Małe mundialowe rekordy

(rg)
Fani USA mogą się pocieszać tylko małymi indywidualnymi rekordami, ustanowionymi przez graczy ich reprezentacji fot. Robert Gorbat
Przegrani pocieszają się ustanowieniem małych rekordów. Poczytaj o ciekawostkach z rozgrywanych w RPA mistrzostw świata.

* Urugwaj przebił się do półfinału po raz pierwszy od 1970 r. Wtedy to awansował nawet jeden szczebel wyżej i ostatecznie ukończył mistrzostwa na czwartej pozycji. ,,La Celeste'' zawdzięczają obecny sukces niebywałej skuteczności w ostatnich dziesięciu minutach gry. Zdobyli w nich aż połowę z sześciu strzelonych do tej pory goli (dwa przeciwko RPA i jeden w meczu z Koreą Płd)!

* Korea Płd nigdy nie pokonała w finałach ekipy z Południowej Ameryki. W pięciu meczach doznała czterech porażek, a tylko raz zremisowała - z Boliwią w 1994 r. Po spotkaniu z Urugwajem Koreańczykom pozostaje tylko na pocieszenie świadomość, że gol Lee Chung Younga przerwał trwającą 390 minut passę rywali bez straconej bramki.

* Ghana jest trzecią afrykańską drużyną, która przebiła się do ćwierćfinału MŚ. Wcześniej uczyniły to Kamerun (w 1990) i Senegal (w 2002 r.). Mecz USA - Ghana był piątym, w którym ekipa z Afryki rozgrywała dogrywkę. Okazał się trzecim zwycięskim - po sukcesach Kamerunu nad Kolumbią w 1990 i Senegalu nad Szwecją w 2002 r. (wszystkie w stosunku 2:1).

* Sobotni gol Landona Donovana z rzutu karnego był drugim w historii, uzyskanym przez Amerykanów z 11 metrów. Wcześniej, w 1950 r., podobne trafienie zanotował na swoim koncie Joe Maca w pojedynku z Chile. Donovan jest teraz z pięcioma bramkami najskuteczniejszym piłkarzem USA w dziejach występów tej drużyny w finałowych turniejach MŚ.

* ,,Jankesi'' ustanowili w sobotni wieczór w Rustenburgu jeszcze jeden mały rekord. Zmiana Ricardo Clarka na Maurica Edu w 31 minucie spotkania z Ghaną była najszybszą, dokonaną przez jakiegokolwiek selekcjonera w południowoafrykańskim mundialu.