wędkarze pytają, czy iść na ryby? A może wyjazd na działkę nad morze, do lasu, parku lub w góry? Czy podróżując samochodem, dostaniemy mandat?

Zobacz również: Jak w tym roku będzie wyglądała majówka?

źródło: TVN24

Zacznijmy od tego, że większość atrakcji podczas majówki 2020 takich jak kina, muzea, zamki, planetaria itp. wciąż pozostają zamknięte. To nie oznacza, że jako turyści jesteśmy skazani na siedzenie w domu podczas weekendu. Mamy lasy, parki, wieże widokowe, czy plaże, z których możemy jak najbardziej korzystać. Zanim jednak zdecydujemy się na jakikolwiek wyjazd, warto sprawdzić, jak się zachować i gdzie przebywać, żeby nie dostać mandatu.

Majówka 2020. Czy można pojechać nad morze i w góry?

Zakaz przemieszczania się został zniesiony. Możemy już nie tylko robić zakupy i dojeżdżać do pracy. Otworzono przecież parki i lasy, gdzie chętnie spacerujemy. Musimy jedynie pamiętać o zakazie gromadzenia się, za który grozi mandat do 500 zł (osoba, która "wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany"). Jeśli jednak chodzi o wypad w góry czy nad morze, musimy mieć na uwadze, że branża hotelarska jest dla nas do 3 maja włącznie zamknięta. W hotelach mogą przebywać jedynie osoby, których pobyt uzasadniony jest wykonywaną pracą. Jeśli chcemy wybrać się gdzieś na więcej, niż jeden dzień możemy skorzystać z domu na wsi lub domku letniskowego, o ile takie posiadamy.

Dodajmy również, że od 4 maja 2020, kiedy hotele będą otwarte, przebywanie w nich będzie się wiązało z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa uwzględnionych w obostrzeniach. Tak, dotyczy to również, a może i przede wszystkim noszenia maseczek ochronnych.

Majówka 2020. Czy można wyjechać do lasu lub parku

O ile jest tam odpowiedni parking to tak. Przypominamy, że do lasu nie można wjeżdżać samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi. Od 20 kwietnia 2020 roku możemy korzystać z lasów, parków, bulwarów, plaż itd. Można również wybrać się do parku narodowego. Trzeba jednak sprawdzić, czy aby na pewno jest on udostępniony do zwiedzania. Niektóre parki na przykład dla gości udostępniły tylko wybrane szlaki i określają czarno na białym zasady wstępu (zakrywanie twarzy, zachowanie minimum 2-metrowej bezpiecznej odległości od pozostałych osób - także tych z rodziny).
Obowiązek ten nie dotyczy:

 • rodziców z dziećmi do 13 roku życia, które wymagają opieki,
 • osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać,
 • osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów.

Majówka 2020. Czy mogę zrobić grilla?

Tak, możemy grillować podczas majówki. Trzeba jednak pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa. Oczywiście nie grillujemy w bloku. Można to zrobić na działce lub przed domem. Musimy jednak pamiętać, że grillowanie może odbywać się wyłącznie w gronie rodziny. Nie możemy zapraszać znajomych. Jeśli złamiemy zasady obostrzeń, musimy liczyć się z wysokim mandatem.

Majówka 2020. Czy mogę jeździć na rowerze?

Osoby do 13 roku życia nie mogą jeździć same na rowerach. Od 20 kwietnia 2020 roku w związku z luzowaniem obostrzeń możemy używać jednośladów w celach rekreacyjnych, poruszając się między innymi po lasach i parkach. Niestety rekreacja rowerowa możliwa jest tylko z wykorzystaniem własnego sprzętu, ponieważ wszystkie wypożyczalnie (także rowerów miejskich) pozostają zamknięte.

Jeśli chcecie korzystać z tej formy rekreacji, najlepiej wybierać ścieżki najmniej uczęszczane przez innych zwolenników dwóch kółek. Pamiętajmy również o zdrowym rozsądku. Nie odpoczywajmy na ławkach, nie dotykajmy rzeczy, które nie należą do nas.

Majówka 2020. Czy może pojechać na działkę?

Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców 3 kwietnia 2020 roku wyjaśnił, że nie ma zakazu dotyczącego wypoczynku na działce. Wyjazd na działkę zawiera się w elemencie luzowania obostrzenia związanego z przemieszczaniem się po Polsce.

"W związku z pandemią koronawirusa rząd wprowadził ograniczenia związane z wyjściem z domu. Nie ma jednak zakazu, by w gronie najbliższej rodziny odpoczywać na działce, przy zachowaniu środków ostrożności. Dla zachowania komfortu psychicznego, przy zachowaniu środków ostrożności to nawet wskazane jest, by się przewietrzyć na działce (...)
Polski Związek Działkowców w związku z wprowadzanymi kolejnymi ograniczeniami związanymi z koronawirusem, podjął decyzję o czasowych ograniczeniach w ogrodach działkowych. Na działce może przebywać wyłącznie działkowiec i jego rodzina: małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo
" - czytamy na stornie Polskiego Związku Działkowców.

Majówka 2020. Czy można pojechać na ryby?

Wędkowanie również zawarte zostało w elemencie luzowania obostrzeń z 20 kwietnia 2020 roku. Zatem wędkarze mogą łowić ryby amatorsko. Taka forma relaksu może być praktykowana na stawach, jeziorach, rzekach, zbiornikach. Trzeba jednak pamiętać, i dotyczy to każdego podpunktu, aby zakrywać nos i usta oraz zachować odległość minimum dwóch metrów od innych osób.

Reasumując, możemy majówkę spędzić aktywnie, ale musimy to robić z głową i wyłącznie w gronie rodziny. Wszystkie odwiedzanie innych osób czy zapraszanie znajomych do siebie, wiąże się ze złamaniem wytycznych nałożonych przez ministerstwo zdrowia, a to z kolei może wiązać się z mandatem do 500 złotych lub karą do nawet 30 tys. złotych.

Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Maseczki ochronne obowiązkowo od 16.04.2020. Jak prawidłowo nosić?

 • Przed założeniem maski należy umyć lub zdezynfekować ręce.
 • Maskę zakładamy przed wyjściem z domu w miejsce publiczne.
 • Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy, nie mogą robić się prześwity po bokach.
 • Maska powinna być założona na usta i nos Maska powinna być sucha.
 • Pod żadnym pozorem nie dotykaj zewnętrznej części maseczki.
 • Maskę trzeba prawidłowo ściągać - chwyć za troczki lub gumki podtrzymujące materiał na twarzy i zdejmij ją z głowy.
 • Po zdjęciu maski myjemy ręce.
 • Nie odkładaj maski na żadną z powierzchni (blat kuchni, stół, krzesło) tylko bezpośrednio po zdjęciu wrzuć do woreczka, a następnie do kosza (lub prania, jeśli to maseczka wielokrotnego użytku).
 • Używając maseczek bawełnianych lub innych wielorazowych trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji. Można ją spryskać roztworem alkoholu (minimum 70% spryskać i poczekać aż wyschnie) i zostawić do wyschnięcia.
 • Prać należy w temperaturze powyżej 60°C (najlepiej 90°C) z dodatkiem detergentu.
 • Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury.
 • Warto w tym miejscu podkreślić, że Główny Inspektorat sanitarny zaleca wymianę maseczki, jeśli ta zrobi się wilgotna.

CZYTAJ WIĘCEJ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska